reklama

Nový platební systém mPeníze: Chceme být nejlevnější!

Internetová banka mBank spustila ve spolupráci se Seznamem nový elektronický systém pro platby na webu. Nový PayPal ale nečekejte, k mPenězům si budete muset pořídit i mKonto.

České webové mikroplatební systémy v příštích týdnech a měsících pocítí novou konkurenci, nízkonákladová internetová mBank totiž ve spolupráci se Seznamem spouští svůj vlastní platební systém mPeníze.

mBank je retailové bankovnictví polské BRE Bank, která patří do německé skupiny Commerzbank. Mezi její hlavní rysy patří zejména nulové poplatky za vedení účtu a základní bankovní operace. Hlavním distribučním kanálem je internet a telefon. Po necelém roce svého působení na českém trhu spravuje mBank na 200 tisíc účtů, její význam tedy není nezanedbatelný.

V současné době funguje na českém trhu hned několik internetových platebních systémů. Za zmínku stojí určitě Seznam Peněženka, eWallet, Monetka, PaySec, platební systém původní eBanky a pro ty nejdrobnější platby také jednoduché prémiové SMS, které ale pro změnu trpí vysokou režií mobilního operátora. Nakonec lze na českém trhu použít i PayPal, ten však jako platební bránu používá skutečně zanedbatelné množství českých elektronických obchodů.

Věděli jste, že celých 80 procent všech plateb v českých elektronických obchodech je realizováno formou běžné dobírky?

Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že je malý český trh saturován a pro dalšího hráče zde již nemůže být místo, představitelé Seznamu a mBank jsou ale jiného názoru a v testovacím provozu spustili zcela nový platební systém s prostým názvem mPeníze.

Český PayPal se nekoná

Co vlastně mPeníze nabídnou běžnému uživateli? Na českou mutaci PayPalu rovnou zapomeňte, mPeníze nejsou prodlouženou rukou vaší platební karty, tedy platební branou, ale komplexní elektronickou peněženkou, která je propojená s vaším skutečným bankovním účtem.

PaySec, Seznam Peněženka aj. jsou vlastně pouze jednoduché peněžní úschovny, kam si musíte ze svého bankovního účtu odeslat určitý finanční obnos a ten pak zvesela čerpat. Na druhou stranu ale máte jistotu, že při případném zneužití přijdete pouze o aktuální kredit v elektronické peněžence, nikoliv o zůstatek na vašem bankovním účtu.

mPeníze jsou propojené se skutečným bankovním účtem a je zřejmé, že se bude muset jednat o účet u mBank. mPeníze tedy budete moci používat pouze se službou mKonto. Toto skutečně není nic nového, to samé přeci nabízí již mnoho let platební systém eBanky (Raiffeisenbank). Přecijen tu ale je určitý rozdíl a tím je skutečnost, že základní transakce a vedení účtu je v případě mKonta zdarma, pakliže si tedy založíte účet u mBank, při platbách skrze mPeníze nebudete platit žádnou režii navíc a představitelé mBank a Seznamu slibují, že z důvodu nižší marže pro obchodníka budou platby s jejich systémem rozhodně levnější než konkurenční řešení včetně platby kreditní kartou.

Co z toho ale bude mít Seznam?

mBank tedy zvolila podobnou marketingovou strategii jako kdysi Expandia Banka. Můžete s námi platit s nulovou režií a velmi snadno, budete si ale u nás muset založit bankovní účet. Strategické partnerství se Seznamem pak má zajistit především rozšíření tohoto platebního systému, Seznam ostatně provozuje weby Sbazar.cz, Sreality.cz, Sletenky.cz či Zboží.cz. Zároveň ovšem Seznam pohřbí svou Peněženku, která sice prý bude fungovat i nadále, 500 tisíc registrovaných uživatelů by ale přesto mělo dát přednost právě mPenězům.

V současné době jsou mPeníze v testovacím provozu a nakupovat tak můžete pouze na prvním pilotním e-shopu Kasa.cz. V září by se však podle mBank měly připojit další elektronické obchody, přičemž mPenězi budete moci platit pouze v těch, které získaly certifikaci APEK. Členství v APEKu má podle mBank zaručit určitou kvalitu a bezpečnost, zároveň ale tato podmínka zavře cestu skutečně těm nejdrobnějším obchodům do celého systému. Od podzimu pak bude elektronická peněženka mPeníze nabízet i jednoduché úvěry.

Pakliže se platební systém mPeníze skutečně rozšíří, mBank bude na konci fiskálního roku jásat z počtu nových klientů a vedených mKonto účtů. Co ale mPeníze přinesou Seznamu? Obchodníci, kteří zákazníkům nabídnou možnost platby skrze mPeníze by měli být zvýhodněni ve vyhledávači Zboží.cz a pak je tu ještě jeden tak trochu vizionářský a při troše nadsázky orwellovský pohled na věc.

Podle Jiřího Báči, generálního ředitele mBank, je totiž jedním z hlavních důvodů strategického partnerství fakt, že „díky systému mPeníze můžeme společně do budoucna změnit chování klientů, kteří na internetu nakupují“. Na to, jakým způsobem nám ono chování Seznam s mBank nakonec změní, si ale budeme muset ještě počkat.

Webové stránky elektronického platebního systému mPeníze

Témata článku: Web, Byznys

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • izak___ 15. 8. 2008 19:25:21
    Ja v CR platim predem s uctu na ucet, nemam s tim problem. bezpecnost...
  • Roman Langer 14. 8. 2008 7:38:25
    ... no ani v těch českých...
  • Rdm 13. 8. 2008 23:19:07
    S tím APEKem máte pravdu. Měsíčně platíte jak mourovatej, ale nic Vám to...
reklama
Určitě si přečtěte

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

** V Brně byl velký výpadek služeb UPC ** Důvodem je překopnutý páteřní kabel ** V některých lokalitách služby stále nefungují

5.  12.  2016 | Jakub Čížek | 102

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

** Zmizí klasické vyhledávače ** Budeme programovat buňky ** Kvantové počítače překonají šifry

6.  12.  2016 | Jakub Čížek | 36

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

** Postavte si stolní počítač! Máme pro vás 11 vzorových sestav s rozpisem komponent ** Většina tipů cílí na hráče, věnujeme se ale i základnímu PC a počítačům na střih videa ** Nadělte si nový počítač třeba pod stromeček

5.  12.  2016 | Adam Kahánek | 74

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

** V notebooku s cenou nad 20 tisíc nesmí chybět kvalitní displej a rychlé úložiště ** Za dalších deset tisíc můžete dostat navíc styl nebo výkonnější komponenty ** Vybírat můžete z různých velikostí i konstrukcí

8.  12.  2016 | Stanislav Janů | 82


reklama