Novinky z hardwaru: flash paměti na místo pevných disků?

Samsung představil prototyp notebooku s flash pamětí místo pevného disku * Intel Xeon se spotřebou 31 wattů * Flash disk od LG je propojitelný i s mobilním telefonem * Sapphire Blizzard – vodou chlazený velikán * OCZ představuje DDR 2 1100 MHz paměti

Samsung představil prototyp notebooku s flash pamětí místo pevného disku

Minulý rok Samsung představil pevné disky (solid-state disk), které k uložení dat využívají paměťové čipy. Samsung svou vizi rozšiřuje a tak představil prototyp notebooku, u kterého je místo pevného disku použita tato flash paměť. Samsung toto mohl uskutečnit především díky nedávnému zlevnění flash pamětí.

Toto řešení má několik výhod. Přístup k datům je rychlejší, což se využívá například při startování systému. Při srovnání s počítačem vybaveným klasickým pevným diskem bylo startování systému urychleno o více jak 40 % (z 31 na 18 sekund). Jaký byl použitý operační systém, ale nebylo uvedeno.

Další výhodou je spolehlivost. Protože disk nemá žádnou pohyblivou část, je odolný proti nárazům a jiným mechanickým poškozením. V neposlední řadě má toto řešení spotřebu pouhých 5 % klasického pevného disku a nulovou úroveň hluku.

Přes všechny zmíněné výhody je zde také velice podstatná nevýhoda – cena. I když cena flash pamětí stále klesá, pořád jsou výrazně dražší než klasické pevné disky. Jenom samotné paměti pro tento notebook, které mají kapacitu 32 GB, stojí téměř 1000 dolarů. Díky rychlému pádu cen by však technologie mohla být v budoucnu dostupná.

Intel Xeon se spotřebou 31 wattů

Intel představil nový dvoujádrový Xeon procesor pro servery, který přináší velice výrazné snížení spotřeby. Spotřeba procesoru byla snížena na slušných 31 wattů.

Aktuální Xeon, pracující na nízkém napětí, s frekvencí 2,8 GHz má spotřebu 55 W. Nové Xeony, s přídomkem low voltage, mají sice nižší frekvenci, ale neznamená to, že byla pouze snížena frekvence staršího modelu. Nové Xeony totiž vycházejí z 32bitových čipů Core Duo (Yohan), které se používají v poslední generaci mobilní technologie Centrino. To by se mělo změnit začátkem třetí čtvrtiny tohoto roku, kdy je nahradí 64bitové modely, které budou již postavěny na úplně nové architektuře.

Dual-Core Intel Xeon LV 2,0 GHz bude stát 423 dolarů (10 000 Kč), slabší verze s taktem 1,66 GHz vyjde na 209 dolarů (5000 Kč).

Flash disk od LG je propojitelný i s mobilním telefonem

Na trhu je obrovské množství různých druhů flash disků. Každá firma se chce nějak odlišit a tak můžeme spatřit takové speciality, jako flash disk v náramku na ruku, nebo flash disk s foťákem. Společnost LG uvádí flash disk s kapacitou 1 GB, který lze použít jako skladiště dat nejen pro osobní počítač, ale také pro mobilní telefon.

UBNM 1GS01 lze nyní propojit pouze s mobilními telefony značky Sony Ericsson nebo Nokia. Pro synchronizaci je potřeba zasunout kartu z mobilního telefonu do zařízení a data jednoduše zazálohovat. Cena produktu není známa.

Klepněte pro větší obrázek

Sapphire Blizzard – vodou chlazený velikán

Sapphire technology představila nový Blizzard vodní chladič, který bude dodávat společně se současným top modelem ze stáje ATI, což není nic jiného než Radeon X1900XTX.

Chadící panel se umisťuje do slotu PCI pod slotem PCI-E, do kterého je umístěna samotná karta. Chladící kapalina je čerpána miniaturním čerpadlem napájeným 12V. Ventilátor může pracovat ve dvou rychlostních stupních. Při 2000 otáčkách za minutu má hlučnost 18dBA a při 2500 otáčkách za minutu 26dBA. Parametry grafické karty jsou schodné s běžnými modely (650 MHz jádro, 1550 MHz paměti) a to i přes to, že chlazení je dimenzováno na vyšší takty jádra. Blizzard chladič byl vyvíjen ve spolupráci s firnou Thermaltake a Sapphire má výhradní právo na jeho použití.

Toto řešení přinese určitě kvalitní možnosti přetaktování samotného grafického jádra, horší situace bude s paměťovými čipy, na které zůstaly pouze malé hliníkové chladiče, kolem kterých nebude proudit žádný vzduch.

Klepněte pro větší obrázek

OCZ představuje DDR 2 1100 MHz paměti

Firma OCZ umí neustále zvyšovat frekvence pamětí až dozávratných výšin a často tak drží pomyslnou první příčku v žebříčku nejrychlejších paměťových modulů. Právě nyní předvedla velice rychlé DDR 2 moduly s frekvencí 1100 MHz a s velmi nízkým časováním.

Paměti jsou značené jako PC2-8800 Platinum Extreme Edition a běží na výborném časováním 5-5-6. Používají, pro OCZ typické, heat sprader chladiče, které díky svým otvorům, připomínající včelí plástve. Paměti budou dostupné v kapacitách 512 MB a 1024 MB.

OCZ také představuje PC2-8000 Platinum "Elite Edition" DDR 2 paměti, které běží na frekvenci 1000 MHz. Tyto paměti zase vynikají agresivním časováním 4-5-4.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Pevné disky, Flash, Samsung mobilní telefony, Watt, Klasické telefony, Mobilní telefony klasické, Mobilní telefony lg, Platinum, Heat, Odolné mobilní telefony, Mobilní telefony dual, Mobilní telefony nokia klasické, Mobilní telefony sony ericsson, Sony Ericsson

32 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lic 17. 3. 2006 23:32:13
    Problém je v tom, že čím víc bitů je potřeba udržovat, tím větší spotřeba....
  • gro 17. 3. 2006 4:57:03
    asi neni
  • gro 17. 3. 2006 4:55:46
    proc by nebylo reseni s baterkou bezpecny ? ty vogo za dvacet roku u...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5