reklama

Novinky z hardwaru: Asus Commando, ten pravý základ pro přetaktování

Asus Commando, ten pravý základ pro přetaktování * Nástup K8L bude pomalý * 26" LCD od NEC * GeForce 8800 GTX od OCZ * AMD Live! s podporou BluRay a HD-DVD * 65 nm procesory od AMD jsou pomalejší

Asus Commando – ten pravý základ pro přetaktování

Společnost Asus uvedla novou základní desku založenou na čipsetu Intel P965, která je určena především pro velice náročné uživatele, kteří se nespokojí se standardními frekvencemi a chtějí výkon svého „stroje“ vyhnat na co nejvyšší úroveň. Pokud se vám zdá standardní frekvence sběrnice 1066 MHz příliš pomalá, s touto desku se vám podaří fsb zvednout bez problémů až na hodnotu 2280 MHz, což je přibližně o 60 %. Paměti můžete provozovat až na frekvenci 1300 MHz.

Co se týče výbavy, Asus Commando nijak nevyniká a obsahuje dva PCI Express ×16 sloty, čtyři klasické PCI sloty, šest SATA 3,0 Gb/s portů s podporou RAID, integrovanou osmikanálovou zvukovou kartu (ADI 1988b) a osmifázové napájení procesoru. Cena zatím nebyla uvedena.

Klepněte pro větší obrázek


Nástup K8L bude pomalý

Jistě už víte, že společnost AMD chystá na konci příštího roku uvést první procesory, které budou založeny na nové architektuře K8L. Mělo by se jednat jak o dvoujádrové, tak i čtyřjádrové procesory, přičemž v desktopu budou používat nový socket AM2+, který již podporuje HyperTransport 3.0. Jak je naznačeno v nadpise této zprávy, AMD bude novou architekturu uvádět na trh postupně, takže na konci roku 2007 bude podíl procesorů vyrobených na nové architektuře pouhých 20 %, začátkem roku 2008 se tento podíl zvedne na hodnotu 60 %.

Vzhledem k tomu, že už tak má AMD oproti Intelu značné, skoro roční zpoždění, bude muset být nová architektura pro zákazníky opravdu zajímavá, jak cenou, tak i výkonem.

Klepněte pro větší obrázek


26" LCD od NEC

Společnost NEC představila nový LCD model NEC 2690WUXi, který má velikost netypických 26" a rozlišení 1920 × 1200. Jedná se samozřejmě o širokoúhlý model s kontrastním poměrem 800:1 a jasem 400 cd/m². Udávaná odezva činí 16 ms, respektive 8 ms (G2G). Panel používá technologii H-IPS (Horizontál IPS) a 12bitové zpracování obrazu. Připojit ho můžete pomocí DVI-D, DVI-I, nebo přes klasický D-sub. K dostání je za cenu kolem čtyřiceti tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek


GeForce 8800 GTX od OCZ

Jak se dalo očekávat, tak i společnost OCZ uvedla svou grafickou kartu Nvidia GeForce 8800 GTX, bohužel se nejedná o přetaktovanou verzi již z výroby, jak je k vidění u různých výrobců. Má tedy standardní frekvence, jádro běží na frekvenci 575 MHz a 768 MB paměti GDDR3 (384-bit) na frekvenci 1800 MHz.

Klepněte pro větší obrázek

OCZ také tvrdí, že tuto grafickou kartu osazuje kvalitními pamětmi, aby bylo možné dosáhnout při přetaktování vyšších frekvencí. Proto je tato GeForce 8800 GTX určena hlavně těm, kteří chtějí ze své grafické karty vymáčknout opravdu maximum.

Klepněte pro větší obrázek


AMD Live! s podporou BluRay a HD-DVD

Platforma AMD Live! bude mít ve třetím čtvrtletí tohoto roku novou podmínku. Aby daný počítač splňoval specifikaci pro tuto platformu, bude muset obsahovat mechaniku BluRay nebo HD-DVD. Vzhledem k tomu, že AMD Live! je prodávanější než Intel Viiv, lze očekávat zvýšenou poptávku těchto nových mechanik, což by mohlo vést i k postupně menší ceně a rozmachu mechanik BluRay a HD-DVD.

Klepněte pro větší obrázek


65nm procesory od AMD jsou pomalejší

Redakci Anandtech.com se podařilo při testování nových 65 nm procesorů od AMD zjistit zajímavou věc. Tou je, že nové 65nm procesory jsou o trošku pomalejší než starší procesory vyrobené 90nm technologií. I když se jedná pouze o procenta, rozdíl je měřitelný a projeví se například při testu propustnosti pamětí. AMD oznámila, že za toto opravdu mírné zpomalení může větší latence L2 cache, která musela být zvýšena z důvodu úprav, které umožňují snadno zvýšit právě velikost L2 cache.

Proč tak AMD učinila, však již neprozradila. Možná nás ještě během roku čeká překvapení v podobě procesorů s větší L2 cache než mají nyní. Každopádně hlavním přínosem 65nm technologie je snížení spotřeby samotných procesorů, což se sice částečně podařilo, ale žádná velká sláva to není.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Asus, Commando

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jan maly 7. 4. 2007 9:22:08
    Asus Commando - Intel P965 -VS- Gigabyte GA-965P-DQ6 - Intel P965 JAKOU...
  • Vít 5. 1. 2007 21:34:24
    Pořád tam ta kravina je
  • Jarda 4. 1. 2007 22:49:29
    Toz ono se to da chapat i tak, ze v okamziku uvedeni uz vyrobni linky...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 26

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

** Jmenuje se Rolf a chce práci ** Jeho životopis je ale trošku jiný ** Rolf je totiž ransomware

11.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama