reklama

Nvidia uvádí nové mobilní grafiky řady GeForce 800M

Notebooky a další formy úsporných počítačů se dočkají nových mobilních grafických karet od Nvidie. Některé modely už mají i nejnovější architekturu Maxwell.

Na konci minulého měsíce jsme v článku představili novou architekturu Maxwell od Nvidie, která přináší především dvojnásobné zlepšení poměru výkonu a spotřeby – při srovnání s architekturou Kepler. Nvidia ale představila pouze jeden model pro středí třídu – GeForce GTX 750.

Nyní Nvidia uvedla novou generace mobilních grafik, které se objeví ve výkonnějších noteboocích nebo počítačů v monitoru během tohoto roku.

Nvidia GeForce GTX 800M: s Maxwellem jen slabší modely

Nová nabídka mobilních grafických karet od Nvidie zatím obsahuje osm modelů, které podobně jako desktopové modely musí spoléhat na starou 28nm technologii výroby. Smutnou zprávou je, že z osmi představených modelů je pouze pět vybaveno čipy s novou architekturou Maxwell, ostatní jsou na bázi Kepleru. Další negativem je, že novou architekturu mají pouze ty nejslabší modely.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přehled modelů GeForce GTX 800M

Čipy s architekturou Maxwell jsou tak v modelech střední třídy - GeForce GTX 850M (jádro s frekvencí 875 MHz, 640 CUDA procesorů, 2 GB paměti GDDR5 na 2,5 GHz) a GeForce GTX 860M, která má zvýšenou frekvenci jádra na 1 029 MHz (s podporou Turba) a podporuje i zapojení SLI.

Klepněte pro větší obrázek
Zvýšení výkonu oproti minulé generaci dle Nvidie

Oba dva modely mají 128bitové paměťové rozhraní a stejnou frekvenci i kapacitu pamětí. Další tři jsou pak v nejnižší kategorii – GeForce 840M, 830M a 820M. Všechny tři nejslabší modely s Maxwellem mají 64bitové paměťové rozhraní s 2 GB paměti, bližší detaily zatím nebyly zcela odhalené.

Vyšší modely GeForce GTX 860M, 870M a 880M obsahují čip s architekturou Kepler a mají až 4 GB paměti (až 256bit).

Dle Nvidie je výkon oproti srovnatelné minulé generaci modelům vyšší o 15 % až 60 % dle konkrétního modelu. Maximální výkon však ve většině případů není v mobilních zařízeních na prvním místě, je totiž úzce svázán se spotřebou, která ovlivňuje třeba výdrž baterie.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání spotřeby a výkonu

Maxwell má dvakrát lepší poměr výkonu na jeden watt a nelze se tak divit, že se Nvidia chlubí skvělou spotřebou i ve srovnání s čipy od Intelu – Intel HD 4400 a Iris Pro. Nvidia stejně jako u desktopových modelů podporuje technologii Gamestream, která slouží pro streamované hraní her přes síť i v zařízení, která mají minimální výkon. Stačí tak pouze schopnost plynule akcelerovat video. Nechybí možnost zapojit více karet do společného výpočtu a chytré propojení s integrovanou grafikou – Optimus.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro notebooky je zaměřená i technologie Baterry Boost, která automaticky upravuje výkon a spotřebu mobilní grafiky i při hraní, takže můžete hrát na baterii zase o něco déle. Samozřejmě výměnou za trochu výkonu.

Testy ze světa

Vzhledem k tomu, že jde o mobilní grafiky, testů je zatím velmi málo, stejně tak notebooků, které jsou novými čipy vybavené. K prvním testům výkonu se ale dostaly redakce webů Hardware Heaven, Cnet, Laptop Magazine a NotebookCheck.

Klepněte pro větší obrázek
Notebooků s novými grafikami GeForce GTX 880M je zatím málo, například MSI GT60/GT70 nebo Asus G750

Na různých modelech nových notebooků tak byl otestován rozdíl mezi GeForce GTX 780M a 880M (Kepler) a také v rámci slabších modelů GeForce GTX 760M a 860M. Testy ve hrách byly provedeny v rozlišení Full HD, které je u herních notebooků už pomalu standardem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, i nový model s Keplerem poskytuje celkem slušné zvýšení výkonu, které se samozřejmě liší dle konkrétní hry – od přibližně 10 % až do 60 %. Stejný rozdíl lze vidět i v rámci GeForce GTX860M vs. GTX 760M.

Především pro hráče

Moderní hybridní procesory jsou už vybavené dostatečně výkonnými integrovanými grafikami, které stačí nejen na běžné kancelářské použití a prohlížení internetu, ale i akceleraci videa všeho druhu a základní hraní her. Samostatná grafika, která nabízí ještě vyšší grafický výkon, je tak nutností především pro hráče nebo náročnější uživatele, kteří možnosti, výkon nebo technologie dané grafiky potřebují a integrovaný grafický čip v procesoru jim nestačí.

Nvidia zatím představila modely s s architekturou Maxwell pouze ve slabší třídě, což bude znamenat hlavně boj proti grafikám od Intelu. Ve vyšší třídě naopak zatím nabízí pouze vylepšené modely se starší architekturou Kepler, i když je zvýšení výkonu znát, spotřeba se příliš nezlepší.

Klepněte pro větší obrázek

Pro detailnější pohled a srovnání tak nezbývá počkat na větší záběr testů a srovnání jednotlivých notebooků. Nové mobilní grafiky se však neobjeví pouze u notebooků, ale i v rámci počítačů All in One a dalších forem.

Témata článku: Hardware, Notebooky, Nvidia, Maxwell, GTX 960, Kepler, Nvidia Geforce, Turba, Heaven, Iris, Grafické karty do notebooku

1 komentář

Nejnovější komentáře

  • AlienMatej 14. 3. 2014 13:05:44
    Som sklamaný ::-/
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama