Nové antiviry AVG 2012 a ESET 5: pomáhat a chránit

Krátce pos sobě své antiviry představily nejprve AVG a poté ESET, Vyznat se u těchto obsálých bezpečnostních balíků v novinkách, ale není nejjednodušší. Podívejte se.

Před pár dny vyšlo nové „AVGčko“, včera se pak s novou verzí svého bezpečnostního řešení pochlubil i ESET. V obou případech se antiviry jmenují téměř stejně (AVG Internet Security 2012 a ESET Smart Security 5) a člověka, který používá některou ze starších verzí, jiný komerční antivirus, nebo některý zdarma, jistě napadne, proč by měl investovat do nového.

Na tuto otázku se pokusí ve svém testu odpovědět náš redakční kolega Ondřej Bitto v některém z příštích Computerů a tentokrát tedy přichází řada na výčet samotných novinek. Osobně se přiznám, že se na můj vkus antivirové programy za poslední roky nafoukly do takových rozměrů, že dnes nabízejí desítky funkcí, ve kterých se ale stejně nevyznám a které instinktivně ignoruji. Vystačím si s vestavěným firewallem Windows 7 a bezplatným Security Essentials taktéž od Microsoftu. O obou programemch v podstatě nevím, dokud se něco skutečně nestane.

AVG Internet Security 2012

O to zvědavější jsem byl, co dnes vlastně všechno bezpečnostní softwary umí – nebo možná ještě lépe: v čem se sakra odlišují. Začnu pěkně popořadě a chronologicky od starého dobrého AVG.

Z tiskové zprávy jsem se dozvěděl, že je instalační balíček nové verze o polovinu menší a stejně tak se zrychlila instalace. To mě ale pravda u těchto programů absolutně netrápí, jelikož je při troše štěstí instaluji maximálně jednou do roka. Stejně tak mě v roce 2011 netrápí ani větší úspora na pevném disku, jelikož doba 40GB úložišť je minulostí. Pak už to ale začíná být zajímavější. Nové AVG by mělo být mnohem tišší. Tedy, křičet na vás sice bude neustále pomocí všemožných dialogů a vysouvacích nabídek, ale jeho spotřeba systémových prostředků a paměti by měla být zase o pětinu nižší.

Klepněte pro větší obrázek
Lištou s odkazem na kalkulačku a počasí proti světovému kyberterorismu...

Po instalaci sice poznáte, že nějaký antivirus máte – kontrola procesů na pozadí si prostě nějakou režii vezme a tuto pravdu nezmění ani sebelepší marketingové oddělení, ale je pravda, že se s tím dá žít – zvlášté po dokončení všech post-instalačních procesů a aktualizací. Základní antivirus se skládá z detekce hrozeb na základě heuristiky a samozřejmě kontroly podpisu, kdy se otisky spouštěných rutin neustále porovnávají s databází podpisů/otisků malwaru. Ale toto vše dnes nabízí každý antivir.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno programu s přehledem všech základních funkcí balíku

AVG Internet Security 2012 jakožto kompletní řešení nabízí vedle antiviru a firewallu v nové verzi také dvě zajímavé funkce AVG Akcelerátor a AVG Advisor. Ta první, Akcelerátor, je vlastně urychlovač stahování vybraného (podporovaného) obsahu. Princip je podobný jako u nejrůznějších pokročilejších stahovačů, kdy se jeden stahovaný soubor rozdělí na několik částí a ty se pak stahují paralelně. Tím se lépe využije vaše linka a stahování může být skutečně rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek
Akcelerátor v praxi – AVG poznalo, že se chci koukat na podporovaný YouTube a kešování videa rozdělilo do čtyř samostatných úloh. Linka je tak vytěžovaná inteligentněji a video je připravené skutečně docela rychle

Advisor zase sleduje vaše chování na počítači a může vám v průběhu času nabízet nějaká optimalizační řešení. Samozřejmě nechybí ani klasická lištička pro internet Explorer a změna výchozího vyhledávače (i v ostatních prohlížečích) na adresu isearch.avg.com. V takovém případě je obsah kontrolovaný a o vyhledávání se stará Google.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Dialog firewallu, který se ptá, co má dělat s programem, který chce přistupovat k internetu, a widget pro Windows 7. Na druhém snímku pak dialog heuristiky, která právě odhalila potenciální nákazu – upravený systémový soubor Hosts. Chci se dozvědět více informací z virové encyklopedie, ale nedozvím se nic.

AVG Internet Security 2012 je funkcemi nabušený balík, který obsahuje prakticky všechny bezpečnostní komponenty počínaje antivirem, firewallem, kontrolou sociálních sítí, pošty, webu a tak dále. Za to vše zaplatíte 1 400 korun včetně DPH.

ESET Smart Security 5

Slovenský Smart Security 5 od společnosti ESET nabízí podobnou (no v podstatě stejnou) funkční výbavu jako AVG, jen se to v tomto případě jmenuje trochu jinak. Systém včasného varování se tedy jmenuje LiveGrid a jedná se o technologii, která od svých vlastních členů (uživatelů antiviru) sbírá data. V případě zjištění nákazy odešle zprávu do ústředí a odtud zpět ke klientům. Reakce je tak rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno ESET Smart Security 5 působí možná trošku spartánským dojmem, ale já jsem jedině rád – příliš mnoho barviček a skinů nedělá dobrotu

Trošku se liší také grafické rozhraní, které „tak nevyrušuje“. Aplikace je tedy asketická (normální) a vyskakujících nabídek je skutečně naprosté minimum – křičet bude snad jen firewall. A hlavně, po spuštění Internet Exploreru na mě nevyskočila žádná nová lišta, což bylo příjemné zjištění.

Klepněte pro větší obrázek
V nitru zdánlivě asketického rozhraní se skrývá hromada nastavení – můžete si vytvořit i filtr, který aplikaci omezí třeba zápis do systtémového registru

K novinkám v páté generaci patří detailnější nastavení pokročilé bezpečnosti, uživatel tedy může nastavit i pravidla pro systémový registr a další detaily. Firewall Smart Security umí detekovat připojení k jiné než domácí síti, navrhne přísnější zabezpečení a přibyl také rodičovský zámek.

Klepněte pro větší obrázek
Pravidlo pro konkrétní USB zařízení – že bych rodičům povolil pouze jednu jedinou USB „klíčenku“? Chytré

Antivir automaticky kontroluje všechna připojená USB úložiště, přičemž si můžete vytvořit seznam povolených a zakázaných zařízení. V herním režimu pak předá Smart Security co nejvyšší prioritu hře při zachování kontroly. Nicméně i toto funkcí disponuje většina komerčních antivirů.

Cena balíku Smart Security 5 bude podobná balíku AVG (Smart Security 4 stojí 1 499 korun).

Témata článku: Software, Bezpečnost, Antivirus, AVG, ESET, Smart, Antiviry, Antivir, Security Essentials, Microsoft Security Essentials

48 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Josef Nauer 14. 9. 2011 15:21:26
    Myslim, ze panicky strach z AVG uz davno neni na miste. Zkousim tak jednou...
  • s-b-d 14. 9. 2011 15:12:51
    AVG je největší zlo, které si můžete do počítače nainstalovat. Vždyť ten...
  • Powlcz 14. 9. 2011 8:38:57
    :-D AVG prostě už nikdy, a peklo tomu, kdo si ho nainstaluje :)). Avast...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5