Nové uživatelské rozhraní Office 12 - co nás čeká?

Včerejším dnem začala Microsoft Professional Developers Conference 2005. První den měli účastníci mimo jiné možnost vidět novinky v budoucím uživatelském rozhraní Office 12. Pojďme se podívat, co se chystá.

Související odkazy

Slovník
font
GUI
toolbar

Podle vyjádření Microsoftu je nové uživatelské rozhraní nejdramatičtější změnou v práci s Office aplikacemi od doby představení toolbaru v roce 1997. I když se funkcionalita aplikací změnila od prvních verzí značně, uživatelské rozhraní je ve své podstatě stejné už skoro 20 let. Proto se mimo jiné nová verze bude vyznačovat právě změnou v GUI. Uživatelé mají být díky němu zdatnější při práci s Office a produkovat lépe vypadající dokumenty za kratší dobu. Krásné reklamní provolání, ale pojďme se podívat, co pro uživatele Office vývojáři nachystali. Předložené informace jsou výběrem toho podstatného z tiskové zprávy Microsoftu, kde ve formě "rozhovoru" odpovídal Julie Larson-Green (group program manager for the Office User Experience) na nejdůležitější otázky k tématu.

Poznámka: Doprovodné obrazové materiály pochází ze stránek Microsoftu

Hlavním důvodem pro radikální změnu rozhraní byl zejména rostoucí počet funkcí aplikací. Zatímco první verze Wordu měla okolo stovky funkcí a nebyl problém je najít v menu, Word 2003 jich má kolem 1500 a zde už může být problém najít to, co hledáte. To byl tedy jeden z klíčových důvodů pro změnu.

Čtyři hlavní cíle

Prvním hlavním cílem bylo zajistit, aby uživatelé snadno našli funkce, které potřebují pro výsledky, kterých chtějí dosáhnout. Rozhraní bylo přeorientováno na perspektivu uživatele, je orientováno na výsledky, místo toho, aby bylo tvořeno z perspektivy vývojáře a orientováno na funkce. Co to znamená? Uživatel se může zaměřit na to, co chce udělat, místo toho, jak to udělat. Vše má být více vizuální a postaveno na modelu "vyber z nabízených variant, klikni a máš to v dokumentu". Rozličné volby jsou roztříděny do jakýchsi "galerií", ze kterých pak uživatel vybírá. Z těchto slov mě jako uživatele, který má rád nad vším naprostou kontrolu, trošku mrazí. Doufejme, že stále zůstane možnost vše do detailu nastavit ručně.

Klepněte pro větší obrázek

Nový Word - více místa pro samotný dokument

Druhý cíl se mi zamlouvá už daleko více a jistě nebudu sám. Osobně mi veškeré nápovědné funkce, které se snaží uhodnout, co chci udělat a pak to udělat předem za mě, dost vadí. V příští verzi by však mělo dojít k zefektivnění rozhraní tak, aby bylo maximalizováno pracovní místo. Rozhraní by už nemělo tolik rušit jako dřív, neměla by vyskakovat nečekaně různá plovoucí okna zrovna v místech, kde právě píšete. Nemělo by docházet k zobrazování a skrývání různých funkčních panelů podle toho, co zrovna děláte (například při vložení obrázku), což často zapříčinilo zmenšení pracovní plochy o dost velký kus. Dokument samotný by se měl stát tou nejdůležitější částí rozhraní a rozličné automaticky se otvírající panely by měly být minulostí. To uživatel by měl rozhodnout, co chce a co ne. Konečně, chce se mi dodat.

Další princip také trošku zavání přílišnou automatizací, ale uvidíme, co z toho nakonec bude. O této vlastnosti se ostatně mluví již dlouho. Cílem je odstranit z rozhraní všechny pomocné funkce, které nesouvisí přímo s tvorbou dokumentu a dát prostor funkcím kontextově užitečným. Vidět tedy budou v dané chvíli jen relevantní vlastnosti a ne všechno. Má to usnadnit orientaci, protože uživatel vlastně vidí, jaké možnosti v dané chvíli má, tedy jinak řečeno, jaké jsou pro danou úlohu schopnosti aplikace. Nemusí tedy složitě hledat v menu funkci pro konkrétní činnost a měl by snadno poznat, zda něco takového vůbec program dokáže. Místo procházení menu s nevěřícným hledáním "tady to přece někde musí být" tak bude hned jasno. Tato vlastnost může být dost kontroverzní a osobně z ní mám poněkud obavu.

Klepněte pro větší obrázek

I Excel by měl být přehlednější...nepřipomíná vám vzdáleně webový prohlížeč?

Poslední věc už se týká spíše korporátní sféry a jde o lepší podporu životního cyklu dokumentu, lepší podporu spolupráce na dokumentech a správu souvisejících procesů. Pro podobné vlastnosti je pak potřeba vytvořit nové místo v rozhraní.

Konkrétní novinky rozhraní

První z nich je tvz. "ribbon". Bude dobré, když se podíváte na doprovodné obrázky. V podstatě nahrazuje menu a toolbar a zobrazuje pro danou oblast kompletní sadu příkazů na jednom místě. Zjednodušeně řečeno navíc platí, že nejobvyklejší a nejčastěji používané příkazy najdeme na prvním "ribbonu" atd. Osobně musím říct, že mi přijde tato novinka na první pohled poněkud nepřehledná, ale zřejmě je to jen otázkou zvyku. Uvidíme.

Klepněte pro větší obrázek

Ribbony v plné kráse - jsou přehledné?

Druhou "vychytávkou" jsou již naznačené "galerie". Při výběru nějaké vizuální vlastnosti daného objektu procházíme dostupné varianty a rovnou vidíme náhled přímo v dokumentu. V případě změny typu písma tedy označíme daný text a procházíme seznam fontů, přičemž se mění rovnou vzhled označeného textu ještě předtím, než font definitivně vybereme. Tento princip má fungovat prakticky u všech vizuálních vlastností a má umožnit daleko snazší a rychlejší experimentování s vizuální podobou dokumentu.

Klepněte pro větší obrázek

Nemůžu si pomoct, ztrácím orientaci :)

Novinkou jsou též tzv. "Super Tooltips". Problém s nápovědou je v současné době hlavně v tom, že uživatelé neznají správné termíny, na které se mají při hledání ptát. Super Tooltipy mají přinést rychlý přístup k informacím o konkrétní funkci na "ribbonu" a obvykle mají dát uživateli informaci natolik dostačující, aby nemusel dále nic hledat. Dozví se tak, jak daná funkce pracuje a co umí.

Závěrem

Nové rozhraní nabízí opravdu řadu novinek. Některé vypadají zajímavě, z jiných mám trochu obavu. Nabízí se i otázka, zda bude možné tyto nové vychytávky "vypnout" a používat staré rozhraní? Ne, to bohužel nepůjde. Nové funkce a "filosofie" rozhraní se neslučují se starým modelem. Tímto vylepšeným rozhraním budou vybaveny aplikace Word, Excel, Powerpoint a Acces a také částečně Outlook.

Témata článku: Microsoft, Ribbon, Julie

78 komentářů

Nejnovější komentáře

 • echo_zulu 8. 12. 2005 9:42:54
  no to teda nie je ani nahodou :)) Karoseriou je mozno tak krabica s...
 • 217 19. 9. 2005 13:44:44
  To co píšete je naprosto síla! S podobnými featurami (nelogickými věcmi)...
 • Jan Fiala, Jan Fiala 16. 9. 2005 7:53:48
  Nemluvil jsem o vnitrku, ale o vnejsim designu - tvar karoserie.
  GUI...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5