reklama

Nike Fuelband: Digitální motivace, abyste vstali z gauče

Dali jste si předsevzetí, že uděláte něco pro svoje zdraví a budete se více hýbat? Zkuste digitální náramek Fuelband, určitě vydržíte déle než loni…

Existuje mnoho služeb, které zaznamenávají a analyzují denní aktivitu svých uživatelů, především pomocí mobilních aplikací nebo hodinek s GPS. I Nike, primárně výrobce sportovního oblečení, se pustil do tohoto segmentu a už několik let poskytuje uživatelům možnost zaznamenávat své sportovní aktivity na svém webu Nikeplus.com. Čip v botách nebo aplikace Nike Running zaznamenávají pro běžce jejich výkony a ti je pak mohou analyzovat a porovnávat s okolím. Nike Fuelband, který jsme vyzkoušeli, je ale něco trochu jiného – nezaznamenává jen určitý sportovní výkon, ale nepřetržitě vaše celodenní aktivity.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Elegantní náramek, který nepřekáží a zápěstí spíše zdobí

Bezdrátově kamarádí jen s jablkem

Fuelband vzhledem neohromí. Je to pásek, který na ruce připomíná ikonický gumový náramek Livestrong. Jen žlutá barva byla nahrazena černou. Je pevnější, tlustší a těžší, ale na ruce ho skoro nevnímáte. Na obvodu je jediné tlačítko, které zapíná skrytý displej. Ten je tvořen maticí 25x5 bílých světelných bodů a je doplněný pásem 30 barevných bodů, který značí stav aktivity za daný den. Čitelnost tohoto displeje je naprosto bezproblémová.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej umí zobrazit i čas. Splnění cíle indukují barevný pás světel

Náramek se prodává ve třech velikostech (S-14,6 cm, M/L-17,1 cm a XL-19,7 cm). Podle společnosti Nike je nejmenší náramek vhodný pro většinu žen, střední pro většinu mužů a největší pro lidi s opravdu velkým zápěstím. Toto zjednodušené rozdělení platí. Velikost náramku lze navíc prodloužit o 8 mm nebo 16 mm pomocí dodávaných prodlužovacích dílků, takže vrácení produktu kvůli špatné velikosti by se nemělo stát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balení je minimalistické. USB konektor je skrytý v zapínání.

Nabíjení a synchronizace s počítačem je řešena přes USB port, který je ukrytý v zapínání. Synchronizaci je také možné provést bezdrátově se zařízeními s iOS (iPod touch, iPad, iPhone) díky aplikaci Nike+. Aplikace pro další mobilní operační systémy nejsou a ani se neplánují, uživatele Androidu proto více zaujme stejně fungující konkurent Fitbit. Pro Android existuje alespoň částečné využití s aplikací FuelMotion, která umí zpětně zobrazit již zaznamenané výsledky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
K synchronizaci s počítačem je nutné nainstalovat program Nike+ Connect. Mobilní aplikace je jen pro zařízení iOS

Palivo Nike: nová fyzikální jednotka

Fuelband umí zaznamenat dvě veřejně známé hodnoty: spálené kalorie a počet kroků. Hodnoty se odvíjí od sportovních výkonů, které člověk za den udělá. Pokud aktivity vyžadovaly pohyby nebo otřesy ruky, tak výsledek měření odpovídal realitě. Výsledný počet kroků byl v porovnání s hodnotou měřenou klasickým krokoměrem téměř identický. Počet spálených kalorií byl větší, když jsem trasu běžel, než když jsem jí absolvoval chůzí.

Měření však má svá omezení. Vášniví cyklisté, kteří mají rádi jízdu po hladkých silnicích, svoji námahu přesně zaznamenanou mít nebudou. Smůlu mají také plavci, kteří si náramek nemohou vzít do bazénu. A nejaktivnějšími uživateli se budou zdát ti, kteří denně jezdí po hrbolatých silnicích. Svůj nejaktivnější den jsem zaznamenal tehdy, když jsem jel po dálnici D1 z Brna do Prahy a zpět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Displej zobrazí čtyři hodnoty: kroky, kalorie, čas a Nike Fuel. Přepíná se mezi nimi cyklicky jediným tlačítkem. Po krátkém zobrazení názvu se zobrazí číselná hodnota.

Kromě kroků a kalorií může Fuelband zobrazit čas a hodnotu Nike Fuel. To je jednotka, kterou vyvinula společnost Nike a kolem které se vše točí. Cíle za den a týden se nastavují právě v tomto měřítku a k porovnání mezi uživateli také slouží Nike Fuel. Jak je jednotka definována není jasné, ale z používání by se dalo usoudit, že hranice 2000 bodů, které Nike považuje za standardní denní aktivitu, lze dosáhnout při šest a půl tisících kroků. Záleží však na typu aktivity. Kolem hranice 2000 bodů jsem se pohyboval během klasického pracovního dne, který spočívá v dvacetiminutové pěší cestě do práce, pochodovaní po kanceláři a dvacetiminutové chůze z práce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Splnění cíle na den oznámí náramek, mobilní aplikace i webové rozhraní nikeplus.com

Nejlepší motivací jsou grafy

Synchronizace je bezproblémová a na webovém rozhraní nebo v aplikaci je možné analyzovat aktivitu důkladněji. Kromě nastavení denních a týdenních cílů tu můžete studovat grafy a tabulky zaznamenaných dnů, zapsat k nim detaily a “jak jsem se cítil”, porovnat výkony s kamarády nebo získat odznaky za splnění různých úkolů, například 10 splněných cílů za sebou. Vše je nastaveno tak, aby Fuelband uživatele neomrzel a využívali jej pravidelně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Grafy, čísla, statistiky, cíle, trofeje... i docela málo vstupních hodnot stačí na košaté analýzy

Zaznamenaná data je nutné přehrát do počítače nebo iOS zařízení minimálně jednou za 3 týdny. Poté se interní paměť zaplní a další záznam není možný. Výdrž baterie se pohybovala okolo sedmi dnů a opětovné nabití zabralo necelou hodinu. Na tento typ zařízení jsou to standartní hodnoty.

Klepněte pro větší obrázek
Baterie si vyžádá nabití s dostatečným, asi jednodenním předstihem

U nás vzácné zboží

Nejpřímějšími konkurenty Fuelbandu jsou Fitbit Flex a Jawbone Up. Oba produkty jsou také náramky a oproti řešení od Nike dovedou monitorovat spánek, je možné ručně zapisovat přísun potravin a disponují aplikací pro Android. Konkurencí pro Fuelband je i samotný Nike. Jeho nová aplikace Nike+ Move pro iPhone 5s zaznamenává všechny hodnoty jako náramek pomocí samotného telefonu. Ten však musíte mít pořád při sobě.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fuelband není jediný. Bohužel dostupnost jeho i konkurence je u nás omezená.

Nejsmutnější zjištění přinese dostupnost. Žádný ze zmiňovaných náramkových pomocníků, včetně samotného Fuelbandu, se k nám oficiálně nedováží, narazit na ně můžete jen u několika málo prodejců, kteří si řeší distribuci z USA sami. Také cena příliš radosti neudělá, Fuelband vyjde u Mironetu na čtyři tisíce, Fitbit se dá sehnat levněji. Nákup v USA se přitom vyplatí jen při přímé návštěvě, s poštovným a po zdanění vás dovoz vyjde i dráž.

Pokud sledujete své denní aktivity, máte rádi statistiky a čísla a potřebujete k lepším výkonům trochu motivace, je Fuelband dobrou volbou. Absence aplikace pro Android sice zamrzí, ale webové rozhraní je pro analýzu dat dostačující. S náramkem a dostanete další účinnou motivaci odvalit se z pohovky a vyjít si ven, ale sám vás z ní nezvedne. To musíte udělat sami.

K testu zapůjčil: Mironet.cz

Témata článku: Mobility, Bezdrátové nabíjení, Vyzkoušeno, Jimi, Nike, Fitbit, Jawbone, iPhone 5S, D1, Fitbit Flex, Running, Gps aplikace pro android, Gps na kolo, Hodinky gps, Hodinky s gps

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tomas jurny 2. 1. 2014 20:20:16
    Uz se to da u nas oficialne koupit? Ani appka nike move pro koprocesor m7...
  • Mises 2. 1. 2014 12:13:54
    Předpokládám, že jediný senzor, kterým to vše měří je gyroskop či...
  • carlooser 2. 1. 2014 11:34:24
    U FuelBandu je zásadní problém....a to že je o mnoho dražší, než...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama