reklama

Nový mini notebook od Aceru: 10“ Aspire One - VIDEO

Nový Acer Aspire One přichází mezi 10“ mini notebooky trochu se zpožděním, nabízí ale vyladěnou konfiguraci s novým Atomem a kvalitní zpracování. Textová i video-recenze!
Kapitoly článku

Acer si svým vstupem na trh mini notebooků dal tak trochu načas již při uvádění první verze Aspire One. Aktuální novinka s přívlastkem D150 je rovněž mírně opožděná – většina hlavních výrobců již 10“ verze svých produktů delší dobu prodává.

Být „poslední“ však nemusí být tak úplně na škodu věci. Již první Aspire One dokázal, že může uzmout nemalou část trhu díky agresivní cenové politice a dostupnosti dodávek, která zlobila výrobce mini notebooků v průběhu minulého roku. Druhou výhodou je možnost poučit se na cizích chybách – vyvarovat se neduhům, které uživatelů kritizují na produktech konkurence, vyjde určitě levněji než svépomocné hledání pomyslného ideálu.

Tip: podívejte se na videorecenzi původního Aceru Aspire One

Videorecenze

Pokud neradi čtete, můžete se podívat na tradiční videotest Tomáše Holčíka. Pokud vás produkt zaujme, najdete v textu podrobnější informace. 

Barevné hrátky

Novinka v mnohých směrech vychází z původního modelu s 8,9“ displejem. Sdílí stejnou klávesnici i prvky designu – od pohledu poznáte, že jde o Aspire One. Vzhledem k použití většího displeje jsou samozřejmě větší i rozměry a hmotnost, což ve spolupráci s dalšími prvky vytváří dospělejší a serióznější vzhled.

Klepněte pro větší obrázek
Acer Aspire One se vyrábí ve čtyřech barvách.

Aspire One D150 patří k nejhezčím mini notebookům. Existuje ve čtyřech barevných kombinacích – v ČR jsou zatím dostupné tři z nich. Testovali jsme červenou verzi, která ale rozhodně není přehnaně výstřední díky použití hezkého bordového odstínu. Všechny barevné kombinace vsází na hru s kontrastem – modrá a červená jsou doplněny černou barvou klávesnice a spodní části těla, bílá je kompletně inverzní díky kompletně černému vnitřku ostře kontrastujícímu s bílými plasty na vnějších částech. Černá pak působí velmi decentně, protože plast kolem klávesnice má neutrální šedou barvu s metalickým nádechem. Je škoda, že v ČR zatím není dostupná modrá verze – při použití stejného odstínu jako u prvního Aspire One by šlo o velice elegantní zabarvení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bezesporu jeden z nejatraktivnějších mini notebooků na trhu.

Design doplňují různé drobnosti – například stříbrná kapka s nápisem Aspire vedle kloubů displeje nebo hezky tvarované přechody mezi vnějšími a vnitřními plasty, které doplňují jinak suchou linii tohoto mini notebooku. Funkční stránku výbavy se však designéři nesnažili ukrýt, a proto jsou konektory na bočních stranách viditelné a dobře přístupné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Konektorová výbava...

Najdete zde obvyklou trojici USB portů, dva 3,5 mm audio jacky, RJ-45 pro síť a VGA výstup. Na rozdíl od staršího modelu nejsou tentokrát přítomny dvě čtečky SD karet – vzhledem k velkému 2,5“ disku to již nemělo význam.

Trochu cvalík

Linii Aspire One D150 hyzdí u testované konfigurace šestičlánková baterie, která trčí směrem dozadu a dolů. Kromě výrazného prodloužení výdrže zlepšuje i ergonomii díky zvýšení zadní strany mini notebooku. Tímto způsobem pomáhá i chlazení, protože přístup vzduchu je vzhledem k širší mezeře mnohem lepší. V nabídce najdete i konfigurace s menší baterií, která již profil těla narušovat nebude.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vzhledem k větší baterii a konstrukci je také omezen maximální úhel otevření displeje přibližně na 135 stupňů. • Baterie zajistí příjemný náklon klávesnice a lepší odvětrání.

Větší tělo a velká baterie se podepsaly i na určitém ztloustnutí. Výsledkem je hmotnost 1,33 kg, což nakonec není tak špatné, protože přímá konkurence v podobě Eee PC 1000H má o dalších 110 g navíc. Při použití tříčlánkové baterie lze počítat s hmotností pod 1,2 kg.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mini notebook nabral na hmotnosti • baterie má na hmotnosti nemalý podíl

Napájecí adaptér s výkonem pouhých 30W má drobné tělo a celkově vás zatíží 321 gramy. Problémem je použití tlusté přívodní šňůry s objemnou „euro“ koncovkou. Díky ní jej nelze považovat za skladný a nezachrání to ani suchý zip, který je příliš krátký pro vytvoření kompaktního celku. Vyměnit si přívodní kabel za dvoužilový naštěstí není velkým problémem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Napájecí adaptér má obludnou přívodní šňůru, jinak by byl docela malý a lehký.

Chladící mříže a zvuk

Pohled na spodní stranu mini notebooku ukazuje rozsáhlé perforace pro přístup vzduchu ke komponentům. Nechybí také trojice dvířek, za kterými se ukrývá slot pro operační paměť (osazený 1 GB modulem), prostor pro miniPCI kartu (osazen Wi-Fi kartou) a prostor pro pevný disk (osazen 2,5“ SATA diskem). Aktivní chlazení zabezpečuje drobný větráček, ke kterému se bez dalšího pitvání nedostanete.

Klepněte pro větší obrázek

Na spodní straně se překvapivě nachází i reproduktory, ačkoliv to na první pohled nejsou vidět. Sídlí hned za předními nožičkami a spoléhají na odraz od podložky – na klíně a v posteli jsou použitelné pouze velmi omezeně. Kvalita jejich reprodukce se bohužel příliš nezlepší ani při položení na stůl – ve srovnání s konkurencí v kategorii jsou podprůměrné.

Nezachraňuje to ani výstup pro sluchátka, který pro změnu trpí na ruchy. V sluchátkách byla slyšet aktivita disku i zatížení procesoru. Tyto neduhy se při reprodukci dají přehlédnout, její kvalita však není nejlepší. Má přebytek basů a až zbytečně vysokou hlasitost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výstup chlazení je tak trochu utopen mezi konektory a spoléhá spíše na vyfukování směrem dolů, což není při použití v posteli právě ideálním řešením. • Pochvalu si zaslouží umístění vstupu napájení na těle notebooku k jednomu z rohů a zároveň i tvar konektoru od adaptéru, který je zahnutý a nepřekáží.
Klepněte pro větší obrázek 
Na baterii je docela rozměrný gumový pásek, který nemá žádný zřejmý úkol. Při testování se nejvíce osvědčil jako vylepšení gripu při držení mini notebooku v ruce.

Stejná klávesnice, lepší touchpad

Klávesnice Aspire One D150 má stejné rozměry i rozložení jako starší verze. Píše se na ní výborně a stačí i pro velké ruce rychlých pisálků. Škoda jen, že nevyužívá celý prostor – mohla být ještě o kousek lepší.

Touchpad se naštěstí změnil do relativně klasické podoby s tlačítkem pod aktivní plochou. Jeho velikost je navzdory tomu zbytečně malá a jediný kus plastu překrývající dvě tlačítka lze rovněž považovat spíše za trest nežli výhodu. Alespoň, že jde o klasický Synaptics s bohatými možnostmi nastavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je povedená • touchpad je oproti původnímu Apsire One lepší.

Ve výbavě samozřejmě nechybí ani webová kamera a mikrofon. V obou případech jde pouze o základní funkcionalitu – mikrofon není zónový a webová kamera má pouze VGA rozlišení s velmi omezenou funkčností při horším osvětlení. Pro běžné použití se Skypem však postačí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko pro Wi-Fi • tlačítko pro zapnutí/vypnutí • tlačítko pro Bluetooth a stavové diody

Témata článku: Video, Notebooky, Acer, Aspire, One X, Mini, Mini klávesnice, Acer Aspire One, Postel, TomTom One, Sluchátka k notebooku, Grip, Home Design

44 komentářů

Nejnovější komentáře

  • wector 13. 3. 2009 18:57:46
    Ale tu integrovanou lze vypnout. U Windu to jde a všechny tyhle...
  • zvirek 13. 3. 2009 12:54:34
    Jo a jeste je asi jedno jak ji tam zapojim, polarita tady odpadá, ne? ( u...
  • Dušan Šimonovič 13. 3. 2009 11:32:08
    Klasicku snuru s "vidlickou" tj. dvojzilovu aj s takou koncovkou na...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama