reklama

Nový kolega v kanceláři: Microsoft Office 2007

Spolu s již na Živě.cz představenými Windows Vista představil Microsoft 30. listopadu i novou verzi svého balíku kancelářských aplikací Office 2007. Zatímco u předchozích upgradů Office šlo spíše o kosmetická vylepšování, vydání 2007 přináší zásadní změnu ovládání i řadu roztomilých nových funkcí.

Po sedmi pokračováních recenze Windows Vista přecházíme k dalšímu novému produktu z dílny Microsoftu. Po několika odkladech, z nichž poslední se nakonec ukázaly býti účelovými (pro stejný den uvedení na trh jako Windows Vista) představil Steve Ballmer 30. listopadu během své keynote v prostorách akciového trhu Nasdaq. Jakkoli pro celou sadu budeme v tomto a následujících článcích používat různá jména, vězte, že oficiální název zní 2007 Microsoft Office System. Proč?

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft Office totiž není v roce 2007 pouze názvem sady několika „velkých“ a hrstky „malých“ čistě osobních aplikací, nýbrž se zaměřuje i na vnitropodnikové nasazení a týmovou spolupráci. Každému se jistě při slově Office vybaví slůvko Word. Těm znalejším i Excel, PowerPoint, Outlook, Access. Co ale najdeme v Office 2007 dále? OneNote, Publisher, Groove, InfoPath, SharePoint Designer a další, viz tabulka níže. V zámoří jistě uživatelé ocení i program Accounting.

Časopis Živě připravil pro své čtenáře opět několikadílnou recenzi kancelářekého balíku. Po dnešním úvodním díle se tak postupně setkáme s díly věnovanými Wordu, Excelu, PowerPointu a zbytku programů. Ke slovu se dostane i jeden zástupce rovněž v minulém týdnu představených serverových řešení: Poštovní server Microsoft Exchange 2007.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nové souborové formáty

Microsoft Office 2007 přichází s novými výchozími souborovými formáty. Z části pod tlakem kritiky kvůli uzavřenosti původních binárních, z části kvůli skutečnosti, že tyto již nestačily na nové funkce, které Microsoft od svých dokumentových formátů požaduje, přistoupili inženýři v Redmondu ke tvorbě nového formátu založeného na XML.

Soubor formátu OpenXML je ve skutečnosti archív komprimovaný algoritmem ZIP. Obsahuje XML soubory pokrývající obsah, formátování a další náležitosti dokumentu, jakož i vložené soubory, například obrázky či aktivní objekty. Největší výhodou nových formátů je jejich bezplatná dostupnost, otevřenost, plná dokumentace a přenositelnost. V budoucnu tak budou mnohem menší potíže například se zpracováváním dokumentů MS Office webovými aplikacemi přímo na serverech. Detailní popis nového formátu lze najít na webu MSDN. Programy Microsoft Office 2007 jsou samozřejmě kompatibilní i se staršími souborovými formáty. Pro jejich otevření je potřeba Compatibility pack pro Word 2003, XP a 2000.

Klepněte pro větší obrázek

Obsah souborového kontejneru OpenXML

Záměrem Microsoftu bylo integrovat do programů Office i podporu formátu PDF. Jeho výrobce Adobe se však rozhodl, že proti Microsoftu je ochoten tento jinak volně využitelný formát bránit třeba i soudní cestou. Konkurent tak silný jako Microsoft by totiž mohl zničit současné velmi výhodné postavení Adobe na trhu profesionálních aplikací pro tvorbu PDF. Microsoft přesto od svých plánů s tímto formátem neupustil, pouze nástroj pro jeho export poskytuje jako volně stáhnutelný doplněk Office. Jeho první verze je již měsíc volně k dispozici na webu společnosti.

Doplněk pro ukládání PDF umí ukládat i soubory v dalším novém formátu z dílny přímo Microsoftu. Jde o formát, který má PDF konkurovat. Microsoft jej nazval XPS, XML Paper Specification. Jeho podpora je přímo integrována do Windows Vista, pro starší systémy je možno stáhnout prohlížeč. XPS je opět formátem otevřeným, plně zdokumentovaným a tudíž multiplatformním. Sám Microsoft jej prezentuje jako formát, který přečte hardware, software i lidé.

Klepněte pro větší obrázek

Aby byla přehlídka novinek v souborových formátech kompletní, je třeba zmínit ještě podporu OpenDocument, ODF. Tento otevřený formát nativně používá konkurenční kancelářský balík OpenOffice.org. Microsoft po jeho použití v Office 2007 nesáhl, protože nevyhovuje nárokům firmy na možnosti, které mají soubory Office 2007 poskytovat. Listopadové Community Technology Preview (verze 0.2) Microsoftem sponzorovaného open source doplňku Office 2007 pro práci s ODF je ke stažení z webových stránek projektu.

Nové ovládání

Při návrhu grafického uživatelského rozhraní Office 2007 se Microsoft zaměřil na ergonomii a přehlednost ovládání a hle! Pás karet (Ribbon) byl na světě. K vytvoření Pásu karet bylo přistoupeno jednoduše proto, že ovládací rozhraní Wordu 2003 již nabobtnalo do naprosté nepřehlednosti. Tato verze má celkem 31 nástrojových panelů a 19 podoken úloh. To vše se však Microsoftu v Office 2007 podařilo vmáčknout do jediného ovládacího prvku. Ribbon je s výjimkou Outlooku přítomen ve všech ostatních „velkých“ programech. V Outlooku se s ním setkáme pouze při editaci zpráv, na kterou však Outlook podobně jako ve starších verzích volá rozhraní Wordu.

Klepněte pro větší obrázek

Pás karet - Ribbon

V Office se tak již nesetkáme s panely nástrojů ani rozbalovacími nabídkami. Některé z panelů lze stále vyvolat, stejnou funkčností však v naprosté většině případů poslouží i samotný Pás karet a také kontextové menu, které se objevuje při označení textu a zastavení kurzoru nad ním. Práce s Pásem karet je značně návyková a po pár týdnech objevování, kde se která ze známých položek skrývá, již narazíme na problémy s ovládáním starších Office.

Klepněte pro větší obrázek

Kontextové menu pro editaci se objevuje po označení textu a zastavení kurzoru nad ním

Ribbonu se budeme věnovat i v dalších částech recenzního seriálu. Na tomto místě se omezíme jen na vyjádření spokojenosti nad tím, že Microsoft v tomto způsobu ovládání programů možná vidí budoucnost práce se složitějšími aplikacemi a Pás karet zdarma licencoval programátorům k téměř volnému využití. Programátoři jsou vázáni stodvacetistránkovou licencí, v níž mimo jiné stojí zákaz použití Pásu karet v kancelářských aplikacích, tedy v programech přímo konkurujících samotným Office.

Nové edice a ceny

Jak je již u Microsoftu zvykem, Office se budou prodávat v několika edicích odstupňovaných podle výbavy, které pochopitelně bude odpovídat i cena. Přehled uvádíme v následující tabulce. Pro doplnění uvádíme, že dolarové ceny nelze pouze přepočítat na koruny. Cena v Evropě bude vyšší než v USA. Dobrým vodítkem budiž srovnání cen v kapitole Co to znamená v praxi.

2007 Microsoft Office

Maloobchodní cena / Upgrade

Microsoft Office Enterprise 2007

Dostupná pouze pro velkolicenční odběr

Microsoft Office Professional Plus 2007

Dostupná pouze pro velkolicenční odběr

Microsoft Office Ultimate 2007

$679 /$539

Microsoft Office Professional 2007

$499 / $329

Microsoft Office Small Business 2007

$449 / $279

Microsoft Office Standard 2007

$399 / $239

Microsoft Office Home and Student 2007

$149 / NA

Microsoft Office Basic 2007

Dostupná pouze OEM kanály

2007 Microsoft Office - Samostatné programy

 

Microsoft Office Access 2007

$229 / $109

Microsoft Office Accounting Professional 2007

Dostupný pouze v USA

Microsoft Office Communicator

Dostupný pouze pro velkolicenční odběr

Microsoft Office Excel® 2007

$229 / $109

Microsoft Office Groove® 2007

Dostupný pouze pro velkolicenční odběr

Microsoft Office InfoPath® 2007

$199 / NA

Microsoft Office OneNote® 2007

$99 / NA

Microsoft Office Outlook® 2007

$109 / NA

Microsoft Office PowerPoint® 2007

$229 / $109

Microsoft Office Project Standard 2007

$599 / $349

Microsoft Office Project Professional 2007

$999 / $599

Microsoft Office Publisher 2007

$169 / $99

Microsoft Office SharePoint® Designer 2007

$299 / NA

Microsoft Office Visio® Standard 2007

$259 / $129

Microsoft Office Visio Professional 2007

$559 / $349

Microsoft Office Word 2007

$229 / $109

Co to znamená v praxi?

 • Microsoft Office Basic 2007 – Excel, Outlook, Word
  (cena zůstává stejná, jako ve verzi 2003 sady)
 • Microsoft Office pro studenty a domácnosti 2007 – Excel, PowerPoint, Word, OneNote
  (cena zůstává stejná, jako ve verzi 2003 sady Office pro studenty a učitele)
 • Microsoft Office Standard 2007 – Excel, Outlook, PowerPoint, Word
  (cena zůstává stejná, jako ve verzi 2003 sady)
 • Microsoft Office Small Business 2007 – Excel, Outlook, PowerPoint, Word, Publisher, Outlook with Business Contact Manager
  (cena zůstává stejná, jako ve verzi 2003 sady)
 • Microsoft Office Professional 2007 – Excel, Outlook, PowerPoint, Word, Access, Publisher, Outlook with Business Contact Manager
  (cena zůstává stejná, jako ve verzi 2003 sady)
 • Microsoft Office Professional Plus 2007 – Excel, Outlook, PowerPoint, Word, Access, InfoPath, Communicator, Publisher.
  (cena je o 5 % vyšší než cena verze 2003 sady Professional Enterprise)
 • Microsoft Office Enterprise 2007 – Excel, Outlook, PowerPoint, Word, Access, InfoPath, Communicator, Publisher, OneNote, Groove
  (cena je o 22 % vyšší než cena verze 2007 sady Professional Plus)

Příště čtěte

Prvním programem sady Office, který si představíme, je program, jehož název se prakticky stal synonymem pro textový procesor. Microsoft Word 2007.

Témata článku: Microsoft, Windows, Microsoft Office, Solid, Top 5, Sans, Office 2007, Office 2010, Office 2013, Microsoft Office 2010, Microsoft Office 2013, Microsoft Office 365, Word, Microsoft Outlook, Microsoft Excel

109 komentářů

Nejnovější komentáře

 • anthonin 25. 9. 2007 11:51:49
  Vzhledem k tomu, že firma v níž pracuji podporuje nejnovější produkty MS...
 • Ondřej Pátek 16. 1. 2007 10:04:57
  Chtěl bych jenom vyjádřit svůj názor na všeobecné srovnávání MS Office a...
 • Dalibor 11. 12. 2006 9:26:45
  Tuhle ses ptal, proč se Linux tedy nerozšířil do škol, státní správy a do...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 123

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


reklama