Novinky z hardwaru: Sapphire a Asus předvádějí Radeon X1950 Pro se dvěma GPU

AMD 690 bude později * Siemens překonal nový rekord * Notebooky už budete moci nechat samotné * Sapphire a Asus předvádějí Radeon X1950 Pro se dvěma GPU * Miniaturní Bluetooth tiskárna * Leadtek WinFast PVR3000 Deluxe
Novinky z hardwaru: Sapphire a Asus předvádějí Radeon X1950 Pro se dvěma GPU

Sapphire a Asus předvádějí karty se dvěma Radeony X1950 Pro

Grafické karty, které obsahují dvě samostatná grafická jádra, jsme už mohli spatřit od společnosti Nvidia, která v této technologii není žádný nováček. Její Quad-SLI už je na trhu opravdu dlouho. I když jsou výkony takového zapojení mnohdy ohromující, v některých hrách je podpora doslova mizerná a výkon je ještě menší, než při použití klasického SLI řešení. Podobné řešení nebylo na grafických kartách od společnosti ATI dostupné, až doteď.

Sapphire a Asus předvedli svoje řešení dvou GPU Radeon X1950 Pro na jedné grafické kartě a bylo oznámeno, že dané karty jsou schopny spolupracovat ještě s dalšími stejnými kartami, což by představovalo jakési Quad-CrossFire. I když se karty od obou výrobců liší, obě obsahují dva PCI Express napájecí konektory a heat pipe chlazení. Zatímco u Sapphire jsou obě jádra na jednom PCB, u Asusu se jedná vlastně o dvě speciálně spojené grafické karty, z toho vyplývá použití dvou PCB. ASUS EAX1950Pro Dual má dva DVI a jeden VGA výstup. Podrobné informace a testy by měly být uvedeny až na nový rok, na výstavě CES 2007.

Je ale zarážející, že toto řešení na trh přijde až v době, kdy budou na trhu již nové generace grafických karet podporujících DirectX 10 a které jistě toto „těžkopádné“ řešení předčí jak výkonem, tak i cenou.

Klepněte pro větší obrázek


AMD 690 bude později

Společnost AMD pravděpodobně nestihne uvést svůj nový čipset AMD 690 (původně ATI RS690) již v lednu, jak původně chtěla, ale minimálně o měsíc později. Kompletní návrh čipsetu, který je určen pro socket AM2, už je samozřejmě hotov, ale chybí potřebné licence pro technologie HDMI a HDCP. I přes tuto skutečnost se někteří výrobci rozhodli v lednu uvést sérii základních desek s tímto čipsetem. Tyto základní desky však nebudou mít implementaci HDMI ani HDCP, což může v budoucnu znamenat jistou nevýhodu.

Klepněte pro větší obrázek

Siemens překonal nový rekord

Společnosti Siemens se podařilo překonat rekord v přenosu dat po optické síti. Na speciální testovací optické kabeláži s celkovou délkou 100 mil, se mezi jednotlivými měřícími zařízeními podařilo dosáhnout datového toku 107 Gb/s. Siemens tak dvaapůlkrát překonal svůj dosavadní starý rekord 40 Gb/s. K docílení takto vysokého datového přenosu bylo zapotřebí speciálně upravit část, kde probíhá převod elektrického signálu na optický a nazpět.

Teoreticky se tak dají tímto způsobem vylepšit i stávající optické kabely, zbývá jen otázka, kdy bude nová technologie dostupná a za jakou cenu.

Klepněte pro větší obrázek

Notebooky už budete moci nechat samotné

Rok 2006 byl rokem vybuchujících notebooků, a jak jistě víte, nezáleželo na tom, kdo byl jeho výrobcem. Problém byl v bateriích od společnosti Sony, a stál ji opravdu hodně peněz. Společnost Matsushita (Panasonic) se chopila příležitosti a zahájila výrobu nových baterií, které už obsahují speciální vrstvu proti přehřátí či zkratu, zvanou jako HRL (heat resistance layer). Doufejme, že to příští rok ve světě notebooků už nebude tak „žhavé“.

Klepněte pro větší obrázek 


Miniaturní Bluetooth tiskárna

Brother uvedl přenosnou miniaturní tiskárnu, která komunikuje s ostatními zařízeními pomocí bezdrátové Bluetooth technologie. Její rozměry 60 × 210 × 18,5 mm a hmotnost pouhých 500 g, jí předurčují jako skvělý doplněk při cestování. Tiskne v rozlišení 300 × 300 dpi a to přibližně 20 stránek za minutu. Kromě již zmíněného Bluetooth, je možné se s ní spojit pomocí IRDA nebo wireless USB. Cena ani dostupnost nebyly zatím uvedeny.

Klepněte pro větší obrázek


Leadtek WinFast PVR3000 Deluxe

Společnost Leadtek brzy uvede novou televizní kartu WinFast PVR3000 Deluxe, která je založena na čipsetu Conexant Cx23416. O zpracování videa se stará čip NEC 3D Y/C a o kvalitní stereo zvuk pak čip Micronas. Pokud máte slabší procesor, jistě vás potěší podpora hardwarové komprese videa do MPEG I / II. Karta podporuje například časové nahrávání, Time-shifting, EPG (Electronic Programs Guide), PIP (Picture in Picture) a přímé vypalování (VCD, DVD). Chloubou této karty je kompletní scan všech stanic za pouhých 23 sekund.

Karta je samozřejmě plně kompatibilní jak s Windows XP tak i Vista, v balení naleznete software Ulead Videostudio 8 SE, Ulead DVD MovieFactory 3.0, Ulead Cool 3D SE, Cyberlink Power DVD 6, Orb a WinFast PVR. K pohodlné obsluze slouží dálkový ovladač spolu s IR senzorem. Pokud vás přestane bavit televize, můžete přepnout na rádio, které karta také zvládá.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Notebooky, Asus, CES 2010, Pipa, Heat, HDCP, Brother, Brother tiskárny, Cyberlink, Televize panasonic

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mira 28. 12. 2006 19:17:42
    Tak jestli bude R600 vykonnejsi, tak se da takovej tah cekat zejo. Po...
  • mira 28. 12. 2006 18:02:29
    No jenom jestli ta double karta neni predzvesti nejakeho zpozdeni. Jinak...
  • AZOR., AZOR. 28. 12. 2006 17:31:51
    třeba se té karty dočkáš.
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 58

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 86


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5