Notebooky pod čtyřicet tisíc bez daně - pod stromeček, nebo do konce roku

Horní hranice čtyřiceti tisíc korun bez daně je zajímavá především pro firemní klienty. S koncem roku se navíc právě podnikatelé zamýšlí nad tím, jak elegantně snížit základ daně. Notebook s cenou pod čtyřicet tisíc lze dát do nákladů najednou. Vědí to i výrobci a obchodníci, a tak je mezi notebooky kousek pod hranicí čtyřiceti tisíc korun celkem živo. Na rozdíl od levných notebooků se v této kategorii nabízí mnohem větší manipulační prostor pro výběr nejrůznějších komponent. A i výbava těchto notebooků je o poznání bohatší. Ale potřebujete to všechno k životu?
Kapitoly článku

Zatímco jsou u levných notebooků standardem displeje s rozlišením 1024×768 či 1280×800, využívají slabší integrovanou grafickou kartu a menší disk, mají standardní hmotnost převyšující dva kilogramy a hodí se nejlépe ke kancelářské práci, u dražších notebooků už máte na výběr mezi ultra lehkými a lehkými notebooky, opačným extrémem jsou pak těžší desktop replacement notebooky s velkými LCD panely a výkonným hardwarem. U firemních notebooků je často důležité i zabezpečení uložených dat před zcizením. Kromě šifrování disků můžete na noteboocích najít biometrické senzory, které chrání přístup k datům otisky prstů.

Liší se i tím, na jaké zákazníky jsou orientované. Manažerské notebooky jsou elegantní stroje osazené výkonným procesorem, u multimediálních notebooků se zase klade důraz na velké displeje, kvalitnější reprodukci zvuku, audio i video vstupy a výstupy, přítomnost multimediálních tlačítek (či dokonce dálkového ovladače). Nebo můžete mít herní notebook s rychlou grafickou kartou a procesorem. V této cenové kategorii už můžete narazit i na tablet PC.

Výkon PC a notebooku už nelze srovnávat

Jestliže se dalo říct, že nejlevnější notebooky skýtají obdobný výkon, jako nejlevnější stolní PC, není to v kategorii dražších notebooků ani zdaleka pravda. Pokud vám jde především o výkon a mobilita či spotřeba je až někde daleko vzadu na žebříčku preferencí, je stolní počítač jednoznačná volba. Za čtyřicet tisíc už pořídíte sestavu s dvoujádrovým Core 2 Duo E6300, 2 GB RAM, 320GB diskem, výkonným Radonem X1950 Pro a se 24“ LCD s technologií S-PVA a rozlišením 1920×1200 bodů, na které už se vejde HDTV záznam v plném rozlišení.

Pokud budete chtít podobné zařízení v podobě notebooku, za tyto peníze pořídíte stroj se 17" displejem WSXGA+ s rozlišením 1680×1050 bodů, procesorem Core 2 Duo, 1 GB DDR2 RAM, mobilním Radeonem X1600 a 100GB diskem (který je ve srovnání se stolní obdobou pochopitelně pomalejší). Celá sestava je tedy, s výjimkou procesoru, slabší. O poznání horší je i displej – nejen svými rozměry a rozlišením, ale i pozorovacími úhly a podáním barev. Displeje u „levnějších“ notebooků zkrátka nejsou žádný zázrak.

Přesto se dá výkon notebookových procesorů v této kategorii již označit za více než dostatečný. Horší je to s velikostí paměti a kapacitou disků. Pořízení notebooku s 512 MB RAM už je na pováženou, ideální je 1024 MB, a k maximální spokojenosti nelze než doporučit rovnou dva gigabajty. Když už nic, výrazně se omezí používání stránkovacího souboru, a pokud neždímáte obvykle notebook na doraz, můžete swapování zcela vypnout. Spornější je to u grafických karet, kde má pomalé řešení v podobě grafiky integrované v čipsetu výhodu v nižší spotřebě a delší výdrži notebooku. Ještě jedna drobnost ke grafickým kartám - pokud toužíte po tom nainstalovat na notebook Windows Vista a provozovat uživatelské rozhraní Aero Glass, bude lepší vyhnout se notebookům s integrovanými grafickými adaptéry Intel GMA950 a poohlédnout se po noteboocích s výkonnějšími samostatnými grafickými kartami.

Když si někdo kupuje notebook cenové kategorii od 25-40000, musí k tomu už mít dobrý důvod - zejména mobilitu. Notebooky v těchto cenových relacích nejsou paradoxně stupňovány příliš podle výkonu, za třicet tisíc můžete pořídit notebook výkonnější než za čtyřicet. Spíše než o výkon jde o symbiózu většího množství vlastností.

Důležitější jsou vlastnosti notebooků

Asi nedůležitější věc je displej notebooku. Zatímco v segmentu stolních LCD panelů je situace téměř vzorně přehledná – až na výjimky se dá říct, že rozměr úhlopříčky znamená automaticky určité rozlišení, u notebooků je tomu naopak. Narazíte na širokoúhlé 17" displeje s rozlišením, 1680×1050 bodů nebo 1440×900, ale na stejné rozlišení můžete také narazit na 14,1" panelu. 15,4" displej vás zase může překvapit titěrným rozlišením 1920×1200 bodů, mrňavými 1680×1050 body, či obyčejným rozlišením 1280×800. Díky tomu je u každé kombinace naprosto odlišná rozteč obrazových bodů. Čím je člověk starší, tím víc mu vyhovují větší body. Jediná rada je vyzkoušet si to v praxi.

Displeje notebooků se liší i povrchovou úpravou. Stále používanější jsou lesklé displeje, které mají bez debat jasnější barvy a netrpí jemným zrněním od antireflexní vrstvy, na druhou stranu vám spolehlivě kryjí záda, neboť v nich spatříte každé šustnutí za vámi. A zejména s mobilním přístrojem často nespočinete na místě ideálními světelnými podmínkami. Právě proto jsou částí uživatelů lesklé displeje zavrhovány.

Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako u levnějších notebooků je také dost důležitá klávesnice – tedy za předpokladu, že hodláte psát na té notebookové. Velké 17" displeje, díky kterým je tělo notebooku širší, umožňují výrobcům vyrábět i klávesnice s numerickým blokem. K rozložení kláves se dá ve zkratce říct jen, že nejlepší je uspořádání nejbližší tomu, které jste doposud používali nejvíce.

Pevná konstrukce - delší životnost

Pokud se podíváte na dražší notebooky, asi mezi nimi objevíte modely, které výkonem osazených komponent neoslňují, přesto mají ve srovnání s jinými značkami vyšší cenu. Tu může ovlivnit třeba konstrukce notebooku. Je jasné, že pokud výrobce tělo notebooku vylisuje celé z plastu, vyjde mnohem levněji, nežli masivnější kovem vyztužené konstrukce či konstrukce využívající odolnějších lehkých kovů jako je hořčík. Prvkem, který je na těle notebooku asi nejvíce náchylný na poškození, jsou panty displeje. A zejména jejich kvalitě je třeba věnovat dostatečnou pozornost.

Výrobci vám také často procpou chtě nechtě věci, za které musíte připlatit, ačkoliv po nich netoužíte. V této kategorii může jít třeba o biometrické senzory. Další zbytečností, o kterou alespoň u nás málokdo stojí, a na noteboocích se objevuje stále častěji, je webová kamera. Nenajdete už také moc lidí, kteří by ještě používali klasický modem. Přesto se ze setrvačnosti na noteboocích stále objevuje. Zato často postrádáme užitečnější televizní výstup. Další výborná vlastnost je možnost osadit druhý disk do diskového pole. Pozor si dejte i na to, jaké jsou možnosti rozšiřování paměti. Jsou-li všechny sloty obsazené, není to moc dobrá vyhlídka pro budoucí upgrade.

Jde i o služby

Důležitá je i kvalita servisu a poskytovaná záruka. Bohužel, jen málokdo má dostatek zkušeností se servisy různých značek na to, aby mohl fundovaně říci, který je dobrý a který špatný. Názory na kvalitu služeb se tak v širokém podvědomí veřejnosti formují spíše z diskuzí a zkušeností ostatních. Málokdo si však ve svých komentářích na konto servisu věci nepřibarví či dokonce nepřekroutí. Stejně tak se dá říct, že pokud je někdo se servisem spokojený, neběží se s tím ihned někam pochlubit. Zato v případě, že je něco špatně… A podobné je to i s hodnocením kvality.

Nezapomínejte ani na příslušenství, které výrobce k notebooku nabízí. Kvalitní brašna dodávaná k notebooku vám ušetří dva či tři tisíce korun. Na druhou stranu, není dobré příslušenství k notebooku přikládat příliš velkou váhu. Typickou zbytečností je myš v hodnotě dvě stě korun, kterou s velkou pravděpodobností nahradíte něčím lepším.

Zkrátka, je toho hodně, a na většinu věcí, které člověk může postrádat, nebo které mu nebudou vyhovovat přijde až s přibývajícími zkušenostmi.

 

Témata článku: Notebooky, Notebook, Dali, Multimediální centra, Tablet PC, Nejlevnější notebooky, Panty, Numerická klávesnice k notebooku, Mobilní příslušenství, Multimediální centra recenze, Sluchátka lenovo, TomTom Go

39 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Obyvatel 25. 12. 2006 16:18:42
    Bezne se dnes dava rok zaruky (i na IBM, s vyjimkou T a X). Dva roky pro...
  • Obyvatel 25. 12. 2006 14:21:58
    Situace je zcela prehledna. Jedine pouzitelne jsou S-IPS v 15" ThinkPadech...
  • snake 25. 12. 2006 11:46:39
    Tak tak, ten, kdo potřebuje 2 GB, ať si je tam dá. Já používám 512 na NB a...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 109

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?