Novinky Windows Live: Pokrok patrný, vylepšení žádoucí

Microsoft dnes spustil veřejné betatestování nové generace Windows Live aplikací. Už přispíváte na náš blog vylepšeným Live Writerem?
Kapitoly článku

O Windows Live Wave 3, tedy třetí vlně produktů Windows Live, se hovoří již řadu měsíců. Má jít o aktualizace dosavadních a několik nových desktopových aplikací navázaných na webové služby (nejen) z portfolia Microsoftu. Kromě toho je součástí třetí vlny nový design právě těchto webových služeb, jenž by měl připomínat vzhled služeb napojených na přehrávače Microsoft Zune (viz Zune.net). Na rozdíl od služeb webových se inovované desktopové aplikace již dostaly do rukou veřejnosti.

Součástí betaverze třetí vlny jsou všechny dosavadní programy rodiny Windows Live, tedy Windows Live Messenger 9, Windows Live Fotogalerie, Windows Live Writer a Windows Live Mail. Kromě toho nechybí ani zbrusu nový Windows Live Movie Maker, který snad někdy nahradí Windows Movie Maker známý z Windows Vista, rodinný filtr Windows Live Family Safety (dříve doplněk Windows Live OneCare) a také Microsoft Office Outlook Connector pro napojení Outlooku na Windows Live Hotmail a konečně Windows Live Toolbar, panel nástrojů pro Internet Explorer. Všechny programy jsou v nejnovějších betaverzích. Vzhledem k dlouhému vývoji je však až překvapující, že většina programů byla spíše drobně vylepšena. První dojem z velmi pohledného Messengeru poměrně rychle opadne. Druhý pohled odhalí malé množství nových funkcí. To samozřejmě neznamená, že by programy nějak ztratily na své kvalitě. Jsou pořád výborné, jen málo vylepšené oproti předchozí verzi.

Stahovat můžete prozatím anglickou verzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalace: Licenční ujednání • Výběr programů • Braňte svou domovskou stránku!

Windows Live Messenger 9

Oficiální klient nejpoužívanější sítě pro rychlé zasílání zpráv už si aktualizaci zasloužil. Díky počtu uživatelů jde zároveň o nejočekávanější novou verzi z celého balíku. Autoři se tentokrát zaměřili více na grafickou a efektovou stránku věci. Funkčních změn ve Windows Live Messengeru 9 (i když číslo verze je 14) příliš nenajdeme. Mnozí z těch, kdo již nový Messenger vyzkoušeli, kritizují absenci některých funkcí, jež přidává doplněk Plus, zejména podporu záložek v okně konverzací či skriptů. Osobně jsem k záložkám nikdy nepřilnul, příliš totiž usnadňují možnost napsání zprávy nesprávnému člověku a navíc konverzace znepřehledňují. Navíc důvod absence takto pokročilých funkcí ve Windows Live Messengeru je z pohledu Microsoftu zcela pochopitelný. Messenger není profesionálním nástrojem a není placený. Proto zkrátka některé nástroje využitelné spíše profesionály neobsahuje. Přesto jsem přesvědčen, že se jedná o ten nejlepší mezi všemi oficiálními klienty sítí pro rychlé zasílání zpráv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno s šířkou, jakou jsem používal ve verzi 8.5 • O 100 px širší okno designu verze 9

Nejviditelnější inovace najdeme v grafickém uživatelském rozhraní. To je v aktuální verzi jednoduše sexy, na čemž se shodují vesměs i zahraniční recenze. Plně využívá schopností Windows Aero k vykreslování efektních animací a průhledných kontextových nabídek. Některé ovládací prvky mírně změnily umístění, ale na jejich prozkoumání stačí pár minut. Změny spatříme i v okně konverzací. To dostalo také grafičtější kabátek, zde se však nevyhnu kritice.

Grafické prvky totiž utlačují hlavní účel okna, tedy textovou komunikaci. Menší okno by bylo mnohem účelnější při zabrané menší ploše na obrazovce. Navíc - a zde doufám, že jde pouze o vlastnost betaverze - avatary uživatelů si nepamatují nastavenou velikost a po každém zavření a otevření konverzace se zobrazjí automaticky velké. Malou náplastí je, že lze Avatary schovat úplně, což si program i po zavření okna zapamatuje. V nové verzi Messengeru také okna konverzací bez ptaní přejímají grafický styl Messengeru vašeho kontaktu, což je v některých případech rušivé. Slušné zeptání ve starší verzi jsem měl mnohem raději. Velkou pochvalu naopak zaslouží barevné zvýraznění rámečku kolem avataru, které se přizpůsobuje stavu uživatele.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Honza Sedlák si změnil grafický styl, mně se ale šedá nelíbí • Avatar prozrazuje stav uživatele: zde offline

Jak jsem řekl, funkčních změn není mnoho. V seznamu kontaktů přibyl seznam oblíbených uživatelů a okénko s informacemi o posledních akcích vašich kontaktů ve službách Windows Live. Do prvního jmenovaného je možno přetáhnout si oblíbené kontakty a navíc jim definovat jinou míru podrobnosti zobrazení včetně avataru atd. Naopak není možno je řadit podle stavu. Jejich řazení totiž provádí uživatel ručně. V druhém novém prvku hlavního okna se dozvíme například informace o nových fotografiích svých kontaktů ve službě Windows Live Spaces. Tuto funkci nelze považovat za narušení soukromí, neboť tyto informace se každému uživateli vypíší i po přihlášení do vlastního prostoru Windows Live Spaces. Poněkud problematické je, že Windows Live Messenger zprávy nijak nefiltruje a zobrazuje zde i novinky v prostorech osob, jejichž prostor uživatel nemá právo prohlížet.

V oknech konverzací si všimnete zejména nových možností aktivit, her, mrknutí a také zlepšené ochrany proti phishingu, která však byla pojata typickým tragikomickým způsobem ve stylu funkce Řízení uživatelských účtů (UAC) ve Windows Vista. Obdržíte-li totiž odkaz, zobrazí se ve žluté lištičce varování, že může být nebezpečný. Ona lišta ale sama od sebe nezmizí. Jediným způsobem, jak se jí zbavit, tak je klepnutí na odkaz pro podrobnější informace o zabezpečení, který je v ní obsažen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pozor, phishing kouše! • Video se zdá trochu plynulejší než v předchozí verzi, Messenger přesto pozná, že není ideální

Zapomenout nesmím ani na mnohými uživateli vytouženou podporu Multi Point of Presence, tedy více bodů pro připojení do sítě MSN Messenger zároveň. Tato funkce, která se skrývá v nastavení, umožní být k síti přihlášen na více počítačích či mobilních zařízeních zároveň a na všechna zároveň přijímat obdržené zprávy. Užitečná věc, jen pozor na soukromé zprávy u počítače, kde právě nejste vy, ale kde může sedět kdokoli jiný.

Obecně lze říci, že nový Messenger je hezčí, ale místy je na něm patrné, že jde o beta verzi (občas nečekané chování). Přesto je důkazem, že v Microsoftu design aplikací jednoduše umí. Jsou-li pravdivé zkazky o větší integraci aplikací Windows Live a připravovaných Windows Seven, máme se po grafické stránce na co těšit. Funkcí však v Messengeru příliš nepřibylo a ty, které přibyly, nestojí příliš za řeč.

Témata článku: Live, Windows Live, Messenger, Program, Safety, Movie, Movie Maker, Makro, Windows Movie Maker, Beta, Avatar, Windows Live Mail, Call, Inbox, Hotmail

53 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Veronika A. 8. 5. 2009 13:00:16
    Také jsem zkalaná z nové verze, která není ani zpoloviny tak dobrá a...
  • jdkxe 22. 9. 2008 18:57:18
    Wau, si uplne znicil MS teraz. Myslim, ze manazment MS sa po precitani...
  • www.dancomp.cz 22. 9. 2008 2:34:51
    Např. Foldershare je skvělý program - škoda že skončil jako fůra dalších...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 46

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 88

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?