Nová generace mobilní platformy Intelu klepe na dveře. Co umí?

S novým rokem přichází Intel s novu mobilní platformou, nástupcem současného Centrina. Slibuje vysoký výkon dvoujádrového procesoru a delší výdrž na baterie. Na čem nová platforma stojí a co může uživatelům nabídnout?

Čtyři základní pilíře

Obliba mobilních počítačů stále roste a stále více lidí si raději koupí notebook, než stolní počítač. Proto se dnes kladou na tato zařízení úplně jiné nároky než před několika lety. Zákazník chce mít notebook skoro stejně výkonný jako počítač stolní a zároveň požaduje dlouhou výdrž baterií. To jsou dvě základní oblasti (a prakticky protichůdné požadavky), na kterých nové Centrino stojí. Třetím faktorem je pochopitelně opět bezdrátová konektivita. Neméně důležitým prvkem je ale také pohodlí. Notebook by měl být lehký, neměl by se přehřívat a pochopitelně také dnes hraje velmi důležitou roli jeho vzhled.

Dvoujádrový procesor Yonah a čipset

Tento nový kousek od Intelu byl navržen kompletně od základu jako mobilní a je to zároveň první mobilní dvoujádrový procesor, vyrobený 65 nm technologií. Frekvence FSB je 667 MHz a vše řídí čipová sada Mobile Intel 945. Ta podporuje až 4 GB paměti DDR2 (jeden či dva kanály, frekvence 400/533/667 Mhz). Podporuje až 6 PCI Express portů, 8 USB 2.0 portů, 2 SATA porty a jeden klasický (P)ATA. Je integrován zvukový čip standardů High Definition Audio a AC97.

Na rozdíl od některých svých předchůdců je Yonah "skutečně" dvoujádrový, resp. obě jádra jsou součástí jednoho fyzického těla procesoru, nejedná se o "dva propojené procesory", které se tváří jako jeden. Obě jádra jsou identická, mají vlastní L1 cache a termální kontrolu, dohromady pak sdílejí L2 cache a to optimalizovaným způsobem technologií Intel Smart Cache. Ta umožňuje využít každému jádru plnou kapacitu L2 cache, pokud jí druhé jádro nepotřebuje. Naplno jsou tak využívány všechny dostupné zdroje. Obě jádra jsou tak schopna navzájem komunikovat přímo tím, že data v cache sdílejí (pokud obě potřebují stejná), čímž se minimalizuje zátěž sběrnice.

Velký důraz byl samozřejmě kladen i na snížení spotřeby procesoru a tím delší výdrž běhu počítače na baterii. Každé jádro může nezávisle na tom druhém přejít do režimu nečinnosti, při potřebě ještě většího zpomalení (snížení frekvence apod.) se pak navzájem "domluví" pomocí sdílené logiky power managementu. Další energii šetřící technologií je tzv. Dynamic Cache Sizing, která je schopna data z cache (pokud nejsou "akutně" potřeba) přesunout do operační paměti a cache "vypnout". Procesor tím sníží svou spotřebu.

Vylepšeno bylo i měření teploty. Každé jádro má teď samostatný monitoring a senzor teploty pro lepší a přesnější měření, s čímž souvisí efektivnější řízení otáček chladiče. Pro všechny případy zůstává i původní sdílená tepelná dioda jako bezpečnostní mechanismus.

Integrovaná grafická karta

Grafická karta sice nebyla donedávna na notebooku zas až tak důležitá, tedy její herní výkon, ale doba si žádá své, takže i zde došlo k jistému posunu směrem k hrám. V každém případě se ale pořád jedná o integrovanou grafiku, takže nelze srovnávat s herními kartami ze stolních PC. I zde se ale musí šetřit energií, takže nová grafika umí některé zajímavé technologie jako je kupříkladu Intel Smart 2D displej. Ta optimalizuje frame buffer pro redukci počtu čtení z paměti. Tím se zvýší výkon a klesne spotřeba.

Jádro grafické karty může nyní pracovat ve dvou frekvencích dle požadavků na výkon. Pokud provozujete běžnou kancelářskou aplikaci, je frekvence a tím i spotřeba nižší. Zajímavě zní i technologie automatického snižování a zvyšování kontrastu monitoru v závislosti na okolních světelných podmínkách.

Bezdrátové připojení

Notebook bez nějakého typu bezdrátového připojení si snad už dnes ani nelze představit a Wi-Fi bylo součástí i předchozí generace Centrina. Tentokrát je standardem podpora všech současných verzí Wi-Fi (802.11a,b či g), ochrana před interferencemi, technologie WoWLAN (Wake On Wireless LAN), rozšíření Cisco Compatible Extensions a další technologie.

Kdy bude na pultech?

Skoro se chce říci, že už na pultech je. Výrobky s novou generací mobilní platformy Intelu začnou být prodávány hned od začátku příštího roku (což je vlastně již za několik dní). Na předváděcí akci před několika dny jsme měli možnost vidět již hotové, fungující notebooky Asus, žádné laboratorní zkušební kusy.

Co zatím nemůžeme prozradit

Bohužel, část informací, které jsme se dozvěděli, je pod informačním embargem až do 30 prosince, resp. 6 ledna. Jde zejména o informace o tom, jak se budou nové platformy (jednojádrová a dvoujádrová řada) jmenovat. Ke změnám došlo i v systému číslování procesorů. Tyto informace si tedy prozradíme až v lednu.

Embargo se vztahuje zatím i na výkonnostní testy. Na předváděcí akci se ale porovnání výkonu zaměřilo stejně jen na srovnání starší jednojádrové a dvoujádrové architektury, takže na skutečné testy proti konkurenčním procesorům od AMD si ještě musíme počkat. Nesmíme vám bohužel prozradit ani frekvence jednotlivých procesorů a jejich ceny.

Jednotlivé technologie (mám teď na mysli zejména ty šetřící energii) alespoň podle popisu vypadají velmi zajímavě. Jejich reálný výkon v praxi se však teprve ukáže v testech.

Témata článku: Embargo, Předváděcí notebooky, Notebooky v akci, Wake

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jessica 5. 8. 2007 16:22:32
    I really have interest in your item for my son in west africa so i will...
  • jirka766, jirka766 16. 1. 2006 12:49:40
  • Patrik 28. 12. 2005 14:18:45
    ..DELL není nic jiného než skládačka bez investic do vývoje..
    good...
Určitě si přečtěte

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

** Microsoft i Google si meziročně polepšily ** Microsoftu se dařilo v cloudu , zlobí jej ale Surface a Lumia ** u Googlu zase platí, že tržby tvoří především reklama

28.  4.  2017 | Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5