reklama

Novinka Google Base může nabídnout nečekané možnosti

Frekvence novinek od Googlu je poslední dobou opravdu značná. Není to tak dávno, co jsme recenzovali Google Reader a už se šušká o službě další - Google Base. Podle některých komentátorů to má být velká hrozba zejména pro eBay.

Databáze všech databází...a zdarma

Proč je kolem této služby, která je zatím jen v rané fázi testování a ještě není ani zdaleka nic definitivního, takový rozruch a co to má společného s eBay? Na stránkách http://base.google.com/ zatím nic nenajdete (resp. už nic nenajdete), přístup je zamítnut. Přesto již řada informací prosákla a nabídnu vám i několik obrázků, které jsou údajně autentické a podařilo se je získat ještě v době, kdy byly stránky v provozu.

Co to tedy vlastně je či přesně řečeno (možná) bude? Přímo na stránce (viz obrázek) se píše, že Google Base je databáze, do které můžete vložit libovolný typ obsahu. Díky tomu, že budou tato data hostována na Googlu budou snadno prohledávatelná, můžete je lépe sdílet a to vše zdarma.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Rozhraní typicky "googlovské", zatím toho moc vidět není

Skrytý potenciál nebo záměr?

Jaký typ dat tedy můžete vložit? To záleží na vás, je to úplně jedno, ale zřejmě nebude náhoda, že jednou z možností, kterou uvádí Google jako příklad pro vkládané údaje je třeba seznam vašich použitých automobilů na prodej. Ve stejném seznamu příkladů sice najdete i "databázi proteinových struktur", články z vašeho webu nebo přípravný plán pro vaši party, nicméně právě příkladu s použitými vozy se okamžitě chytil nejeden komentátor a ihned se začalo spekulovat, jaké důsledky to může mít.

Není divu. Popis služby pokračuje ještě jedním odstavcem. Veškerá data, která si do Google Base uložíte, můžete opatřit řadou atributů. Na základě těchto atributů pak mohou být data dle relevance nalezena i vyhledavačem Googlu (zkrátka zaindexována do hlavní databáze Googlu) a navíc zkombinována s dalšími službami jako je Froogle nebo Google Local.

Co tato kombinace znamená? Můžete si do databáze uložit libovolný inzerát, kupříkladu právě zmiňované starší auto či cokoliv jiného. Pomocí Froogle lze snadno srovnat ceny pro daný artikl a Google Local vám zase zajistí snadné hledání podle lokality. Potenciální kupující tak zadá jen několik parametrů a vše má jako na dlani.

eBay v ohrožení?

V čem je vlastně "problém"? V podstatě tak může "samovolně" (stále mohou být uživatelé, kteří si budou do Google Base opravdu ukládat proteinové struktury) vzniknout velmi zajímavá alternativa inzertního či aukčního serveru. Konkurence pro eBay jak vyšitá. Dokonce si lze představit i to, že bude služba zkombinovaná i s možností online plateb pomocí další služby Googlu, která sice rovněž ještě oficiálně neexistuje, ale šuškalo se o ní hodně - Google Payments (či "Wallet").

Klepněte pro větší obrázek

Nechcete si někdo koupit tričko?

Ken Fisher ze serveru Arstechnica šel pak s úvahami ještě dále a nadhodil otázku API ke Google Base. Kdokoliv by pak mohl teoreticky vytvořit vlastní aukční či inzertní server jen s minimálními náklady, Google by byl prostředníkem.

Zatím se nic neděje

I když lze potenciálních schémat vývoje určitě vymyslet mnoho, nic to nemění na tom, že služba je zatím v plenkách a alespoň podle oficiálního vyjádření Google není dosud jasné, jak se bude vše vyvíjet dál a cíl je velmi prostý - umožnit uživatelům (tedy majitelům obsahu) lépe data "odeslat" Googlu, který v nich pak může vyhledávat.

Asi je předčasné dělat z celé věci nějakou bublinu a hypotetické scénáře, vše je teprve na začátku. Nápad je to však velmi zajímavý svou jednoduchostí a relativní technickou nenáročností (Google už vlastně vše má, stačilo vytvořit nějaké šikovné rozhraní). Google zkrátka opět expanduje a hledá jak využít svou databázi. Kdo ví, co to bude příště. Oblíbeným sportem některých nadšenců je zkoušení domén třetího řádu na serveru Google ve snaze odhalit chystané služby. Zkusíte štěstí?

Zdroje: eWeek, ArstechnicaSeweso`s blog

Témata článku: Google, Base, Wallet, Relevance

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • pb 28. 10. 2005 14:13:18
    Big Brother
  • mato 28. 10. 2005 0:53:39
    ani chlieb, ani hry a dokonca ani tie sluzby nie su zadarmo...
  • pakl, pakl 27. 10. 2005 22:03:59
    jaka korektorka?
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama