Nejrychlejší vládce domácí sítě

Všem, které stomegabitová síť brzdí jistě zaplesá srdéčko. Stejně tak i my jsme nad kombinací gigabit - 802.11n - router zaplesali: recenze Netgear WNR854T.
Kapitoly článku

Ještě donedávna byly gigabitové síťové prvky v domácnostech zbytečně drahým luxusem. Jen málokterý domácí uživatel byl takovou fajnovkou, že by ohrnoval nos nad relativně příjemnými osmi megabajty za vteřinu při kopírování na stomegabitové síti. Nově se vynořující nasazení počítačů a další domácí elektroniky však předznamenávají dobu zvyšování nároků na propustnost sítě.

Snad každá základní deska je dnes vybavena gigabitovou síťovkou. V nejmodernějších noteboocích se navíc objevují bezdrátové karty vyhovující draftu standardu 802.11n. Do domácností se hlavně kvůli nástupu HD videa a poklesu cen zařízení prodírají počítače specializované jako HTPC či domácí multimediální a zálohovací servery nabízející například i náročné streamování digitální televize. Všechny tyto aplikace jsou na datové přenosy náročné. Rozhodující jsou rychlost i spolehlivost sítě.

Zní to hezky, ale stojí to víc

Jistě nejeden čtenář již zatoužil po přebudování své domácí sítě na gigabitovou. Jenže jak to provést a nezruinovat se? Podmínkou pro mnohé z nás je nákup pouze jediného zařízení. A zde přichází prostor pro dnes recenzovaný kousek. Netgear Rangemax Next Wireless-N Router Gigabit Edition WNR854T patří mezi to nejlepší, co se dá v obchodech najít, navíc za poměrně příjemnou cenu vybízející k označení „první cenově dostupný gigabitový domácí router“.

Jde o ideální kombinaci domácího routeru s gigabitovým připojením počítačů ve vnitřní síti a Wi-Fi access pointem odpovídajícím draftu standardu 802.11n. Po drátech teoreticky přenese data rychlostí jednoho gigabitu a vzduchem rychlostí tří set megabitů za sekundu.

Trochu suchých parametrů

Netgear u Rangemax Next Wireless-N Router Gigabit Edition slibuje patnáctkrát vyšší rychlost a desetkrát lepší pokrytí Wi-Fi signálem, než nabízí standardní 802.11g access pointy. Kromě standardů 802.11bg a návrhu 802.11n nabízí Netgear ještě vylepšení komunikačních schopností prostřednictvím firemní technologie Rangemax založené na MIMO (tedy vícenásobném vstupu a vícenásobném výstupu), která dostupné pásmo doslova „převysílá“ (na stejném principu ale pracuje i 802.11n samo o sobě). Pro její využití je samozřejmě potřeba mít od Netgearu kompatibilní bezdrátový adaptér. Podobné technologie pro zrychlení komunikace mezi vlastními produkty nabízí i jiní výrobci.

Wi-Fi lze zabezpečit pomocí WPA2 - PSK, WPA - PSK, WEP i rozlišováním přístupu dle MAC adres. Pro vnitřní síť je používán překlad adres (NAT), ochranu zajišťuje SPI (Stateful Packet Inspection) firewall. V nabídce nechybí funkce rodičovské kontroly, která umožní časově omezit přístup k internetu, umí logovat adresy navštívených stránek i filtrovat přístupné weby dle URL.

Pohled zvenčí

Toho, kdo by čekal nějaký designerský výstřelek, návrháři Netgearu jistě neuspokojí. Rangemax N je klasickou krabičkou o rozměrech o trochu větších, než jsme u domácích routerů zvyklí. Neobvyklé je snad jen to, že v balení najdeme stojánek, s jehož pomocí se router dá postavit na výšku, přičemž tato pozice je mu vlastní. Na výšku jsou totiž orientovány i piktogramy na předním stavovém panelu. Stěny mají lesklou bílou úpravu (která doslova přitahuje prach), okraje zdobí tmavší šedá.

Klepněte pro větší obrázek
Vzhledem nevyčnívá, ale nenudí. Na druhou stranu většina z nás jej uvidí poprvé a naposledy při zapojování.

Na obrázku nad tímto odstavcem si můžete prohlédnout přední informační panel. Shora dolů zde nalezneme informace o zapnutí přístroje, komunikaci na internetovém portu, komunikaci v bezdrátové síti i komunikaci na ethernetových portech. Každá dioda má několik barev a několik režimů blikání s jejichž pomocí lze poměrně dobře rozpoznat, co se uvnitř jinak němé krabičky děje.

Na zadní stěně není nic překvapivého. Kromě konektoru pro napájení zde najdeme jeden internetový, čtyři gigabitové ethernetové porty a zapuštěné tlačítko pro reset routeru do továrního nastavení.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní panel

Zprovoznění

Kdo už někdy nějaký router zapojoval, zastrká kabely a do manuálu nahlédne maximálně pro zjištění přístupových údajů k webovému administračnímu rozhraní. Kromě webové administrace je na dodávaném CD k dispozici aplikace pro začínající uživatele, s jejíž pomocí by měl být každý schopen router nakonfigurovat během dvaceti minut. Pro její spuštění je potřeba Internet Explorer (obsahuje ovládací prvky ActiveX). Při prvotním spouštění routeru je potřeba mít na počítači, který používáme, nastaveno načítání IP adresy z DHCP serveru.

Témata článku: Internet Explorer, Sestavy, Wi-Fi Router, Draft, HTPC, Multiplex, Maintenance, Bílá elektronika, Nejlevnější televize

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr 9. 11. 2007 15:13:52
    Jak jsi pls spokojen s daným routerem od SMC? Uvažuji o koupi routeru s...
  • Karel 5. 9. 2007 19:04:12
    Jenže v reále se přenášejí soubory z disku, tak proč dělat test vhodný...
  • Karel 5. 9. 2007 19:02:28
    No nevím, teoretický výpočet sedí, ale co jsem měřil reálné počítače...
Určitě si přečtěte

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

** Google vypustil vývojářskou verzi nového Androidu ** Přinese lepší notifikace nebo prodlouženou výdrž ** K uživatelům se dostane na podzim

22.  3.  2017 | Stanislav Janů | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C