Nová generace přehrávačů médií přichází

Po několika letech stagnace a přešlapování na místě konečně přichází nová generace dnes již nejenom DVD přehrávačů. Lákají nás na video s vysokým rozlišením, širokou multimediální podporu a další sblížení se světem výpočetní techniky. To přináší mnoho nových funkcí na dosah dálkového ovladače v pohodlí vašeho oblíbeného křesla.

Zabrzděný Darwin

Už jsme si zvykli, že všichni výrobci spotřební elektroniky chrlí neustále na trh nové a nové DVD přehrávače. Postupně přidali více konektorů, podporu MP3, WMA, DivX a stlačili ceny svých dobře vybavených modelů. Ale veskrze to byly jen variace na stejné téma. Čínské továrny nás zaplavují stovkami jako vejce vejci se podobajících výrobků se stejnými designy, stejnými čipsety, výstupy a velmi podobnými funkcemi.

Poslední dva roky jsem si však pokládal otázku, kam se poděl nějaký vývoj? Podpora DivX už nikoho neoslní a progressive scan nebo integrovaný dekodér prostorového zvuku jsou prakticky samozřejmostí. Občas se vyskytne letmý náznak inovace, ale většinou jsou to jen rozpačité pokusy.

Jednosměrné USB rozhraní nebo čtečka karet potěší, není to však žádný zásadní pokrok a za největší evoluční skok dopředu lze považovat čím dál četnější přítomnost digitálního obrazového výstupu HDMI nebo DVI. Takové přístroje již dokáží poskytnout moderním LCD a plazmovým displejům konečně přijatelný obraz. Zvlášť pokud ho umí navíc více či méně zdařile přepočítat do vyššího rozlišení.

Více bodů = více radosti

A o vyšší rozlišení jde především. S masivním nástupem plochých televizorů, které jsou takzvaně HD ready, vyvstává i problém jak pro ně ten vysněný HD signál obstarat. Klasické DVD v PAL rozlišení vypadá na LCD televizoru dobře a většina lidí je z obrazu nadšena. Ale jen do chvíle, než na stejném televizoru uvidí video v rozlišení 1280 x 720 (720 i/p) nebo nedej bože 1920 x 1080 (1080 i/p).

Měřítka toho, co je dobré a co nikoliv, se posunou rázem úplně do jiných dimenzí. Vše je najednou tak ostré a detailní. Na obraz se dá koukat z bezprostřední vzdálenosti, aniž by byly rozeznatelné jednotlivé fragmenty komprimovaného obrazu.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě standardních konektorů nalezneme u nových přehrávačů WiFi anténku, konektor RJ-45 a HDMI/DVI

Možností jak přehrávat HD video není mnoho a v současnosti připadá v úvahu pouze  HDTV digitální satelit, HD videokamera nebo osobní počítač s dostatečným výpočetním výkonem. Svítá však na lepší časy a konečně přichází dostupné stolní HD přehrávače, které se dají svou konstrukcí a výbavou ke klasickému počítači směle přirovnat.

Samozřejmě uvnitř bijí srdce pro tento účel speciálně vyvinutých čipů, ale již zde nalezneme standardní počítačové možnosti propojení s okolním světem přes fast eternet a WiFi, což rozšiřuje možnosti použití nebývalým způsobem.

Již o nich nelze mluvit jen jako o DVD přehrávačích, protože DVD mechanika je jen jednou z možností jak audiovizuální soubory do přístroje dostat. Jedná se spíše o multimediální domácí centrály. Data lze čerpat přes síť z pevného disku počítače nebo přímo z nekonečných vod internetu, který se v tomto ohledu stává významným distribučním mediálním kanálem.

Je tedy možné poslouchat internetové rozhlasové vysílání, využívat databáze titulů a informací o nich, nebo jen tak brouzdat po internetu z pohodlí obývacího pokoje. Škoda jen, že většina z nich zatím nepodporuje klasické sdílení souborů a složek přes síť, jak jsme zvyklí z PC (s výjimkou Zensonc Z500), ale soubory musí být sdíleny přes speciální utilitu dodávanou výrobcem přehrávače.

Klepněte pro větší obrázek

Přes internet lze přijímat třeba aktuální zprávy o počasí

První vlaštovky

Když jsem v polovině loňského roku viděl na výstavě IFA v Berlíně první funkční prototyp přehrávače Kiss DP-600, netušil jsem, kolik vody ještě uplyne, než se dostane do reálného prodeje a provozu. Zdá se však, že čekání je u konce a Kiss bude jedním z prvních dostupných HD přehrávačů v ČR. Už mám jeden kousek k dispozici a brzy se podělím o své první dojmy.

Následovat by mělo H&B DNX-8620 a dále Zensonic Z500. Technické parametry jsou velmi podobné, protože jsou všechny nové přehrávače vystavěny na výkonném čipu Sigma Designs EM8620L, který avizuje kromě podpory všech dosavadních standardních mediálních formátů také schopnost reprodukovat WMV HD/SD, MPEG 2 HD a DivX HD. S podporou standardu H.264 se však nepočítá.

Hlavním kritériem (a dost možná i úskalím) jejich úspěchu bude schopnost jednotlivých výrobců dodat do přístrojů použitelný firmware, umožňující plnohodnotné využití. Toto bývá, zvláště u naprostých novinek, zpravidla největším problémem. Své by k tomu mohli jistě říci kupříkladu první šťastní majitelé rekordérů Kiss DP-588, kde toho moc nefungovalo. Abych však byl spravedlivý, s každou novou verzí firmware nabíraly na síle a šikovnosti, až dosáhly takřka dokonalosti. Stejný průběh lze očekávat i nyní, a to nejen u Kissu.

Klepněte pro větší obrázek

Kiss sází u modelu DP-600 na tradiční elegantně čistý černočerný design

Jaké se rýsují alternativy

Zřejmě největším argumentem, bránícím masovému rozšíření těchto nových zařízení, bude z počátku jejich pořizovací cena. Ta není nijak lidová a doby, kdy nikomu nepřišlo divné dát 10–13 tisíc korun za pouhý DVD přehrávač, jsou také již dávno pryč. S podobnými náklady lze dnes už pořídit i jiná a možná ještě univerzálnější řešení.

Mám na mysli především Barebone systémy. Ty se navenek tváří jako stolní spotřební elektronika, ale ve skutečnosti se jedná o plnohodnotný počítač klasické koncepce. Ten je ze své podstaty modulární, a není tedy problém ho rozšiřovat dle potřeby o další vlastnosti (TV tuner, HDD s možností nahrávat video atd.).

Uživatel pak také není odkázán jen na laxní softwarovou podporu konkrétního výrobce, například v oblasti aktualizace kodeků. Jasnou nevýhodou je však nepochybně větší složitost ovládání zvláště pro ty, co si s počítači příliš netykají, a nutnost přítomnosti operačního systému (pro složitější operace), který je třeba udržovat, aby zůstal stabilní a v chodu.

Klepněte pro větší obrázek

Barebone systémy se tváří jako klasická elektronika 

Klepněte pro větší obrázek

Xbox 360 přichází se zajímavým designem a hlavně výkonem

Druhou a trochu opomíjenou alternativou jsou moderní herní konzole. Ty jsou vybaveny špičkovou technologií a zvládnou toho mnohem více než mediální přehrávače. Přitom cenově vycházejí podobně, neboť jejich cena je do značné míry dotovaná, tedy pod úrovní výrobních nákladů.

Kupříkladu nový Xbox 360 od Microsoftu má dostatek výpočetního výkonu, aby strčil standardní přehrávače hravě do kapsy, navíc lze do jisté míry rozšiřovat o pevný disk nebo v budoucnu třeba o Blu-ray mechaniku. Poněkud trestuhodně mu však Microsoft pozapomněl dát do vínku HDMI výstup a je také dosti „nesehnatelný“. Ještě zajímavější možná bude nový Sony PlayStation 3, který bude již standardně HDMI a Blu-ray mechaniku obsahovat. Jeho uvedení, naposledy odsunuté na letošní podzim, je však, zdá se, v nedohlednu.

I přes velkou konkurenci ale nemám o budoucnost mediálních přehrávačů strach. Jsou logickým technologickým krokem kupředu a určitě si svoje místo v mnoha domácnostech najdou. Zvláště pak poté, co se podaří jejich trochu nadhodnocená nákupní cena stlačit na rozumnější úroveň a na trhu bude dostatek filmů distribuovaných v některém z HD formátů.

Ke stažení je spousta trailerů a demonstračních filmů v HD, ale sledování těchto několikaminutových ukázek člověka brzy omrzí. V oficiální distribuci zatím existuje jen pár průkopnických titulů, ale neustále jich přibývá. V zahraničních internetových obchodech je už celkem z čeho vybírat.

Témata článku: Video, Internet, Kiss, Nové televizory 2016, Darwin, Fragment, Sigma, HD Ready, Lcd herní konzole

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • honza 9. 4. 2006 10:49:12
    myslím, že v digitalizaci a větším rozlišením to není nejdůležitější je...
  • greebo 7. 4. 2006 14:32:13
    LG (renomovanejsi znacka, zdalo by se) je na tom s podporou taky tragicky....
  • killerzero 6. 4. 2006 20:22:02
    Po kliknutí se zobrazí obrázek v plné velikosti
Určitě si přečtěte

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

** Microsoft i Google si meziročně polepšily ** Microsoftu se dařilo v cloudu , zlobí jej ale Surface a Lumia ** u Googlu zase platí, že tržby tvoří především reklama

28.  4.  2017 | Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5