reklama

Novinky z hardwaru: minipočítač do zásuvky

Maxtor představil externí, vysokokapacitní úložiště dat a zařadil se tak k několika málo výrobcům těchto obrů * Nová deska s chipsetem Intel i975X od Gigabytu se možná stane prodejním hitem všech oveclockerů * Co říkáte na počítač o velikosti běžné elektrické zásuvky?

Maxtor OneTouch III Turbo Edition: kapacita „jak Brno“

Související odkazy

Slovník
BIOS
DVD
DVI
Ethernet
FireWire
mirroring
PCI
RAID
USB

Katalog produktů
Pevné disky
Základní desky

Společnost Maxtor oznámila nové řešení externích, vysokokapacitních úložišť dat. Jejich kapacita dosahuje až 1 TB (1000 GB). Jak firma ve středu ve své tiskové zprávě uvedla, nová řada Maxtor OneTouch III Turbo Edition, která se na trh dostane v průběhu prosince, bude zahrnovat modely s kapacitou 600 GB a 1 TB.

Nové modely OneTouch je možné zapojit také do RAID pole. Lze přitom použít obvyklé režimy: RAID 0 (stripping), kterým můžeme zdvojnásobit kapacitu oproti použití jen jednoho disku, ale zvyšuje se tak riziko ztráty uložených dat, nebo RAID 1 (mirroring). Při něm se data zrcadlí na druhý, shodný disk a lze je tak relativně zabezpečit proti nenadálému výpadku jednoho z disků.

Všechny modely z nové „Turbo edice“ budou vybaveny třemi USB 2.0 porty, dále FireWire 400 a 800. Bohužel bude chybět možnost zapojení disků do Ethernetu.

Mezi jiné přednosti inovované řady OneTouch III Turbo Edition patří bezesporu vynikající programy, dodávané spolu s disky. Ty jsou podobné jako u nižších řad a udržují si stále výbornou použitelnost.

Program s názvem Sync slouží k automatické synchronizaci dat mezi dvěma či více systémy na stejné platformě. Nechybí ani možnost obnovit stav systému podle záloh do posledního funkčního stavu nebo ochrana a zablokování heslem proti neoprávněnému přístupu při ztrátě či odcizení disků. Podporovány jsou platformy Mac a PC.

Nová řada bude, podle slov zástupců Maxtoru, stát kolem 550 USD (600 GB) a 900 USD v případě modelu s kapacitou 1000 GB.

A jen malá perlička na závěr: s designem šasi Maxtoru pomáhala firma, která se podílela na vývoji rozhraní Windows XP či mnoha dalších. Jak to dopadlo, se budeme moci přesvědčit již brzy.

Chipset i975X v akci = Gigabyte GA-G1975X

Významný výrobce počítačového hardwaru všeho druhu uvedl v minulých dnech novou základní desku nabitou těmi nejnovějšími technologiemi. Podle tiskové zprávy by měla být deska v prodeji už 14. listopadu. Podrobnější informace ohledně ceny a toho, kdy bude ke koupi v České republice, zatím nebyly zveřejněny.

Klepněte pro větší obrázek

Nová deska od Gigabytu je určena především oveclockerům, kteří se snaží ze všeho dostat více než maximum výkonu. Model GA-G1975X je první základní deskou na světě, která používá čipovou sadu Intel i975X, a zároveň prvním kusem v nové výkonné sérii G1-Turbo. Je určena samozřejmě pro Socket 775 a nejen pro běžné procesory Intel Pentium 4, ale i Pentium EE (Extreme Edition) a dvoujádrová Pentia D.

Co zajisté zaujme již na první pohled, je systém aktivního chlazení čipové sady, napájecích obvodů a pamětí. Ten je zjevně inspirován technologií OTES od Abitu.

Jednou z mnoha výhod použitého chipsetu je, že podporuje dvojici PCI-E grafických karet. Karty mohou pracovat buď v režimu 16×, nebo 8×/8×. Lze tak využít výhody maximálního možného výkonu a zobrazení na několika monitorech současně (tzv. multiview). Výhody ale uživatelé plně využijí až s novou generací GPU a her – pro tato jádra optimalizovaných.

Jako zvuková karta slouží tomuto Goliáši integrovaná zvuková karta z produkce Creative, konkrétně Creative Sound Blaster Live 24bit. Ta zaručuje kvalitní, přirozený zvuk při poslechu hudby, hraní her, sledování DVD či televize, a to až na osmi kanálech. Tomuto zvukovému kodeku nejsou cizí ani technologie, jako je DTS, DTS ES nebo DTS Neo:6, pro ještě lepší požitek z kvalitního zvuku.

Gigabyte byl vždy chválen za přítomnost záložního BIOSu. Tato možnost nechybí ani nové desce. Tento prvek dostal název C.R.S., což neznamená nic jiného než CMOS Reload Switch.

Pokud vám už nechce nastartovat počítač, protože jste neúspěšně updatovali BIOS na novou verzi nebo jste to kapánek přehnali při nastavování některých parametrů, stačí jen využít C.R.S. a BIOS se automaticky nastaví na tovární hodnoty, popřípadě použije záložní čip. Tuto funkci opět nejlépe využijí přetaktovávači.

Specifikace Gigabyte GA-G1975X
CPU Intel Pentium EE/Pentium D/Pentium 4
FSB 1 066/800/533 MHz
Chipset Northbridge: Intel i975X Express
Southbridge: Intel ICH7R
Paměti Dual DDRII 533/667 MHz (max. 8 GB)
PCIe sloty 2× PCI Express 16×
2× PCI Express 4×
LAN 10/100/1 000 Mbit/s LAN
SATA 4× SATA
Audio Creative Sound Blaster Live! (8kanálové)
FireWire Texas Instrument IEEE1394a (3× FireWire)

JackPC: miniaturní počítač do zásuvky

Ne, opravdu jsem se při psaní nadpisu nepřeklepl, ani nezbláznil. Americká firma Chip PC oznámila informace o svém novém počinu. Je jím miniaturní terminálový počítač Jack PC, který se vejde do běžné elektrické zásuvky. Celé zařízení má maximální spotřebu 5 W, takže nevyzařuje téměř žádné zbytkové teplo.

Klepněte pro větší obrázek

Celý mikropočítač pohání RISC procesor AMD Au 1550 o frekvenci 333 nebo 500 MHz (ekvivalent 800/1200 MHz x86 CPU). Podle daného modelu dále JackPC obsahuje 32 či 64 MB flash paměti a 64, respektive 128 MB paměti operační. Integrovaná grafická karta obsahuje 4-8 MB video paměti a dokáže zobrazit obraz o rozlišení až 1600 × 1200 pixelů při 24bitové hloubce barev.

Ze vstupně-výstupních portů jsou k dispozici 4 konektory USB 2.0, jeden 3,5mm jack pro výstup audia, jeden pro vstup audia a nakonec jeden konektor VGA nebo DVI konektor (dle konkrétního modelu). Dále už na těle celého počítače najdeme jen signalizační diodu a tlačítko na zapnutí/restartování přístroje.

Mezi hlavní plusy, hovořící pro toto zařízení, patří jak vysoká odolnost proti poničení či krádeži, tak i minimum potřebných kabelů (stačí připojit monitor, klávesnici a myš). Mikropočítač zabere jen málo místa a také není potřeba žádné externí napájení.

Témata článku: Raid, Turbo, Firewire, Bios, Jack, Monitory k pc, Pc monitory, Výpadky paměti, Zprávy televize nova

15 komentářů

Nejnovější komentáře

 • SaMKo 10. 11. 2005 20:23:36
  "Nové modely OneTouch je možné zapojit také do RAID pole."
  Co s tym ma...
 • Mem_, Mem_ 10. 11. 2005 13:09:27
  OT - S tím viz je to nepřesné (Příště...
 • Mem_, Mem_ 10. 11. 2005 13:06:30
  "Lze přitom použít obvyklé režimy: RAID 0 (stripping), kterým můžeme...
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 128

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama