Novinky z hardwaru: procesor a grafika na jednom čipu

Kentsfield i v serveru • Osmnáctinásobná rychlost vypalování zažívá rozmach • ATI představila nové mobilní Radeony • R600 se blíží • Apple a AMD • 1000 stránek za minutu • CPU a GPU v jednom čipu

Kentsfield i v serveru

Intel brzy na trh vypustí nové Xeony řady 3000, které jsou určeny do desktopového socketu LGA775. Ve skutečnosti se ale jedná o klasické Core 2 Duo (jádro Conroe) procesory, které by později měly dostat do vínku trošku jiné parametry, o kterých zatím nejsou žádné informace. Skutečnou novinkou je nová chystaná řada Xeonů 3200, což už budou procesory se čtyřmi jádry. Budou používat jádro Kentsfield, takže budou prakticky totožné, jako desktopové Core 2 Quadro.

První informace hovoří o dvou typech, X3220 (2,4 GHz) a X3210 (2,13 GHz). Oba používají sběrnici o frekvenci 1066 MHz a obsahují 8 MB L2 cache (2 × 4 MB).

Klepněte pro větší obrázek

Osmnáctinásobná rychlost vypalování zažívá rozmach

Na trhu se začínají objevovat DVD vypalovací mechaniky s rychlostí 18×, od všech různých značek. Je však problém v dodávkách certifikovaných médií, které jsou pro tuto rychlost určené. Je jich extrémní nedostatek a jsou zatím drahé; respektive kvůli pár sekundám se nevyplatí připlatit si za dražší médium. Dobrou zprávou je, že s pomocí klasického „overspeedu“ můžete i na certifikované 16× DVD placky vypalovat 18× rychlostí bez sebemenších problémů a se srovnatelnou kvalitou jako šestnáctinásobnou rychlostí. Větší rozmach a zlevnění by měl přinést začátek roku 2007, ale myslím, že nyní spíš všichni netrpělivě čekají na první „levné“ HD-DVD či Blu-Ray vypalovačky.

Klepněte pro větší obrázek


ATI představila nové mobilní Radeony

ATI uvedla na trh tři nové mobilní Radeony, X1700, X1450 a X1350.

Nejsilnější model X1700 obsahuje 12 pixel shaderů, 5 vertex shaderů, používá 128-bitové paměti a vnitřní 256-bit ring bus architekturu. Pomalejší modely X1450 a X1350 mají pouze 4 pixel a 2 vertex shadery a liší se tak pouze ve frekvencích. Oba modely používají 128-bitové paměti s možností HyperMemory. Všechny modely jsou vyrobeny 90nm technologií a ATI tvrdí, že mají lepší poměr výkon/watt než jejich předchůdci. Jak je u řady X1K zvykem, podporuje DirectX 9.0c (PS3.0), ATI AVIVO (HW enkódování i dekódování). Karty jsou vyrobeny pro ATI novou technologií Strained Silicon (napnutý křemík), kterou „převzala“ od AMD, což umožnilo použít vyšší frekvence, aniž by se zvětšila spotřeba.

První notebooky s těmito grafickými kartami lze očekávat již v říjnu.

Klepněte pro větší obrázek

R600 se blíží

Objevily se další podrobnosti o chystaném čipu od ATI – R600, který má mít unifikované shadery a plnou podporu DirectX 10. Nové informace hovoří o frekvenci jádra 700 MHz, GDDR4 paměti a 64 shader jednotek. Výroba by měla probíhat 80nm technologií, o případném použítí techlogie napnutého křemíku se zatím žádná zpráva neobjevila.

Klepněte pro větší obrázek

Apple a AMD

Procesory Intel se v počítačích Apple ani neohřály a už budou mít možná konkurenci. Konkurovat by jim měl být přímo rival Intelu, společnost AMD. Apple je znám svojí "výjimečností", která se týká nejen vzhledu, ale i volby použitých komponentů. Hector Ruiz, CEO AMD, naznačil, že i když teď používá Apple výhradně a pouze procesory Intel, měl by mít zákazník možnost výběru. K podobnému kroku už přistoupila například firma Dell, která byla po dlouhá léta spojená taktéž pouze s procesory Intel. Pokud by AMD začalo dodávat pro Apple své procesory, bylo by to proti vnitřní politice Applu, kterou je právě jedinečnost a odpor k „obyčejným“ počítačům.

A co na toto tvrzení říká samotný Apple? No comment.

Klepněte pro větší obrázek

Tisíc stránek za minutu

Pokud jste si právě koupili tiskárnu, určitě se její rychlost tisku černobílých stránek pohybuje v desítkách stránek za minutu. Pro domácí či menší firemní prostředí je to naprosto dostačující řešení. Pokud ale potřebujete tisknout opravdu rychle a hlavně hodně, pak je tu pro vás JeTrix. Vyrobili ho dva inženýři z izraelské College of Judea and Samaria, přičemž použita je upravená technologie tisku pomocí trysek s inkoustem.

JeTrix dosahuje rychlosti tisíc stránek za minutu, nepoužívá pohyblivou hlavu jako normální inkoustová tiskárna, ale obsahuje 57600 trysek, které jsou v matici. Jediné, co se tedy pohybuje, je válec spolu s papírem.

CPU a GPU v jednom čipu

AMD i Intel se zabývají technologií sloučení procesoru a grafického čipu na jeden samostatný čip. Výzkum už je dokonce tak daleko, že prvního vzorku bychom se měli dočkat příští rok a to přímo od AMD. Jak je to možné? Může za to stále se zmenšující technologie výroby, která by se měla brzy dostat na 45 nm. Nebude se samozřejmě jednat o žádné hi-end grafické řešení, ale své uplatnění namísto integrovaných grafických karet na desce by si mohla najít. Pokud si uvědomíme, že procesor bude s grafickým čipem komunikovat přímo, mohlo by toto řešení být mnohem výkonnější, než jak se u integrovaných grafických karet používá nyní.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Apple, Čipy, Procesory, Vertex, Hector, Ring, Levné tiskárny k počítači

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lukas Kalista 30. 9. 2006 20:13:11
    Vsak take neslo o zadne 3D. V kazdem pripade o grafiku se staral...
  • phanatic 30. 9. 2006 11:25:06
    Denise byl akorát RAMDAC co uměl sprity. Další obvody, podporující grafiku...
  • Kornak 30. 9. 2006 0:33:19
    Ja osobne bych byl taky radsi pro jeden oficialni format. A to hlavne u...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5