reklama

Novinky z hardwaru: flash paměti na místo pevných disků?

Samsung představil prototyp notebooku s flash pamětí místo pevného disku * Intel Xeon se spotřebou 31 wattů * Flash disk od LG je propojitelný i s mobilním telefonem * Sapphire Blizzard – vodou chlazený velikán * OCZ představuje DDR 2 1100 MHz paměti

Samsung představil prototyp notebooku s flash pamětí místo pevného disku

Minulý rok Samsung představil pevné disky (solid-state disk), které k uložení dat využívají paměťové čipy. Samsung svou vizi rozšiřuje a tak představil prototyp notebooku, u kterého je místo pevného disku použita tato flash paměť. Samsung toto mohl uskutečnit především díky nedávnému zlevnění flash pamětí.

Toto řešení má několik výhod. Přístup k datům je rychlejší, což se využívá například při startování systému. Při srovnání s počítačem vybaveným klasickým pevným diskem bylo startování systému urychleno o více jak 40 % (z 31 na 18 sekund). Jaký byl použitý operační systém, ale nebylo uvedeno.

Další výhodou je spolehlivost. Protože disk nemá žádnou pohyblivou část, je odolný proti nárazům a jiným mechanickým poškozením. V neposlední řadě má toto řešení spotřebu pouhých 5 % klasického pevného disku a nulovou úroveň hluku.

Přes všechny zmíněné výhody je zde také velice podstatná nevýhoda – cena. I když cena flash pamětí stále klesá, pořád jsou výrazně dražší než klasické pevné disky. Jenom samotné paměti pro tento notebook, které mají kapacitu 32 GB, stojí téměř 1000 dolarů. Díky rychlému pádu cen by však technologie mohla být v budoucnu dostupná.

Intel Xeon se spotřebou 31 wattů

Intel představil nový dvoujádrový Xeon procesor pro servery, který přináší velice výrazné snížení spotřeby. Spotřeba procesoru byla snížena na slušných 31 wattů.

Aktuální Xeon, pracující na nízkém napětí, s frekvencí 2,8 GHz má spotřebu 55 W. Nové Xeony, s přídomkem low voltage, mají sice nižší frekvenci, ale neznamená to, že byla pouze snížena frekvence staršího modelu. Nové Xeony totiž vycházejí z 32bitových čipů Core Duo (Yohan), které se používají v poslední generaci mobilní technologie Centrino. To by se mělo změnit začátkem třetí čtvrtiny tohoto roku, kdy je nahradí 64bitové modely, které budou již postavěny na úplně nové architektuře.

Dual-Core Intel Xeon LV 2,0 GHz bude stát 423 dolarů (10 000 Kč), slabší verze s taktem 1,66 GHz vyjde na 209 dolarů (5000 Kč).

Flash disk od LG je propojitelný i s mobilním telefonem

Na trhu je obrovské množství různých druhů flash disků. Každá firma se chce nějak odlišit a tak můžeme spatřit takové speciality, jako flash disk v náramku na ruku, nebo flash disk s foťákem. Společnost LG uvádí flash disk s kapacitou 1 GB, který lze použít jako skladiště dat nejen pro osobní počítač, ale také pro mobilní telefon.

UBNM 1GS01 lze nyní propojit pouze s mobilními telefony značky Sony Ericsson nebo Nokia. Pro synchronizaci je potřeba zasunout kartu z mobilního telefonu do zařízení a data jednoduše zazálohovat. Cena produktu není známa.

Klepněte pro větší obrázek

Sapphire Blizzard – vodou chlazený velikán

Sapphire technology představila nový Blizzard vodní chladič, který bude dodávat společně se současným top modelem ze stáje ATI, což není nic jiného než Radeon X1900XTX.

Chadící panel se umisťuje do slotu PCI pod slotem PCI-E, do kterého je umístěna samotná karta. Chladící kapalina je čerpána miniaturním čerpadlem napájeným 12V. Ventilátor může pracovat ve dvou rychlostních stupních. Při 2000 otáčkách za minutu má hlučnost 18dBA a při 2500 otáčkách za minutu 26dBA. Parametry grafické karty jsou schodné s běžnými modely (650 MHz jádro, 1550 MHz paměti) a to i přes to, že chlazení je dimenzováno na vyšší takty jádra. Blizzard chladič byl vyvíjen ve spolupráci s firnou Thermaltake a Sapphire má výhradní právo na jeho použití.

Toto řešení přinese určitě kvalitní možnosti přetaktování samotného grafického jádra, horší situace bude s paměťovými čipy, na které zůstaly pouze malé hliníkové chladiče, kolem kterých nebude proudit žádný vzduch.

Klepněte pro větší obrázek

OCZ představuje DDR 2 1100 MHz paměti

Firma OCZ umí neustále zvyšovat frekvence pamětí až dozávratných výšin a často tak drží pomyslnou první příčku v žebříčku nejrychlejších paměťových modulů. Právě nyní předvedla velice rychlé DDR 2 moduly s frekvencí 1100 MHz a s velmi nízkým časováním.

Paměti jsou značené jako PC2-8800 Platinum Extreme Edition a běží na výborném časováním 5-5-6. Používají, pro OCZ typické, heat sprader chladiče, které díky svým otvorům, připomínající včelí plástve. Paměti budou dostupné v kapacitách 512 MB a 1024 MB.

OCZ také představuje PC2-8000 Platinum "Elite Edition" DDR 2 paměti, které běží na frekvenci 1000 MHz. Tyto paměti zase vynikají agresivním časováním 4-5-4.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Flash, Pevné disky, Sony Ericsson, Toto, Platinum, Heat

32 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lic 17. 3. 2006 23:32:13
    Problém je v tom, že čím víc bitů je potřeba udržovat, tím větší spotřeba....
  • gro 17. 3. 2006 4:57:03
    asi neni
  • gro 17. 3. 2006 4:55:46
    proc by nebylo reseni s baterkou bezpecny ? ty vogo za dvacet roku u...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 379

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama