Netbooky: ještě pět let a zapomeneme

Netbooky čeká ještě slibných pět let existence. Co bude pak? S rostoucím výkonem přestaneme vnímat rozdíl oproti běžným notebookům a budeme více nakupovat tablety.

V letošním roce se dle odhadů agentury ABI Research prodá globálně téměř 60 milionů kusů netbooků a dle odvození z aktuálních statistik se očekává postupný vzestup prodeje. Ten se má v roce 2013 zdvojnásobit. Dosažení této situace je výsledkem stoupající poptávky na trhu s netbooky od zavedení této kategorie přenosných počítačů v roce 2008. Trend ovšem nasvědčuje, že v letech 2014 až 2015 dojde k postupnému oslabování prodeje.

Acer opět v čele

Vzhledem k tomu, že trh s notebooky se stává hodnotnou odnoží počítačového byznysu, mění se také tržní podíly jednotlivých prodejců. Asus, který odstartoval éru netbooků se svým modelem Eee, předal vedení předního výrobce těchto zařízení Aceru. Situace je nyní taková, že šestice největších výrobců ovládá téměř 80% trhu s netbooky. Kromě Aceru a Asusu se jedná také o Lenovo, HP a Dell, kteří v minulém roce své tržní podíly zvýšily, poslední z přední skupiny, Samsung, naopak zaznamenal pokles několik procent a část trhu ztratil.

Klepněte pro větší obrázek
Asus Eee spustil éru netbooků. Dnes už Asus nabízí celou řadu počítačů Eee.

O trh ovšem neustále usilují i další firmy, které netbooky zařazují do svého portfolia. Příkladem může být Gigabyte, kterému se však vstup na trh s netbooky příliš nepovedl a kvůli podílu 0,1% trhu byl nucen svou strategii přehodnotit. Zvyšování podílů největších výrobců napomáhá také finanční krize, která se nevyhnula projektu OLPC.

Zájem spotřebitelů netbooků narůstá, čehož je dosahováno hlavně příhodnými cenami, leč výkon těchto zařízení mnohdy bývá průměrný. Jelikož netbooky zatím nenahrazují dnes již výkonné notebooky případně stolní počítače, jedná se zejména o přístroje vhodné pro pomoc v rozšiřování vzdělávání pro všechny sociální skupiny a rozvojové země. Samozřejmě nesmíme opomenout početnou skupinu běžných uživatelů, kteří jsou zatím v procentuálním vyjádření měřítka prodeje na prvním místě.

Klepněte pro větší obrázek
Netbooky plní také funkci módního doplňku, proto není nouze o netradiční barevná provedení

Za pět let se vyrovnají

Díky běžným zákazníkům budou netbooky, primárně využívané jako internetové komunikátory a zábavně-multimediální prostředky, zajišťovat výrobcům vysoké a stabilní příjmy i po roce 2015. Ovšem je zcela možné, že v této době již mohou vytlačit z prodeje klasické notebooky případně alespoň “cestovní“ notebooky se zobrazovači velkými 12“ až 13“. S postupem času, miniaturizací a neustálým zvyšováním výkonu, se budou netbooky schopny během pěti let přiblížit rychlosti notebooků, a smazat tak vzájemný aktuální výkonnostní propad. A to vše se zachováním rozměrů, výdrže při provozu bez dostupnosti elektrické sítě (tedy i efektivnější hospodárnost hardwaru při nakládání s energií) a doufejme i zvýšením odolnosti vlastního zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Notebook nebo netbook? Necelých 12 palců, Core 2 Duo, 4GB RAM, 1,77 kg...

Využití aktuálních nízkopříkonových procesorů a integrovaných grafických karet zatím nedovoluje netbooku zastoupit výkonný notebook s dedikovanou grafikou a čtyřjádrovým procesorem. Výkon nejčastěji užívaného procesoru je díky omezení nutnosti chlazení a maximální úspoře energie značně omezený. Stejně tak grafický výkon je nedostatečný na některé profesionálně zaměřené aplikace (3D modelování a podobně…) a náročné hry posledních několika let. Ovšem netbooky nejsou produkty koncipované pro takovéto využití.

Nové bude lepší

Také očekávané technologie blízké budoucnosti budou ty, které netbookům budou pomáhat v rozšíření a možná i přebírání trhu notebooků. Některé z těchto technologií pomáhají již dnes, jelikož se začínají pomalu a jistě rozšiřovat. Řeč je o SSD discích, které postupem času nahrazují klasické pevné disky s pohyblivými součástkami a “válcují“ je svou přístupovou dobou a odolností. .

Zájem o netbooky by také mohlo zvýšit nasazení moderních OLED displejů. Dnes se využívají v kompaktních zařízeních, především mobilech, fotoaparátech a mp3 přehrávačích. Bohužel stále není ve velikostech vhodných pro netbooky. Vyjma několika experimentálních prototypů, které se pyšní průhlednými typy těchto zobrazovačů. Tato technologie v blízké budoucnosti umožní vyrábět netbooky menších rozměrů se zobrazovači, které se nepoškodí při pouhém pádu na zem a jejichž kvalita bude nesrovnatelně lepší s přirovnáním k zobrazovači dnešních netbooků. Velmi citelná bude taktéž nižší spotřeba těchto zobrazovačů.

Klepněte pro větší obrázek
Typickým představitelem malých, méně výkonných počítačů se stanou tablety, netbooky splynou s notebooky.

Budoucnost nám přinese také výkon dedikovaných grafických karet s vlastní pamětí, které budou umožňovat i provoz aplikací náročnějších na 3D výkon. Technologie procesorů se bude neustále vylepšovat a počet jader stoupat. S jejich energetickou náročností to už tak zajímavé nebude a zůstane více méně stejná. Celkový výkon netbooků může stoupnout dvakrát i více s návazností na rychlost vývoje procesorů a jisté technologické meze dnešních technologií. Ale to by již bylo na samostatný článek.

Dočkáme se, nebo bude všechno jinak?

Jak jistě víme z let minulých, tyto odhady se mohou více či méně měnit, nebo může vývoj v čele s trendy nabrat zcela jiný směr. Tak se to již několikrát odehrálo. Například kdysi velmi oblíbené PSIONy, jejichž roli převzaly komunikátory od Nokie, ale dnes již podobné zařízení na trhu nenajdeme. Nejen pro netbooky je riziková konkurenční platforma tabletů v čele s iPadem, která může zvrátit plány na slibnou budoucnost netbooků a ostatních přenosných osobních počítačů, a to díky vzrůstající oblibě přístrojů s dotekovými zobrazovači. Ovšem hardwarová klávesnice bude ještě dlouho nejrychlejší a nejoblíbenější prostředek pro práci a textovou komunikaci.

Témata článku: Notebooky, Statistiky, Netbook, Asus Eee

74 komentářů

Nejnovější komentáře

  • vegasgeek 5. 8. 2010 7:53:01
    Ipad je zvacseny ipod nic viac, takze nechapem preco ho stale porovnavate...
  • Tessien 4. 8. 2010 14:50:51
    Kritika nasere, co..? :-P
  • Jaroslav Reznik 2. 8. 2010 16:51:44
    Co pak trebas TouchBook? http://www.alwaysinnovating.com/touchbook/ Jen...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5