Novinky z hardwaru: Nad WiFi se stahují mračna

Nad WiFi se stahují mračna * Podrobnosti o ATI RV550 * GDDR5 ve vývoji * Nový Apple Mac Pro představen * nVidia uvedla extrémně výkonnou pracovní stanici *

Nad WiFi se stahují mračna

Pokud používáte WiFi, jistě vás nepotěší jeho nově objevené „díry“. Na konferenci Black Hat dokázali dva hackeři během pouhé minuty získat úplnou kontrolu nad Macbookem s přídavnou WiFi kartou. Problém se netýká jen Macbooků, ten byl do ukázky zařazen jenom kvůli předvedení, že stejné riziko hrozí i na jiném systému než jen u Windows. Chyba, která umožní případnému útočníkovi plně ovládnout váš počítač se nachází přímo v ovladačích WiFi karty. Problém řeší jak Apple, tak Microsoft a dokud nevydají opravu, vězte, že vám nepomůže ani zakázání WiFi karty.

A aby toho nebylo málo, bezpečnostní riziko hrozí i u WiFi karet vyrobených přímo od Intelu. Problém se týká Intel PRO/Wireless síťových karet, které se vyskytují spolu s platformou Centrino. Chyba je opět v ovladačích pro Windows, kdy může útočník spustit nebezpečný kód s nejvyšším oprávněním. Problém se také týká software Intel PROSet/Wireless, kde je možné získat WEP klíč a další údaje.

Pro „zaplátování“ těchto softwarových děr si nainstalujte nejnovější verze ovladačů včetně zmíněného software.

Klepněte pro větší obrázek

 

Podrobnosti o ATI RV550

Pokud si plánujete koupit nějakou grafickou kartu od společnosti ATI kvůli hardwarové akceleraci videa h.264 a VC-1, uvažujete pouze nad sérií X1xxx. Pokud jste ale správně hledali, tak víte, že akceleraci plného rozlišení ve formátu 1080p podporují všechny, kromě X1300 a X1600, které dokáží akcelerovat jen filmy do 720p. Když ale nechcete utrácet zbytečné peníze za výkonné grafické karty a jde vám především o hardwarovou akceleraci videa, má pro vás ATI řešení v podobě grafické karty s jádrem RV550.

Bude mít totiž v sobě integrovaný UVD (Universal Video Decoder), který je založený na čipech Xilleon. Tento čip je natolik výkonný, že si poradí s HD videem s datovým tokem až 40 Mb/s.

Jádro, které běží na frekvenci 600 MHz a používá 800 MHz 128-bitové paměti, obsahuje pouze 4 pixel shader procesory, takže pro náročné hráče skutečně určen není. Je to vlastně Radeon X1300 obohacený o zmíněný čip. Ke konci roku by měly být k dostání dva typy karet. „Clarity“ bude mít jeden DVI výstup a standardní video výstupy a „Crystal“ bude mít kromě DVI také HDMI výstup. Obě by měly obsahovat pasivní chlazení. S cenou, která by neměla přesáhnout 200 USD, by se tak mohla stát ideální grafickou kartou pro HTPC systémy nebo levné multimediální počítače.

Klepněte pro větší obrázek

 

GDDR5 ve vývoji

Ještě nejsou na trhu žádné grafické karty obsahující GDDR4 paměti a už se vyvíjí nástupce – GDDR5. Ty jsou zatím sice ve stádiu raného vývoje, ale první testovací vzorky by měli výrobci dostat někdy v polovině příštího roku. Nejbližší „setkání čtvrtého druhu“ se tak stane už tento měsíc u grafické karty ATI Radeon X1950XTX, která bude obsahovat 512 MB GDDR4 pamětí s latencí 0,91ns a frekvencí 1,1 GHz (2,2 GHz efektivně).

Klepněte pro větší obrázek

 

Nový Apple Mac Pro představen

Společnost Apple oficiálně představila novou výkonnou pracovní stanici s názvem Mac Pro. Obsahuje dva dvoujádrové serverové procesory Xeon 5100, které jsou založené na novém jádře „Woodcrest“. Procesory pracují na 1333 MHz sběrnici a obsahují 4 MB L2 cache. K dispozici mají až 16 GB FB-DIMM ECC moduly s DDR2-667. O grafický výkon se stará ATI Radeon X1900XT s 512 MB DDR3 paměti, nebo nVidia Quadro FX 4500 taktéž s 512 MB DDR3 paměti. Na výběr je i pomalejší nVidia GeForce 7300GT s 256 MB DDR2 paměti, kterých lze mít v systému až čtyři.

Pro ukládání dat je k dispozici v základním provedení pouze 250 GB SATA pevný disk. Samozřejmě jej můžete vyměnit až za čtyři 500 GB disky s celkovou kapacitou 2 TB, pochopitelně za patřičný příplatek. DVD vypalovačku, FireWire-800 i 400, USB 2.0, AirPort a BlueTooth snad ani netřeba připomínat. Cena, za kterou si tuto nejvýkonnější stanici od Applu můžete pořídit, začíná na 2499 USD a při použití nákupu způsobem „dejte tam všechno, co jde“ by cena neměla přesáhnout 18,5 tis. USD (včetně dvou 30“ Cinema HD displejů).

Klepněte pro větší obrázek

Nvidia uvedla extrémně výkonnou pracovní stanici

Novou pracovní stanici s názvem Quadro Plex 1000 představila v těchto dnech společnost nVidia. Je to první tzv. Visual Computing System, který kdy společnost nVidia uvedla a doufejme, že to tak nezůstane, protože parametry jsou skutečně ohromující. K dispozici jsou celkem tři modely s různým výkonem.

Klepněte pro větší obrázek

Model I obsahuje dvě grafické karty Quadro FX 5500, které mají k dispozici celkem 2 GB grafické paměti (2× 1 GB). Obsahují celkem čtyři Dual-DVI výstupy.

Model II obsahuje také dvě grafické karty, ale typ Quadro FX 4500 X2, přičemž každá má dva čipy, takže celkově jsou k dispozici čtyři čipy. K dispozici mají celkem 2 GB paměti (4× 512 MB). Pro připojení je k mání 8 Dual-DVI výstupů.

Model III se pyšní dvěmi grafickými kartami Quadro FX 5500 SDI, společně mají 2 GB paměti (2× 1 GB) a mezi výstupy je možné mít dva Dual-DVI a čtyři Dual-SDI nebo čtyři Dual-DVI.

Systém je škálovatelný, je k dispozici jak v klasické desktopové verzi, tak i v 3U serverové verzi. Výpočetní výkon se pohybuje kolem 80 miliard operací za sekundu a dokáže zpracovávat až rozlišení 148 MPix. Systém se čtyřmi čipy dokáže produkovat až 64x Antialiasing. Je vhodný pro náročné výpočetní aplikace, 3D modelování, zpracovávání HD videa a další.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Video, Apple, Wi-Fi, Dual, Nvidia Quadro, Airport, Crystal, Vita software

48 komentářů

Nejnovější komentáře

 • neoX 26. 10. 2006 2:28:55
  bud je polka z vas uplne duta alebo ani neviete co to wiffi je.
  je...
 • Peppa 21. 8. 2006 10:29:49

  http://support.intel.com/support/wireless/wlan/sb/CS-023065.htm

  ...
 • zelena veverka 11. 8. 2006 21:00:40
  ...a nejhorsi ze vseho jsou personalisti. Vlezou vam ty potvory vsude a...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

Kdo dal počítačům okna, kurzor a myš: Douglas Carl Engelbart

Kdo dal počítačům okna, kurzor a myš: Douglas Carl Engelbart

** Douglas Engelbart je opomíjenou osobností počítačové historie ** Věděl, jak bude pohodlné ovládat počítače, i když k tomu ještě neměly výkon ** Za vynálezem myši a systému s okny nestojí Steve Jobs a Apple

17.  5.  2017 | Pavel Tronner | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5