Novinky z hardwaru: HyperThreading naruby

Podrobnosti o ATI RS700 * Testy čtyřjádrového procesoru od Intelu * AMD Athlon 64 FX s frekvencí 3 GHz * Nové továrny * HyperThreading naruby

Podrobnosti o ATI RS700

Chipsety s integrovanými grafickými jádry vyrábí již mnoho firem, mezi které patří například ATI, nVidia, Intel a další. Liší se především výkonem a podporou různých technologií. Nejlépe je na tom z hlediska technologií společnost nVidia, jejíž integrované jádro zvládá shader model 3.0, zatímco ostatní stále „umí“ jen shader model 2.0. Nejinak tomu bude i u nového chipsetu ATI RS600 (GPU X700 s SM 2.0), který by měl být na trhu přibližně za měsíc. Pokud ale pravidelně čtete naše stránky, jistě víte, že Intel plánuje nový chipset G965, který by měl obsahovat grafické jádro podporující rovnou shader model 4.0.

ATI připravuje na rok 2007 nový chipset RS700, který bude podporovat shader model 4.0, respektive DirectX 10. Grafické jádro bude mít unifikované shadery, které bude mít už i R600. Podporované budou také různé ochranné prvky, například HDCP. Díky 65nm technologii by měl mít celý chipset velmi nízkou spotřebu, takže jeho nasazení i v oblasti notebooků není vyloučeno.

Klepněte pro větší obrázek

 

Testy čtyřjádrového procesoru od Intelu

Intel ještě ani neuvedl na trh nové dvoujádrové procesory založené na architektuře Core a už jsou na světě jedny z prvních testů čtyřjádrového procesoru s kódovým názvem „Kentsfield“, který bude určen pro serverovou oblast. Procesor je slepenec dvou procesorů „woodcrest“, které byly uvedeny teprve tento týden. První testy uvedl na fórum stránek www.xtremesystems.org fanoušek s přezdívkou „coolaler“, který je znám svými rekordy v přetaktování i testy komponentů, které od oficiálního uvedení dělí ještě dlouhá doba.

Při testu byla použita deska MSI s chipsetem 975X Platinum 2b, paměti Corsair DDRII 8000 (2x512) na frekvenci 1 GHz, 850 W zdroj a samozřejmě čtyřjádrový Intel Core 2 Duo Conroe E6600 s 8MB cache (2×4MB). V základu jedou všechna jádra na frekvenci 2,4 GHz. Při této frekvenci dosáhl procesor při testu v programu Cinebench 2003 výsledku 1347 bodů a obrázek byl vyrenderován za pouhých 19,5 s. Při použití pouze jednoho jádra render trval 63,1 s. Pro představu, klasický jednojádrový Athlon 64 na frekvenci 2,4 GHz zvládne to samé za cca 76 s.

Klepněte pro větší obrázek

 

Další v pořadí byl test přetaktování. Je to až neuvěřitelné, ale při standardním napětí se podařilo procesor přetaktovat až na frekvenci 3,2 GHz, FSB přitom běžela na 1,4 GHz. V testu Cinebench pak byl výsledek neuvěřitelných 12 s. Všechny tyto výsledky a hodnoty jsou sice hodně dobré, ale je třeba si uvědomit, že se jedná o předprodukční vzorek procesoru, kterých ještě bude více a čeká je ještě spousta revizí. Každopádně doufejme, že se Intel nezpozdí a uvede tento procesor již na začátku roku 2007.

Klepněte pro větší obrázek

 

Athlon 64 FX s frekvencí 3 GHz

Společnost AMD by měla 8. srpna uvést na trh nový procesor z řady FX pod názvem Athlon 64 FX-64, který poběží na frekvenci 3 GHz. Je určen do nového socketu AM2, obsahuje 2 MB L2 cache (2×1 MB) a jeho TDP (Thermal Design Power) by mělo být 130 W. AMD tak pravděpodobně reaguje na brzké uvedení nových procesorů od Intelu, které mají být uvedeny o čtyři dny později, než se očekávalo, tedy 27. července.

Klepněte pro větší obrázek

 

 

Nové továrny na výrobu procesorů

Zhruba za rok by měla AMD začít stavět další továrnu, tentokrát přímo v New Yorku. Továrna by měla produkovat 300mm wafery vyrobené pomocí 32nm technologie. Stavba by měla trvat přibližně 2 roky, přičemž výroba by se měla rozeběhnout až v roce 2010. Celková částka za novou továrnu by se měla pohybovat kolem 3,5 miliard USD. V Drážďanech má AMD továrnu Fab36, která sice nyní vyrábí 90nm technologií, ale ke konci roku už bude produkovat wafery vyrobené 65nm cestou.

Intel je na tom ale o něco lépe, spustil 65nm výrobu již ve třetí továrně s názvem Fab 24-2, která je v Irsku. Bude produkovat hlavně nové procesory založené na architektuře Intel Core a zajistí tak dostatečné zásoby pro trh. Do konce roku 2007 Intel plánuje postupný přechod na 45nm technologii výroby v továrnách D1D, Fab 28 a Fab 32.

Klepněte pro větší obrázek

 

HyperThreading naruby

Myšlenka využití obou jader při zpracovávání jednovláknové aplikace na dvoujádrovém procesoru je již dlouho diskutovaná. AMD má ale pravděpodobně eso v rukávě, protože se nechala slyšet, že tuto technologii zvládají její nové dvoujádrové procesory do socketu AM2 a její „zapnutí“ je jen otázkou softwaru, resp. ovladače či updatu biosu. Novinka by měla být uvedena současně s uvedením nových procesorů od Intelu, tedy přibližně v srpnu.

Klepněte pro větší obrázek

 

Intel záhy zveřejnil úplně stejnou technologii, kterou hodlá použít jak u Core 2 Duo procesorů, tak u nadcházejícího čtyřjádrového Kentsfield. Technologii uvádí pod názvem „Core Multiplexing“. Datum uvedení nebylo zveřejněno. Každopádně doufejme, že technologie přijde co nejdříve a dvoujádrové procesory tak poběží ve většině aplikacích na plný výkon a nebude se objevovat situace, kdy se jedno jádro „fláká“ a druhé je zatíženo na 100%.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Fab, Thermal

1 komentář

Nejnovější komentáře

  • ctenar 30. 6. 2006 9:53:03
    me byl se hodil.
Určitě si přečtěte

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?