Nové české Google Mapy mají obrovský potenciál

Pražská pobočka Googlu včera oficiálně uvedla lokalizovanou verzi map. Co nabízí navíc oproti českým portálům?
Kapitoly článku

Česká pobočka Googlu u nás působí už sedmnáct měsíců. Za tu dobu se jejímu týmu podařilo lokalizovat stejný počet webových služeb. Včera byla v pražském Slovanském domě představena zatím poslední v pořadí – Google Mapy v češtině. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se přece nejedná o nic nového – původní mapový portál byl přeložený už poměrně dlouhou dobu, přeci jen se jedná o zcela novou aplikaci na nové webové adrese mapy.google.cz. Rozdíl je patrný z hlediska současné definice pojmu „webová mapa“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednou z atrakcí uvedení nové služby byl interaktivní koberec s projekcí Google Map

Google má zatím horší mapové podklady než Mapy.cz

Mapa už dávno není pouze statická projekce reálného světa do roviny, ale složitý komplex vzájemně propojených databází. Na tomto principu dnes funguje každý moderní mapový portál. Mapa tedy už není pouze pěkný kartografický výkres, ale i databáze bankomatů, restaurací, hotelů atd.

Ačkoliv Google díky svému vyhledávači vlastní největší znalostní databázi na světě, právě díky svému mezinárodnímu rozhledu má stále problém vnímat svět v regionálním měřítku. U vyhledávače to nepoznáte, v mapě samotné ale už ano. Jinými slovy, zatímco ryze české mapové služby se mohou soustředit na českého zákazníka, Google měl s takovým měřítkem doposud problém.

Původní české mapové služby toho tedy dnes z hlediska lokalizace návštěvníkovi nabízí mnohem více. Najdete zde aktualizované mapové podklady, letecké snímky s pokrytím celé republiky a detaily, jako třeba vyznačení zastávek MHD, které Google zatím nenabízí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Mapy.cz mají jednoznačně přesnější a novější mapové podklady než Google Mapy

Chce-li tedy Google konkurovat zaběhnutým českým mapovým službám, musí nabídnout perfektní databáze a české mapy. V tom prvním případě se už začalo. V Google mapách můžete vyhledávat české firmy a nejrůznější služby. Tato data z velké části poskytla společnost Mediatel, vydavatel Zlatých stránek. Katalog hotelů, penzionů a ubytoven zase dodal TravelGuide a Grand Restaurant nabídl rozcestník nejlepších českých restaurací. Adresář je průběžně aktualizován, roste a podle příslibů Googlu budou i nadále přibývat užitečné lokální informace.

Jak ale vylepšit samotný mapový podklad? Jistě nelze očekávat, že bude Google nakupovat od svých poskytovatelů čerstvé mapy celé planety každý měsíc; ostatně toto je mantinel každého globálního mapového serveru včetně Virtual Earth od Microsoftu a Yahoo Maps. Je tu ale určité řešení, které je velmi známé všem uživatelům digitálního glóbu Google Earth.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nalezené hospody a detailní informace včetně hodnocení návštěvníků; nalezené objekty se nezobrazují všechny najednou, ale vždy po desítce, proto je jich na mapě na první pohled tak málo

Každá digitální mapa ve skutečnosti představuje soubor dílčích vrstev. V Google Earth je takovou vrstvou třeba vyznačení státních hranic, místopis, 3D modely budov, nejrůznější body zájmu a spojité plošné vrstvy – v poslední době přibylo třeba zobrazení aktuální oblačnosti a rozlišení dne a noci.

Do Google Map si můžete nahrát desítky vrstev, tzv. mapletů

Google Maps API dovoluje podobné hrátky i na webovém mapovém serveru. Rozhraní je přitom podobné jako katalog iGoogle gadgetů. Používáte-li tedy startovací stránku Google, můžete si na ni přidat jednoduché miniaplikace s nejrůznějšími funkcemi. V případě Google Map si do běžné webové mapy snadno připojíte třeba zobrazení aktuálního počasí, videa z YouTube, nebo zeměpisné fotografie ze serveru Panoramio.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Praha a maplet s videosekvencemi z Youtube, ke kterým autor připojil údaj o poloze

Google Maps API je poměrně obecné, představivosti se tedy meze nekladou. Na webové mapě můžete zobrazit prakticky jakýkoliv tvar a propojit jej se svou vlastní databází. Český realitní server bezrealitky.cz tak umí v mapě zobrazit třeba nemovitosti k prodeji, 360Cities.net zase zajímavé interaktivní panoramatické snímky. A zde je obrovský prostor pro lokalizaci. Zpravodajský portál Deník zkouší na mapě České republiky geograficky znázorňovat nejrůznější události dne, stejně tak lze zobrazit nad leteckým snímkem Prahy obrázky z veřejně dostupných webkamer monitorujících dopravní situaci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Google Maps API a interaktivní mapa ceny piva v Praze; na stejném principu mohou fungovat ne1různější cenové mapy a jiné plány, které mohou autoři distribuovat nejen na své stránce, ale i ve formě mapletu přimo na veřejných Google Mapách.

Vložení vrstvy z externího KML zdroje 

Pokud mapovou vrstvu v katalogu nenajdete, pomůže vám dnes už prakticky nepsaný standard pro výměnu mapových vrstev – formát KML. Google Mapy totiž podporují import z tohoto formátu, stačí si jej tedy stáhnout ve formě souboru, případně odkázat na jeho webovou adresu. To se hodí třeba pro propojení webové galerie Picasa Web Albums.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření nové mapy importem KML zdroje z alba galerie Picasa

Vložení vrstvy vytvořením nové mapy v editoru

Třetí možností je pak vytvoření mapové vrstvy přímo na Google Mapách. Takovou vlastní mapu si můžete nechat jen pro sebe, ale můžete ji sdílet i s vybranými osobami, které mají svůj Google účet, a samozřejmě i s celým internetem. V posledním případě bude vaše vrstva dohledatelná ve veřejném katalogu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vytvoření nové mapové vrstvy, sdílení a použití jednoduchých editačních nástrojů

Témata článku: Video, Google, Web, Internet, Mapy, Maps, Earth, Picasa, Panoramio, MHD, Google Calendar, Wind, Webkamery praha

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jezza 8. 5. 2008 21:29:39
    Takže ta maska přímo od youtube, ty videa co tam momentálně jsou, to tam...
  • Richard Mrázek 8. 5. 2008 21:09:39
    A jak to poznám, když na googlu vidím celou vesnici jako rozmazaný flek,...
  • Anička Balounová 8. 5. 2008 11:19:24
    www.kdejsi.cz už začali taky využívat novej applet goglovskejch map...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 69

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C