Novinky z hardwaru: Čtyřjádrový Core 2 Extreme otestován

Gigabyte má vzácnost • Čtyřjádrový Core 2 Extreme - podrobnosti a testy • OCZ paměti pro ATI • HP už také patří mezi velikány • AMD snižuje spotřebu a vypustí první 65nm procesory

Gigabyte má vzácnost

Společnost Gigabyte umožňuje na svých základních deskách, které jsou vybavené novým čipsetem GeForce 6100 a GeForce 6150, přetaktování integrovaného grafického jádra pomocí BIOSu. K položce se dostanete standardně přes klávesovou kombinaci Ctrl+F1, která u většiny Gigabyte desek odkrývá další nastavení. Následně budete mít možnost přetaktovat grafické jádro z původní frekvence 425 MHz až na hodnotu kolem 550 MHz. Nárůst výkonu se pak pohybuje kolem 10 %. Otázkou zůstává, kdo a proč by taktoval integrovanou grafickou kartu, vzhledem k jejímu záměrnému určení pro kancelář a další nenáročné „činnosti“.


Čtyřjádrový Core 2 Extreme - podrobnosti a testy

O připravovaném čtyřjádrovém procesoru od Intelu – Core 2 Extreme jsme toho psali už hodně. Ale jak se uvedení „Kentsfieldu“ blíží, jsou samozřejmě známy další podrobnosti. Na trh by měl být uveden už v listopadu tohoto roku, přičemž ještě větší detaily např. o označení, by měly být uvedeny na Intel Developer Forum, které se uskuteční 26. září v San Franciscu a potrvá 2 dny.

I když už jsme psali o prvních neoficiálních testech a možnostech přetaktování, přeci jenom serioznější testy byly provedeny redaktory serveru Tom`s Hardware, kteří měli možnost otestovat jeden z předprodukčních vzorků.

Klepněte pro větší obrázek


A jak dopadly výsledky testů? Docela rozporuplně, protože jak se ukázalo, většina software nedokáží čtyři jádra skoro vůbec využít a rychlost je podobná jako u dvoujádrového procesoru na stejné frekvenci. Neschopnost využití je však vždy chyba na straně software a jeho neoptimalizace pro vícejádrové procesory. Hra Call of Duty 2, která obsahuje podporu pro dvoujádrové procesory, se dokonce ani nepustila a WMA enkodér převáděl velice pomalu.

Klepněte pro větší obrázek

Naopak v mnoha případech se čtyřjádro doslova „vyřádilo“ a dosahovalo téměř dvojnásobného výkonu oproti dvoujádrovému procesoru. Jednalo se především u video enkodérů jako MainConcept H.264, Premiere Pro 2.0 či WMV 9.0. Menší rozdíl byl u kodeků DivX 6.2.2 a Xvid 1.1.0. Ve hrách byl výkon naprosto identický jako u dvoujádra na stejné frekvenci (Core 2 Duo E6700). Testovací vzorek se podařilo přetaktovat na frekvenci 3,33 GHz a to bez zvedání voltáže. Zajímavostí je ale fakt, že Core 2 Extreme se svými čtyřmi jádry v zátěži má menší spotřebu, než Pentium EE 965 v klidu, což je určitě něco, za co lze Intel skutečně pochválit.


OCZ paměti pro ATI

Společnost OCZ uvedla na trh operační paměti DDR2 o frekvenci 667 MHz, s časováním CL4-4-4-12, jsou uzpůsobeny pro napětí 1,9 V, ale o záruku nepřijdete, i když jim kvůli přetaktování zvednete napětí až na 2,2 V. K dispozici jsou v 1 GB nebo 2 GB Dualchannel kitu a obsahují speciální pasivní chladiče typu XTC (Extreme Thermal Convection). Paměti mají oficiální certifikaci pro zakladní desky s čipsetem ATI. Chystají se i další verze s větší frekvencí a lepším časováním.

Klepněte pro větší obrázek
HP už také patří mezi velikány

Hewlett-Packard chystá uvést 30" LCD a připojit se tak k Dellu či Applu, kteří už tyto obří LCD monitory ve své nabídce mají. HP LP3065 bude mít stejné rozlišení, tj. 2560 × 1600, kontrast slušných 1000:1, jas 300 cd/m² a oproti konkurentům by měl nabízet rychlejší odezvu 6 ms (G2G) a 12 ms (Rise/Fall). Jeho spotřeba 176 W určitě zase o něco roztočí váš elektroměr a potěšíte tak ČEZ. Bude obsahovat tři DVI vstupy. Od 1. října si ho můžete pořídit za cenu 1990 USD (cca 55 tisíc korun).

Klepněte pro větší obrázek


AMD snižuje spotřebu a vypustí první 65nm procesory

Společnost AMD bude postupně snižovat spotřebu svých procesorů na hodnotu TDP 65 W, alespoň co se týče Athlonů 64 a dvoujádrových verzí X2. Mezi prvními je nový Athlon 64 X2 5200+ (2,6 GHz).

Příští měsíc by měly dorazit na trh první procesory od AMD vyrobené 65 nm technologií. AMD tak konečně začne pomalu srovnávat krok s Intelem (co se technologie týče), přičemž se honosí, že už má první vzorky procesorů vyrobených 45 nm cestou. Uvidíme, co nová technologie umožní v oblasti vyzařovaného tepla a frekvence, na což čekají zejména fanoušci přetaktování.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Rise, Thermal, Xvid, Call of Duty, Call of Duty 2, Call of Duty 4

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • BaklaJean, BaklaJean 5. 10. 2006 12:07:32
    je ti dobre?? si to precti jeste jednou
  • Ladik 15. 9. 2006 16:31:45
    Chich, Intel, a neutáhne, ani hru Call of Duty 2, Bomba, no koukám, že...
  • Web., Web. 14. 9. 2006 20:52:39
    Snad ji Visty s Aero dokáží konečně pořádně využít. Tedy alespoň co se...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 69

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C