reklama

Nejzábavnější periferie pod stromeček

O vánocích člověk často sleví ze svých zásad a rád si trošku zahřeší. A to nejen nabíráním kilogramů pojídáním vánočního cukroví. Zkrátka povolí a svým ratolestem, nebo sám sobě, koupí nějakou nepotřebnou drobnost. Typickým zástupcem z kategorie neužitečných, ale velmi zábavných předmětů, je herní ovladač. V dnešním tipu na dárek si o nich povíme něco víc a představíme si ideální kandidáty pod stromeček.

Množství času, které u počítače člověk tráví hraním strategií, simulátorů nebo třeba akčních her, roste nepřímo úměrně k jeho věku (i když výjimky potvrzují pravidlo). Člověk, který se postaví na vlastní nohy, už na hraní tolik času nemá. Většina z nás asi s nostalgií vzpomíná na to, kolik dní a nocí jsme si mohli bez výčitek svědomí dovolit prosedět u počítače před pěti, deseti či patnácti a více lety.

Hraní tehdy vypadalo úplně jinak. Hry na PC se tehdy ještě zdaleka nevyrovnaly tomu, co dokázaly šestnáctibitové Amigy. Herním periferiím na osmibitech kraloval joystick, který dokázal rozeznat jedno či dvě tlačítka a čtyři směry nahoru, dolů, doprava a doleva a jejich kombinacemi jsme dostali „úžasných“ osm směrů. Šťastnější majitelé osmibitů či Commodorů Amiga měli ještě po ruce myš. Majitelé konzolí se ještě mohli těšit z gamepadů.

Později, s rozmachem her na PC, někteří z nás objevili úžasnou věc v podobě analogového joysticku. Hry na PC se ale ubíraly jiným směrem a jediný ovladač nahradila později celá řada periferií.

Z dříve běžné periferie v podobě joysticku se stalo zřídka vídané příslušenství. Standardními periferiemi dodávanými s počítačovou sestavou se totiž stala klávesnice a myš, a tomu se časem přizpůsobilo i ovládání her. Počet tlačítek či kláves k ovládání rostl neuvěřitelným způsobem.

Analogový joystick je pro ovládání jednoduchých her neohrabaný, pohyb celé ruky je mnohem pomalejší. Roli joysticku, coby ovladače pro akční hry převzala klávesnice či gamepad.

400_10253_7_1.jpeg

Pro ovládání strategických her se pochopitelně zase mnohem lépe hodí myš v kombinaci s klávesnicí.

Další žánr, akční hry z pohledu první osoby, tedy First Person Shooter, se nejdříve ovládaly klávesnicí. U prvního Doomu objevili někteří hráči kouzlo myši. Myš se však jako stěžejní ovladač u tohoto typu her ukázala až s příchodem revolučního titulu Terminator: Future Shock. Neohrabané koukání nahoru a dolů pomocí dvou kláves nahradil tzv. free look, tedy rozhlížení myší, a klávesnice zůstala pro ovládání pohybu hráče.

Jelikož je klávesnice primárně určená na psaní a na hraní se moc nehodí, přišly právě pro hráče FPS her speciální ovladače, které jsou posety spoustou tlačítek a klávesnici pro ovládání plně nahrazují.

400_Cpad.jpeg

Nebo najdete speciální klávesnice, vzniklé syntézou obou těchto prvků. Jednou z nich je Zboard Merc, kterou jsme si představili v minulém vánočním typu.

Klepněte pro větší obrázek

Stále méně oblíbený joystick už se stal nepostradatelný jen u simulátorů. Ale ani to neměl být konec. Bezesporu nejoblíbenějšími simulátory jsou ty automobilové. Jednoho krásného dne si někdo troufl vyrobit nákladný ovladač, jehož obdoba byla doposud vídaná jen na herních automatech – totiž volant. Příznivci závodních her tak konečně mohli upustit od podomáckého „bastlení“ volantů s potenciometry a pořídit si hotové řešení.

Dílo zkázy pro joysticky bylo dokonáno, jakmile se objevily první „motorizované“ volanty se zpětnou odezvou, značenou přídomkem Force Feedback.

400_22284_7_1.jpeg

Tyto luxusní volanty jsou ale docela drahé, a tak se časem ještě objevily volanty, které zůstaly někde na půli cesty – o odpor při zatáčení a centrování se starají pružiny, motorek uvnitř slouží jen k simulaci nerovností a nárazů, a tak volant alespoň drncá. Tyto volanty jsou výrazně levnější, ale není to tak uplně ono.

Z kdysi nejoblíbenějšího joysticku zůstal ovladač nepostradatelný u jediného žánru her, totiž u leteckých simulátorů. Odtud jej zřejmě ještě dost dlouho nic nevytlačí, neb sto let starý princip ovládání letadla se asi jen tak nezmění. Joystick se časem zdokonaloval tak, aby při ovládání leteckých simulátorů byl co nejužitečnější. Přibyla další osa pro ovládání plynu (obvykle realizovaná páčkou po některé ze čtyř stran, u luxusnějších sad pak jako samostatný ovladač), přibyla i další osa pro ovládání směrovky (označovaná jako twist), při které se rukojeť joysticku otáčí kolem podélné osy. Stejně jako u volantů se časem objevily i motorky a zpětná odezva, ale její přínos pro simulátory už je spornější. Při jejich ovládání sice můžete cítit, že jste letadlo „urvali“, což zvyšuje herní požitek, ale díky kopancům od motorků se zmenšuje přesnost ovládání.

400_x52.jpeg

Pro dokonalé vyžití u leteckých simulátorů si ještě můžete pořídit speciální plynové páky či pedály (které fungují na principu odlišném od těch automobilových, neboť jsou vzájemně spřažené).

Opravdu mrňavou renesanci zažil analogový joystick v posledních letech u gamepadů. Objevil se na nich totiž v miniaturizované podobě. Má již odlišnou podobu - je výrazně placatější, protože se ovládá palcem. Do gamepadů se nakonec dostal i motorek, který, podobně jako u volantů, obstarává zpětnou odezvu od počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Poslední zajímavostí, která posouvá gamepady o kus dál, jsou senzory monitorující náklon ovladače či jeho pohyb v prostoru. To už je ale spíš otázka k těmto ovladačům speciálně vyrobených her. Většinou pohromadě s podobnými hrami se objevily i periferie jako světelné pistole (proč se toto zařízení jako herní ovladač neujalo mi zůstává tajemstvím, svoboda pohybu, kterou s pistolí máte, je skvělá) či různé šlapací podložky k tanečním hrám a ostatní udělátka, která ale dnes necháme stranou.

Pojďme se podívat na volanty, včetně toho v současné době nejpropracovanějšího - Logitechu G25 s šestistupňovou „manuální převodovkou“.

Témata článku: Volanty, Joystick, HTTP, Gamepad, Hero, Gamepady, Logitech G25, Saitek, Force, Racing, Thrustmaster, Momo, Variant, Feedback, Herní klávesnice a myš

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tomexion 2. 11. 2007 18:20:19
    cyborg evo jsem mel rok, po cca 3 mesicich pareni B2 uz byl peknej...
  • Smarty 9. 12. 2006 12:05:41
    Tak to nevím, asi sem měl štěstí na dobrej kus
  • Radalescu 8. 12. 2006 23:40:36
    To je strašný šmejd, přesně jak píšou kolegové - uhybají osy atd......
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 121

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama