Novinky z hardwaru: Intel Centrino Pro již brzy

Intel Centrino Pro již brzy * AMD uvedla nové Opterony * Flash disk který vás cvrnkne do nosu * Dva nové procesory Core 2 Duo ULV od Intelu * 1TB pevný disk od Hitachi již v prodeji
Novinky z hardwaru: Intel Centrino Pro již brzy

Intel Centrino Pro již brzy

Společnost Intel uvede ve druhém čtvrtletí tohoto roku novou mobilní platformu Intel Centrino Pro, která bude používat některé technologie využité v platformě Intel vPro.

Centrino Pro („Santa Rosa“) podporuje procesory Core 2 Duo a sběrnici o frekvenci 800 MHz. Jako čipset bude používat Intel 965 Express (GM/PM) a jižní můstek bude zastupovat ICH8M. Nebude chybět podpora Intel Active Management Technology 2.5 (AMT), která zajišťuje případným administrátorům vzdálené ovládání notebooku i když je vypnutý. Stačí, aby byl připojený ke zdroji napájení a k síti.

O síťovou komunikaci se bude starat gigabitová síťová karta Intel 82566N s podporou již zmíněné technologie AMT. Bezdrátové připojení bude probíhat pomocí Intel Wireless WiFi Link 4965AGN, která podporuje standard 802.11n a dosahuje rychlosti přenosu až 300 Mb/s. Tato nová WiFi karta má také mnohem menší spotřebu, takže notebooky založené na této platformě vydrží zas o nějaký ten čas déle. Oficiální uvedení na trh by mělo být do konce druhého čtvrtletí.

V blízké budoucnosti, přibližně ve druhém čtvrtletí roku 2008, Intel uvede další generaci mobilní platformy s kódovým názvem „Montevina“, která již bude podporovat procesory „Penryn“, čipset „Cantiga“ (GM/PM) a technologii Intel Turbo Memory 2.0. Jako jižní můstek poslouží ICH9M s podporou AMT 4.0. Vylepšení se dočká také síťová a bezdrátová karta, která bude pravděpodobně podporovat WiFi a WiMAX.

Klepněte pro větší obrázek


AMD uvedla nové Opterony

Společnost AMD uvedla dva nové dvoujádrové procesory řady Opteron. Jedná se o modely Opteron 2222 SE a 8222 SE, přičemž oba pracují na stejné frekvenci 3 GHz. Mají tak stejnou frekvenci jako nedávno uvedený Athlon 64 X2 6000+.

Nové Opterony mají stejnou L2 cache o velikosti 2 MB, jejich TDP (Thermal Design Power) je 120 W, jsou vyrobeny 90nm technologií a osadíte je jen do základních desek se socketem F. Jedinou odlišností je, že model Opteron 2222 SE je určen pro dvouprocesorové systémy a Opteron 8222 SE pak pro čtyřprocesorové a osmiprocesorové systémy.

Klepněte pro větší obrázek

Flash disk který vás cvrnkne do nosu

Pokud toužíte po nějakém originálním přenosném zařízení pro vaše data, určitě vás zaujme flash disk, který vypadá jako kus dřevěného „klacíku“. Společnost OOOMS tyto flash disky vyrábí ručně a díky použití dřeva a různých odřezků je tak každý flash disk jedinečný a originální. Pokud jste rádi středem pozornosti, tak je tento flash disk určen přímo pro vás. I když si asi spousta lidí bude myslet, že jste notebookem narazil v lese do nějaké větve. K dispozici je v kapacitách 256 MB, 512 MB a 1 GB, za cenu 1 500 Kč, 2 000 Kč a 2 300 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Dva nové procesory Core 2 Duo ULV od Intelu

Intel přidal do své nabídky procesorů Core 2 Duo ULV (ultra low voltage) dva nové modely, Core 2 Duo U7500 a U7600. Model U7500 pracuje na frekvenci 1,06 GHz a výkonnější model U7600 pak na frekvenci 1,2 GHz. Procesory používají sběrnici s frekvencí 533 MHz a obsahují 2 MB L2 cache. Jejich TDP je pouhých 10 W (2 × 5 W).

Oba procesory jsou samozřejmě určeny pro platformu „Napa“, přičemž k dispozici budou i pro novou platformu „Santa Rosa“, ale až po změně pinoutu. Použití se předpokládá v ultrapřenosných noteboocích, TabletPC nebo UMPC.

Klepněte pro větší obrázek

1TB pevný disk od Hitachi již v prodeji

Na trhu se konečně objevily nové pevné disky s úctyhodnou kapacitou 1 TB od společnosti Hitachi. Řada 7K1000 používá technologii kolmého zápisu a plotny disků rotují rychlostí 7200 otáček za minutu. Ve výbavě mají také velkou 32MB cache.

K dispozici jsou 750GB a 1TB modely, přičemž 750GB verze mají čtyři plotny a osm čtecích hlav a 1TB obsahují celkem pět 200GB ploten a deset čtecích hlav. Spotřeba 1TB modelu je 9 W. V prodeji jsou zatím pouze v Japonsku, ale zanedlouho budou samozřejmě i na americkém a českém trhu. Cena by se měla pohybovat kolem 399 USD (cca 11 000 Kč).

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Notebooky, GM, Rose, Napa, Thermal

Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

Kdo dal počítačům okna, kurzor a myš: Douglas Carl Engelbart

Kdo dal počítačům okna, kurzor a myš: Douglas Carl Engelbart

** Douglas Engelbart je opomíjenou osobností počítačové historie ** Věděl, jak bude pohodlné ovládat počítače, i když k tomu ještě neměly výkon ** Za vynálezem myši a systému s okny nestojí Steve Jobs a Apple

17.  5.  2017 | Pavel Tronner | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5