reklama

Novinky Nvidie: první Pascal, prostředí pro virtuální realitu a formule bez řidiče

 • Nvidia ukázala první kartu postavenou na architektuře Pascal
 • Zamíří především do superpočítačů a serverů
 • Pozornost zaměřuje nejen na hardware pro VR, ale také software

Minulý týden se pro Nvidii nesl v duchu každoroční konference GTC (GPU Technology Conference). V rámci několika přednášek představila společnost několik novinek jak z oblasti grafických karet, tak virtuální reality nebo autonomních automobilů. Tady je shrnutí těch nejpodstatnějších.

Obří Pascal

O architektuře Pascal víme déle než rok. Už loni v březnu jsme viděli první prototyp karty, která byla na čipu nové generace postavena. Až nyní se však Nvidia pochlubila s podrobnostmi a detailními parametry a navíc ukázala první kartu, která stojí na novém GPU GP100.

Klepněte pro větší obrázek
První kartou postavenou na Pascalu je Tesla P100 určená pro superpočítače

Tesla P100 je první 16nm FinFET karta, která bude určena především jako výpočetní jednotka pro použití v superpočítačích a serverech. Parametry hovoří jasně – vedle TDP 300 W, které je nejvyšší v rámci jednočipové karty je to pak i nový formát s rozhraním NVLink, které v tomto segmentu může nahradit nedostačující PCIe, které se stává v těchto extrémních případech úzkým hrdlem. GP100 je zároveň největším grafickým čipem Nvidie neboť zabírá plochu 610 mm2.

Nvidia vybavila Teslu P100 téměř dvojnásobným počtem tranzistorů než v případě aktuální generace Maxwell – z osmi miliard se stalo 15,3 miliard. V základu bude jádro pracovat s taktem 1 328 MHz, v boostu má potom maximum 1 480 Mhz. K dispozici bude 16 GB paměti typu HBM a je tedy jasné, že herní výkon tu jde stranou. Zároveň Nvidia snížila počet stream procesorů, jimiž jsou vybaveny funkční bloky SM (shader multiprocesory) na polovinu. U Maxwellu jich bylo 128, teď to bude 64.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma funkčního bloku SM

Na půlku se potom sníží i počet texturovacích jednotek. Funkční bloky přitom nebudou v případě Tesly aktivní všechny – z šedesáti zůstanou čtyři nevyužity. I tak bude Tesla P100 dosahovat extrémních výkonů - 10,6 TFLOPS v FP32 (jednoduché přesnosti) a 5,3 TFLOPS v FP64 (dvojité přesnosti). Aktuálně nejvýkonnější Titan X je přitom v FP32 na hodnotě 6,1 TFLOPS.

Klepněte pro větší obrázek
Kompletní schéma čipu GP100. Čtyři bloky však zůstanou neaktivní

Nové paměti i rozhraní

Pascal vůbec poprvé přinese HBM paměti – v tomto případě typu HBM2 s šířkou sběrnice 4 096 bitů a frekvencí 1,4 GHz. Výslednou propustností by mělo být 720 GB/s, tedy o 40 % více než v případě Fiji.

Nakonec nesmíme zapomenout ani na nové rozhraní NVLink, které u Tesly doplní PCIe. V případě vícečipových řešení umožní komunikovat rychlostí 40 GB/s mezi sebou a v případě podpory ze strany procesoru by to mělo být až 160 GB/s. Kompatibilní budou procesory IBM Power, které budou moci být zapojeny přímo do sítě rozhraní NVLink.

Klepněte pro větší obrázek
Konektory nového rozhraní NVLink, které bude doplňovat stávající PCIe

Pascal by se v podobě karty P100 měl do prvních superpočítačů a serverů dostat na začátku příštího roku. Nvidia však nabídne i vlastní řešení – počítač DGX-1 zaměřený na strojové učení – deep learning. Ten  bude obsahovat hned osm karet P100 s celkovým výkonem 170 TFLOPS v FP16. Jeho cena by se měla pohybovat kolem 129 000 dolarů, tedy asi třech milionů korun.

A co hráči? Jak už bylo zmíněno, do herních grafik GP100 s velkou pravděpodobností nezamíří. Pascal tam budou reprezentovat GP104 a GP106, které by měly nahradit GTX 980 a GTX 960. To si však Nvidia zatím nechává pro sebe – oficiálního uvedení se dočkáme až na Computexu, který začíná poslední květnový den.

Vše pro VR

Velký prostor dostala v prezentacích Nvidie zcela podle očekávání virtuální realita. Přepracování se proto dočkalo prostředí Iray – plugin do modelovacího softwaru sloužící pro renderování fotorealistické grafiky. Ten bude možné použít pro vytváření trojrozměrných scén, v nichž se bude uživatel pohybovat a rozhlížet díky brýlím jako Oculus Rift nebo HTC Vive.

Klepněte pro větší obrázek
Tohle není fotka BMW Z4. Je to scéna pro virtuální realitu renderovaná pomocí Iray VR

Nvidia bude nabízet několik verzí pluginu, které se budou lišit svými možnostmi a tedy svými hardwarovými nároky. Nejméně náročná verze Iray Lite tak například nebude pracovat se světlem, jehož zařazení do virtuální reality zásadně zvyšuje nároky pro renderování scény. To  bude dostupné až v plnotučné verzi Iray VR, kde přibude například tone mapping. O náročnosti svědčí harwdare, který Nvidia použila pro demo ukázky – dvojici karet Nvidia Quadro M6000 s celkovou kapacitou paměti 24 GB. A cenou asi půl milionu korun.

Robotické formule s mozkem Nvidie

Dalším levelem v motoristických sportech by po Formuli E mohl být Roborace. Tedy závod automobilů, které jsou řízeny pouze pomocí umělé inteligence. A právě o tu se bude starat superpočítač od Nvidie s označením Drive PX 2. Závodní týmy dostanou totožný vůz vybavený totožnou řídící jednotkou a jejich úkolem bude napsat co možná nejlepší software, který bude rozhodovat o výsledcích.

Klepněte pro větší obrázek
Všechna auta v závodě Roborace bude pohánět superpočítač od Nvidie

Závody robotických automobilů, jejichž řídící jednotky budou disponovat výkonem stopadesáti Macbooků Pro, by se poprvé měly objevit v rámci závodů Formule E na začátku příštího roku.

Témata článku: Hardware, Nvidia, Pascal, Tesla S, Maxwell, Fiji, Virtuální realita htc vive

19 komentářů

Nejnovější komentáře

 • BlokProtiSalámu 15. 4. 2016 11:21:39
  umí optimus? Jaká bude spotřeba v klidu?
 • Jan Kadeřábek 13. 4. 2016 11:00:38
  V ukázce u Iray VR šlo jasně vidět, že se v prostoru nepohybujeme, ale jen...
 • Michal Diviš 12. 4. 2016 11:27:53
  Zajimava nova merna jednotka Macbook Pro :-)
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 36

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

Včera | Stanislav Janů | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama