reklama

Nový Blesk z CS3

Flash již není spjat s Macromedií. Pod křídly Adobe je dokonale integrován do prostředí ostatních grafických aplikací. Ocení to jeho uživatelé?
Kapitoly článku

Po spuštění nového Flashe si nejde nevšimnout pozměněného uživatelského rozhraní, které je nyní jednotné s dalšími aplikacemi ze sady Creative Suite 3. Grafici a weboví designéři se tak nemusí vždy po změně programu přeorientovávat na jiné prostředí a mohou nerušeně pracovat. Samozřejmě, že vzhled a uživatelské prostředí jednotlivých programů není shodné doslova a do písmene. Musí respektovat, k čemu je program určen a jaké funkce nabízí. Ale podobnost je tu značná.

Zachována zůstala známá startovací obrazovka nabízející rychlé otevření nedávno upravovaných souborů, vytvoření nových projektů a použití šablon. Žádné drastické změny vás nečekají ani poté, co otevřete nebo vytvoříte projekt. Časová osa je tam, kde má být, náhled na vytvářený projekt nechybí, ve spodní části lez nastavovat vlastnosti vybraných objektů.

Klepněte pro větší obrázek
Nový vzhled Adobe Flash CS3

Z Creative Suite 3 přebírá Flash nastavitelný panel s nástroji, který může být ukotvený i plovoucí, jedno- či dvouřadový. Také pravý boční panel s paletkami barev, knihovnou či komponentami je nastavitelný ve stylu CS3 – tedy v jedné nebo několika řadách, plovoucí, ukotvený, samostatné panely, zobrazení jen toho, co si vyžádáte. Rozvržení pracovní plochy lze samozřejmě ukládat.

Photoshop nebo třeba Illustrator nabízí lištu pod programovou nabídkou, Flash má její obdobu umístěnu nad prostorem se scénou. Zde také najdete nabídku pracovních prostorů a možnost snadného přepínání mezi jednotlivými scénami.

Import souborů z jiných aplikací

Adobe Flash CS3 dovede importovat celou řadu grafických, zvukových a pohyblivých souborů. V nové verzi byl zdokonalen import souborů vytvořených ve Photoshopu nebo Illustratoru. Díky spolupráci Flashe a těchto dvou grafických programů, můžete soubory importovat včetně zachování všech jejich unikátních vlastností, jako jsou například vrstvy.

Klepněte pro větší obrázek
Při importu souborů z Photoshopu si vyberete vrstvy a jejich umístění

Jakmile zvolíte import souboru PSD (nebo AI) do aktuálního projektu nebo do knihovny, zobrazí se vám podrobnější dialog s možnostmi nastavení tohoto importu. V první řadě je zde možnost výběru konkrétních vrstev, které se v PSD nacházejí a které chcete do Flashe vložit. To je velmi praktické, protože ne vždy je žádoucí vkládat všechny prvky obrázku do výsledné aplikace. Při importu je přebráno nastavení vrstev, tak jak jej vidíte ve Photoshopu, tedy včetně skupin. Pro import jsou navíc automaticky označeny pouze ty vrstvy, které jsou nastaveny jako viditelné.

U každé vkládané vrstvy navíc určíte, zda ji importovat jako běžný bitmapový obrázek (výchozí) nebo obrázek s možností upravit vlastnosti vrstvy. Lze samozřejmě nastavit jeho kompresi a zjistit výslednou velikost. Při importu volíte umístění jednotlivých vrstev do flashových vrstev nebo do jednotlivých snímků, což opět otevírá dveře pro zajímavé efekty.

Návrh designu

V novém Flashi najdete několik nástrojů, které jsou přebrány z grafických programů od Adobe. Kdo si zvykne na pohodlné ovládání Photoshopu nebo Illustratoru, bude při práci s nimi ve Flashi trošku vyveden z míry. Stále je poznat, že Flash původně do rodiny Adobe nepatřil a jeho adaptace na nové softwarové sourozence bude chtít ještě nějaký čas. Nastavování kreslicích nástrojů na záložce Properties je velmi strohé a je na první pohled odlišné od Photoshopu.

Klepněte pro větší obrázek
Poněkud nelogické rozmístění funkcí upravujících nastavení štětce

Poněkud nelogické mi přišlo upravování velikosti a tvaru štětce. V panelu vlastností jsou osamoceny funkce pro výběr barvy a nastavení vyhlazování. Výběr velikosti štětce a jeho tvar se nachází na panelu s nástroji, navíc v podobě, kde nemáte šanci velikost štětce přesně ovlivnit.

Flashové aplikace

Vývojáře bude zajímat, že Flash CS3 nabízí sadu komponent pro tvorbu formulářů, neboli flashových aplikací, které připomínají běžné programy. V nabídce komponent najdete okna, tlačítka, rozbalovací nabídky, programové nabídky, textové popisky, editační políčka, datové mřížky a mnoho dalšího. Vlastnosti všech těchto prvků lze jednoduše měnit pomocí Component Inspectoru.

Klepněte pro větší obrázek
Ve Flashi snadno vytvoříte uživatelsky přívětivou aplikaci

Podobně jako ve vývojových prostředích v něm nastavíte vlastnosti zadáním hodnot k jednotlivým položkám v přehledném panelu. Ten obsahuje parametry vybrané komponenty, propojení na datový zdroj a schéma. Jednotlivé prvky tvořící vizuální vzhled flashové aplikace lze navzájem lícovat díky vizuálním pomůckám pro přesné zarovnávání. Kromě běžných ovládacích prvků vám Flash nabídne také vložení nevizuálních komponent symbolizujících datové zdroje nebo propojení na webové služby, přehrávač multimediálního obsahu (FLV nebo MP3) a také jednotlivé prvky tohoto přehrávače, jako jsou převíjecí tlačítka, nastavení hlasitosti nebo ukazatel načítání do vyrovnávací paměti.

Kapitoly článku

Témata článku: Video, Web, Action, Program, Import, Adobe Flash, Photoshop, Adobe Illustrator, Central, Device, Assist

4 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Cybe 6. 8. 2007 17:31:44
    Z toho cos napsal je videt, zes lama... B-]
  • HOLOLO 5. 8. 2007 20:49:04
    ANTILAIZASIG OKA, ZOMOVANIE VO FLASHI JE FAKT TRAGEDIA, antialiasing na...
  • Yaroukh 5. 8. 2007 0:03:35
    design designu
reklama
Určitě si přečtěte

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 134

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

** Vyzkoušejte si speciality, na kterých pracuje Mozilla ** Vývojáři se podle vás rozhodnou, jestli to má smysl ** Nově přibyl skvělý experiment Snooze Tabs

26.  2.  2017 | Jakub Čížek | 46

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

** Autorům ransomwaru pro Android se nedá upřít jedna věc ** Mají zvrácený smysl pro humor ** Vydávají se za Avast, FBI nebo třeba NSA

24.  2.  2017 | Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama