Novinky z hardwaru: ATi Radeon X1800XT

HP představil BladePC - řešení klientského počítače a datacentra, které by mělo snížit náklady na provoz až o 50 % * Creative prezentoval nový MP3 přehrávač se zajímavým názvem - Zen Sleek Photo * Club 3D připravil grafickou kartu, osazenou 512 MB videopaměti a jádrem Radeon X1800.
Novinky z hardwaru: ATi Radeon X1800XT

Creative Zen Sleek Photo: 20 GB hudby a fotek

Související odkazy

Slovník
cache
DirectX
JPEG
komprimace
LCD
MP3
USB

Známý výrobce zvukových karet, reprosoustav a dalšího zvukového zařízení uvedl svůj nový, vánoční MP3 přehrávač. Má lákavý název Creative Zen Sleek Photo a jeho cenu výrobce nastavil na 300 Eur, tzn. přibližně 9000 Kč.

Rozměry Zen Sleek Photo jsou 10,1 × 5,9 × 1,7 cm. S vloženou baterií váží necelých 160 gramů. Na jedno nabití vydrží přehrávat hudbu okolo 19 hodin. Nabíjení je možné i přes USB rozhraní, například během nahrávání písní z počítače do přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek

Nejnovější model je vybaven velkým pevným diskem s 20 GB. Lze na něj ukládat nejen hudbu v MP3, ale i nekomprimovaný formát WAV či Windows Media Audio (WMA). Problém by přitom nemělo činit ani WMA chráněné pomocí DRM.

Dnes už většina empétrojek není pouhými přehrávači hudby. A ani tento „kousek“ není pozadu. Podporovány jsou jen a pouze obrázky ve formátu JPEG.

Pro zajištění větší uživatelské přítulnosti přichystal výrobce pro uživatele nejméně osm různých motivů vzhledu uživatelského menu. Další způsob, jak si přizpůsobit přehrávač k obrazu svému, je možnost nastavit si na pozadí vlastní obrázek. Fotky se zobrazují na kvalitním LCD OLED displeji. Co do počtu barev, není to také žádné „ořezávátko“, umí jich zobrazit až 262 144.

Reprodukci si můžete upravit jednou z osmi hodnot pětipásmového ekvalizéru. Nechybí ani FM rádio či možnost použít celé zařízení jako diktafon.

K propojení s počítačem slouží rychlé rozhraní USB 2.0, takže hudba i data mohou do Zenu proudit rychlostí až 480 Mb/s.

Club 3D Radeon X1800XT: rychlý, drahý velikán

Společnost Club 3D si před Vánocemi pro své zákazníky nachystala novou grafickou kartu, která by měla být synonymem pro slovo výkon. Karta ještě není ani v prodeji, ale již teď ji výrobce proklamuje sloganem: „Nejrychlejší volně prodejná grafická karta na světě!“

Grafická karta Club 3D Radeon X1800XT bude, jak už je z názvu patrné, osazena grafickým jádrem Radeon 1800 od ATi. Jádro bude již z výroby taktováno na 625 MHz. Předpokládá se ale, že by neměl být velký problém dostat se na ještě vyšší hodnoty. Stačit bude jen trochu oveclockerského umu a kvalitní chlazení.

Jádro X1800 má k dispozici 16 pixel pipeline a plně vyhovuje DirectX 9 Shader Modelu 3.0. Kvalitu obrazu lze zvýšit až 16× anizotropním filtrováním, 6× multi-sampling anti-aliasing a dalšími technologiemi.

Videopaměti bude mít tato karta také dostatek. Je sice pravda, že vždy to může být lepší, ale 512 MB je tak akorát i pro ty nejnovější hry. Jako je třeba Unreal Tournament 2007, Quake 4, F.E.A.R. a další. Bude se jednat o paměť typu GDDR3 a její frekvence činí 750 MHz, resp. 1500 MHz efektivně. Šířka paměťové sběrnice je pochopitelně 256 bitů.

A nyní jen krátce k dalším technologiím, které bude nový Radeon obsahovat. Nebude chybět firemní systém pro promítání videa, ATi Avivo. Ten umožňuje digitální zpracovávání videosignálu, jeho zobrazení i pomocí barev s hloubkou 10 bitů na kanál. Avivo dále zajišťuje hardwarovou podporu kodeku H.264 a práce s ním.

Nezapomnělo se ani na CrossFire. Tato karta je s CrossFire kompatibilní. Neočekává se však, že by se objevil tento model karty ve verzi tzv. „master card“ dříve než koncem letošního prosince. Spíše lze čekat až začátkem nového roku.

A to nejhorší nakonec! Cena této grafické karty by se měla pohybovat v přepočtu na hranici 20 000 Kč (450 anglických liber).

HP Blade PC: méně náročný dlouhán

Je to už rok, co Hewlett-Packard odhalil podrobnosti o svém programu CCI (Consolidated Client Infrastructure), který si klade za cíl optimalizovat náklady firem. A nyní tu máme výsledek celého snažení - tenký, zajímavě řešený počítač HP bc1500 BladePC, kterému by se právem mohlo přezdívat „dlouhán“. HP slibuje snížení nákladů na vlastnictví až o polovinu.

Celé řešení se skládá ze dvou součástí: klientských stanic a hlavního ovládacího datacentra (bc 1500). Standardně dodávaná konfigurace klientských počítačů sice není dvakrát výkonná, ale na práci s kancelářskými programy zajisté postačí. Konfigurace datacentra je samozřejmě odlišná, ale stále se nejedná o žádného „Goliáše“.

Jako první si představíme to méně zajímavé z celého řešení, klientské stanice. Celé zařízení pohání 800 MHz, blíže nespecifikovaný procesor. Ten se stará nejen o všechny základní důležité operace, ale i o vykreslování grafiky. Operační paměť typu DDR má velikost 256 MB.

Pro někoho bude možná nepochopitelné, že tyto počítače neobsahují pevný disk. Jeho úlohu částečně supluje 256 MB flash paměti. Možné je přiobjednat si externí optickou mechaniku. Z rozhraní je potřeba zmínit zejména VGA výstup na obrazovku, čtyři USB porty a připojení k počítačové síti.

A teď krátce o bližších specifikacích hlavního datacentra. Procesorem, použitým v případě Blade PC bc 1500, je AMD Athlon64 1500+, vybavený 512 KB cache paměti druhé úrovně (L2). Jako chipset byl výrobcem vybrán model z produkce ULi. Osazeny mohou být až 2 GB notebookové paměti typu SODIMM. Veškerá data jsou ukládána na 2,5palcový pevný disk o kapacitě 40 GB s 5200 otáčkami.

Celé zařízení běží na operačním systému Windows a software StorageWorks. Klientské stanice jsou ovládány přes vzdálenou plochu. To zabezpečuje program Microsoft Remote Desktop Communication. Celé ovládání a přihlašování je zabezpečeno pomocí SmartCard karet.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Sleek, Crossfire, Ořezávátka, Diktafony, Fear, Unreal Tournament, Master Card

3 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Kuba 18. 11. 2005 10:52:27
    u HP je problem ze jejich bladecenter nema redundantni sbernici uvnitr...
  • vocc 17. 11. 2005 21:26:01
    No bez šance, něcopodobného jsem viděl od IBM již před více jak 5 lety,...
  • Honza 17. 11. 2005 9:58:33
    Už nějakou dobu dělám terminálová řešení, jednak na Microsoft Terminal...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 58

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 84


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5