reklama

Nový platební systém mPeníze: Chceme být nejlevnější!

Internetová banka mBank spustila ve spolupráci se Seznamem nový elektronický systém pro platby na webu. Nový PayPal ale nečekejte, k mPenězům si budete muset pořídit i mKonto.

České webové mikroplatební systémy v příštích týdnech a měsících pocítí novou konkurenci, nízkonákladová internetová mBank totiž ve spolupráci se Seznamem spouští svůj vlastní platební systém mPeníze.

mBank je retailové bankovnictví polské BRE Bank, která patří do německé skupiny Commerzbank. Mezi její hlavní rysy patří zejména nulové poplatky za vedení účtu a základní bankovní operace. Hlavním distribučním kanálem je internet a telefon. Po necelém roce svého působení na českém trhu spravuje mBank na 200 tisíc účtů, její význam tedy není nezanedbatelný.

V současné době funguje na českém trhu hned několik internetových platebních systémů. Za zmínku stojí určitě Seznam Peněženka, eWallet, Monetka, PaySec, platební systém původní eBanky a pro ty nejdrobnější platby také jednoduché prémiové SMS, které ale pro změnu trpí vysokou režií mobilního operátora. Nakonec lze na českém trhu použít i PayPal, ten však jako platební bránu používá skutečně zanedbatelné množství českých elektronických obchodů.

Věděli jste, že celých 80 procent všech plateb v českých elektronických obchodech je realizováno formou běžné dobírky?

Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že je malý český trh saturován a pro dalšího hráče zde již nemůže být místo, představitelé Seznamu a mBank jsou ale jiného názoru a v testovacím provozu spustili zcela nový platební systém s prostým názvem mPeníze.

Český PayPal se nekoná

Co vlastně mPeníze nabídnou běžnému uživateli? Na českou mutaci PayPalu rovnou zapomeňte, mPeníze nejsou prodlouženou rukou vaší platební karty, tedy platební branou, ale komplexní elektronickou peněženkou, která je propojená s vaším skutečným bankovním účtem.

PaySec, Seznam Peněženka aj. jsou vlastně pouze jednoduché peněžní úschovny, kam si musíte ze svého bankovního účtu odeslat určitý finanční obnos a ten pak zvesela čerpat. Na druhou stranu ale máte jistotu, že při případném zneužití přijdete pouze o aktuální kredit v elektronické peněžence, nikoliv o zůstatek na vašem bankovním účtu.

mPeníze jsou propojené se skutečným bankovním účtem a je zřejmé, že se bude muset jednat o účet u mBank. mPeníze tedy budete moci používat pouze se službou mKonto. Toto skutečně není nic nového, to samé přeci nabízí již mnoho let platební systém eBanky (Raiffeisenbank). Přecijen tu ale je určitý rozdíl a tím je skutečnost, že základní transakce a vedení účtu je v případě mKonta zdarma, pakliže si tedy založíte účet u mBank, při platbách skrze mPeníze nebudete platit žádnou režii navíc a představitelé mBank a Seznamu slibují, že z důvodu nižší marže pro obchodníka budou platby s jejich systémem rozhodně levnější než konkurenční řešení včetně platby kreditní kartou.

Co z toho ale bude mít Seznam?

mBank tedy zvolila podobnou marketingovou strategii jako kdysi Expandia Banka. Můžete s námi platit s nulovou režií a velmi snadno, budete si ale u nás muset založit bankovní účet. Strategické partnerství se Seznamem pak má zajistit především rozšíření tohoto platebního systému, Seznam ostatně provozuje weby Sbazar.cz, Sreality.cz, Sletenky.cz či Zboží.cz. Zároveň ovšem Seznam pohřbí svou Peněženku, která sice prý bude fungovat i nadále, 500 tisíc registrovaných uživatelů by ale přesto mělo dát přednost právě mPenězům.

V současné době jsou mPeníze v testovacím provozu a nakupovat tak můžete pouze na prvním pilotním e-shopu Kasa.cz. V září by se však podle mBank měly připojit další elektronické obchody, přičemž mPenězi budete moci platit pouze v těch, které získaly certifikaci APEK. Členství v APEKu má podle mBank zaručit určitou kvalitu a bezpečnost, zároveň ale tato podmínka zavře cestu skutečně těm nejdrobnějším obchodům do celého systému. Od podzimu pak bude elektronická peněženka mPeníze nabízet i jednoduché úvěry.

Pakliže se platební systém mPeníze skutečně rozšíří, mBank bude na konci fiskálního roku jásat z počtu nových klientů a vedených mKonto účtů. Co ale mPeníze přinesou Seznamu? Obchodníci, kteří zákazníkům nabídnou možnost platby skrze mPeníze by měli být zvýhodněni ve vyhledávači Zboží.cz a pak je tu ještě jeden tak trochu vizionářský a při troše nadsázky orwellovský pohled na věc.

Podle Jiřího Báči, generálního ředitele mBank, je totiž jedním z hlavních důvodů strategického partnerství fakt, že „díky systému mPeníze můžeme společně do budoucna změnit chování klientů, kteří na internetu nakupují“. Na to, jakým způsobem nám ono chování Seznam s mBank nakonec změní, si ale budeme muset ještě počkat.

Webové stránky elektronického platebního systému mPeníze

Témata článku: Byznys, Web

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • izak___ 15. 8. 2008 19:25:21
    Ja v CR platim predem s uctu na ucet, nemam s tim problem. bezpecnost...
  • Roman Langer 14. 8. 2008 7:38:25
    ... no ani v těch českých...
  • Rdm 13. 8. 2008 23:19:07
    S tím APEKem máte pravdu. Měsíčně platíte jak mourovatej, ale nic Vám to...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

** Jmenuje se Rolf a chce práci ** Jeho životopis je ale trošku jiný ** Rolf je totiž ransomware

11.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

Včera | Jakub Čížek | 41


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama