reklama

Novinky z hardwaru: Čtyřjádra Intelu budou pěkně drahá

Čtyřjádra Intelu budou pěkně drahá • AMD „SafeBoot“ • Ageia PhysX bude ještě rychlejší • Matrox něco kutí • 2 GB microSD karty již v prodeji

Čtyřjádra Intelu budou pěkně drahá

Společnost Intel konečně zveřejnila přesné datum uvedení čtyřjádrového procesoru založeného na jádře Kentsfield. Stane se tak 13. listopadu a v tuto dobu budou uvedeny dva modely, o kterých už víme z dřívějška, tedy Core 2 Quad Q6600 a nejvýkonnější Core 2 Extreme QX6700. S ohledem na to, že to budou nejvýkonnější ale také nejnovější procesory, bude jejich cena opravdu vysoká. Core 2 Extreme QX6700 vás vyjde na kulatých 999 USD (cca 28 tisíc korun s DPH) a o něco pomalejší Core 2 Quad Q6600 bude stát 851 USD (24 tisíc korun). Snížení cen můžeme očekávat až příští rok, kdy budou dostupné nové a další modely čtyřjádrových procesorů.

Zkrátka nepřijdou ani nynější dvoujádrové procesory, které příští rok dostanou řadu nových vylepšení. Budou totiž uvedeny nové Core 2 Duo procesory s rychlejší sběrnicí o frekvenci 1333 MHz (nyní 1066 MHz). Těm bude samozřejmě sekundovat i kvalitní chipset s kódovým názvem Bearlake, který by měl již podporovat DDR3 paměti až do frekvence 1333MHz a obsahovat by měl také nové PCI Express sloty ve verzi 2.0. Obojí můžeme očekávat ve třetím čtvrtletí roku 2007.

Pokud vám i tyto procesory budou málo, určitě uvažujete nad stanicí se dvěma procesory. Na toto řešení si ale budete muset počkat až na konec roku 2007. V té době už budou dostupné i nové čtyřjádrové Xeony a nový chipset s podporou PCI Express 2.0 a řadou nových technologií.

Tento týden se to novinkami od Intelu jen hemžilo, není proto divu, že uvedl na trh i svůj mobilní adaptér pro novou specifikaci WiMAX pod názvem Intel WiMAX Connection 2250. Ten se od své starší verze liší jen velmi málo, proto nic nebrání jeho rychlému nasazení hlavně v nových noteboocích. U nás tuto technologii žádný operátor nenabízí (bohužel).

Klepněte pro větší obrázek

AMD „SafeBoot“

Společnost AMD chystá u svých procesorů použít velice šikovnou věc. Určitě někteří z vás někdy zažili situaci, kdy základní deska se starším biosem neznala nový typ procesoru a přitom stačilo pouze nahrát nový bios. Jenže to jste museli provést s nějakým taktéž starším procesorem a pak až vložit ten nový. Tomu už by měl být konec díky technologii SafeBoot od AMD. Nové procesory by měly mít jakýsi kompatibilní mód, který umožní procesor provozovat i na základních deskách s biosem, který ještě tento nový procesor neznají. Nebude to ale žádná sláva, procesor poběží na nízké frekvenci a defacto půjde provozovat jen operační systém DOS a k tomu potřebnou utilitu pro aktualizaci biosu. No jen tak dál, takových vychytávek není nikdy dost.

Klepněte pro větší obrázek

Ageia PhysX bude ještě rychlejší

Společnost Ageia, která má svou vlastní fyzikální kartu starající se o fyzikální výpočty ve hrách, plánuje ještě znásobit její výkon. Chce to zařídit jednoduše, pomocí použití další fyzikální karty a jejich vzájemného propojení, což samozřejmě znamená rozdělení výpočtů podobně jako u řešení Multi–GPU od společnosti Nvidia (SLI) nebo ATI (CrossFire). Hlavním problémem ale je, že o kartu zatím není moc velký zájem a to ani po nedávné slevě, kdy karta vyjde na 166 USD (cca 4600 Kč). Uživatelé většinou čekají, jak se na tomto poli ukáže Nvidia a ATI, které obě již připravují grafické čipy s podporou fyzikálních výpočtů ve hrách.

Ageia také konečně uvedla svůj oficiální benchmark RealityMark, pro změření výkonu své fyzikální karty, ale co si budeme povídat, moc objektivní pohled na výkon to není.

Klepněte pro větší obrázek

 

Matrox něco kutí

Matrox pravděpodobně chystá uvést na trh novou grafickou kartu nebo podobné řešení, spadající do kategorie zpracování videa nebo obrazu. Licencovala si totiž technologii 90nm DDR2 rozhraní s rychlostí až 1066 Mb/s včetně paměťového řadiče. Vzhledem k tomu, že Matrox již velmi dlouho dobu neinovoval nabídku svých grafických karet a soustředil se spíše na jiné technologie, je nejpravděpodobnější právě nová grafická karta. Každopádně nečekejte žádné zázraky, na ATI ani na Nvidii se co se týče výkonu určitě ani nepřiblíží, takže v úvahu připadá multimediální nebo profesionální nasazení.

Klepněte pro větší obrázek

 

2 GB microSD karty již v prodeji

Společnosti Corsair a Sandisk uvedly na trh 2 GB microSD paměťové karty určené do různých mobilních přístrojů. Od obou výrobců dostanete za cenu kolem 90 USD (cca 2500 Kč) v balení i redukci na miniSD nebo SD kartu.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: MicroSD, Physx

27 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ladik 20. 10. 2006 22:24:30
    Hm, Generátory, textů, teda Opravdu, nepoužívám, vím, co to je, ale...
  • Jakub Hegenbart 20. 10. 2006 21:47:41
    Člověče, víš, že máš dost možná pravdu? ...
  • Jakub Hegenbart 20. 10. 2006 21:45:52
    Ano, a určitě je ukradl z Tvé věty, ve které naopak chybějí! Hanba mu!...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama