Nejlepší správce souborů podle čtenářů Živě.cz

Kopírování, přesouvání, mazání ale i připojování prostřednictvím FTP, práce s archivy, editace souborů či jejich hromadné přejmenování. Jaký nástroj je nejlepší?

Na diskusním fóru Živě.cz se v uplynulém týdnu debatovalo nad otázkou, jaký je ten nejlepší správce souborů pro Windows. Doplňující otázka byla, zdali existuje nějaká alternativa, která se funkčně i ovládáním vyrovná dominantní pozici Total Commanderu. Ten se v diskusi objevoval pochopitelně velice často v pozici toho nejlepšího správce souborů. Přesto se našly názory čtenářů, kteří používají z různých důvodů jiný software.

Total Commander má samozřejmě své limity. Mezi ty nejdůležitější patří jeho licence, za kterou je třeba platit. To vede řadu lidí k tomu, že sáhnou po konkurenčním produktu, který mohou užívat zdarma. Někomu zase přijde Total Commander málo dynamický a těžkopádný ve svém vývoji. Dává tak přednost mladším alternativám. Pojďme si nyní představit ty nejčastěji doporučované.

Total Commander

Nelze nezačít jinak než starou, dobrou a rozšířenou klasikou v podobě Total Commanderu. Ať už pro svou tradici, nebo dostatek funkcí, Total Commander byl v diskuzi bezkonkurenčně nejčastěji zmiňovaným produktem, který si zaslouží hodnocení nejlepší správce souborů. Total Commander má tak silnou pozici na trhu, že bývá často vzorem pro alternativní aplikace, které se inspirují jeho ovládáním, vzhledem i funkcemi.

Klepněte pro větší obrázek

Za používání tohoto programu je ale třeba jeho tvůrci platit. Podle čtenáře s přezdívkou Mr.Qwa za ty peníze ale rozhodně stojí. Sislik jej používá a už dvanáct let a nejspíš u něj i dlouho zůstane, i když se poohlíží něčem jiném, co by mělo nativní podporu 64-bitových systémů. Najdou se ale i hlasy, mezi něž patří např. diskutující Radek.Hulan, že Total Commander poslední dobou ustrnul ve vývoji. Vadí mu především málo kvalitní práce s FTP. Z toho důvodu používá SpeedCommander (viz níže).

stáhnout program Total Commander 7.56a (3,1 MB)


FreeCommander

Jako jednu z hlavních freewarových alternativ vůči Total Commanderu byl často zmiňován právě FreeCommander. Program splňuje požadavky i náročnějších uživatelů a navíc je zcela zdarma. Obsahuje mnoho zajímavých funkcí (MD5 sumy, rozdělování souborů, snímání obrazovky, náhledový panel pro obrázky...). Samozřejmostí je zobrazení souborů ve dvou panelech. Dokáže rovněž pracovat s archivy ZIP, CAB a RAR. Podle čtenáře Forty- je FreeCommander nejlepší bezplatnou alternativou vůči Total Commanderu.

Klepněte pro větší obrázek

Jedním dechem také vyjmenovává mínusy dalších často jmenovaných aplikací. Unreal Commander je podle něj téměř stejně tak dobrý, ale několikrát mu spadl. Double Commander se mu zase shazoval při textovém náhledu na soubory. MildaEvilda taktéž doporučuje FreeCommander, vytýká mu ale špatnou podporu FTP.

stáhnout program FreeCommander 2009.02b (2,4 MB)


Unreal Commander

Jako bezplatný správce souborů byl zmiňován i Unreal Commander. Opět se jedná o dvoupanelový vzhled, práci s archivy i FTP a mnoho dalších dovedností. Unreal Commander navíc disponuje podporou pro pluginy z Total Commanderu, což ulehčí případný přechod mezi jedním a druhý produktem. Naprostou spokojenost s programem v diskuzi vyjadřuje např. čtenář Jacobs007.

Klepněte pro větší obrázek

Unreal Commander padl do oka i šéfredaktorovi Živě.cz Davidu Polesnému, kterému nesedl výše zmíněný FreeCommander. Unreal je třeba podle něj náležitě vyladit, protože nabízí spoustu možností nastavení. Jakmile se ale jednou upraví, představuje Unreal Commander funkčně rovnocenou náhradu placeného Total Commanderu.

stáhnout program Unreal Commander 0.96 build 787 (5,3 MB)


SpeedCommander

Povedený souborový manažer s klasickým dvoupanelovým rozvržením. Obsahuje integrovaného FTP klienta a dokonce i jednoduchý webový prohlížeč. Nabízí samozřejmě podporu komprimovaných archivů či moderní upravitelné uživatelské rozhraní. Jednodušší a často se opakující pracovní úkony pak můžete zautomatizovat pomocí maker. SpeedCommander si potrpí i na stabilní a funkčně vyspělou práci s FTP připojením.

Klepněte pro větší obrázek

Pro leckoho by mohla být lákadlem i nativní podpora 64-bitových systémů. SpeedCommander vychvaluje např. em.tom, kterému se s ním pracuje mnohem lépe než s Total Commanderem. Velkým zastáncem SpeedCommanderu je již jednou zmíněný Radek.Hulan, který předkládá chyby Total Commanderu (problematické FTP, chybná práce s UTF-8) s tím, že SpeedCommander toto vše má funkční, navíc ještě disponuje lepším designem.

stáhnout program SpeedCommander 13.50 Build 6400 (8,7 MB)


Double Commander

Tento opensourcový program jako první do diskuze přinesl čtenář mbiba. Double Commander je multiplatformní manažer souborů, který se inspiroval Total Commanderem, takže nabízí klasické dvoupanelové uživatelské rozhraní. Disponuje podporou Unicode, hromadným přejmenováním, interním textovým editorem i prohlížečem, podporou archivů (zip, tar, rar a další), konfigurovatelnými tlačítky pro práci s externími programy a další. Mbiba píše, že drtivé většině lidí Double Commander postačí. Je zadarmo, svižný a česky.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Double Commander 0.4.5.2 (6,7 MB)


Altap Salamander

Zdatný konkurent výše uvedeným produktům je dílo české firmy Altap. Dříve byl jejich program znám pod jménem Servant Salamander. Také nabízí podporu FTP a práci ve dvou panelech. Mnoho funkcí je řešeno zásuvnými moduly, které jsou součástí instalace. Nechybí schopnost zobrazovat obsah souborů (text, html, přes 40 obrázkových formátů, mp3), podpora pro práci s archivy (zip, rar, arj, cab, tar/gzip, atd.). I kvůli patriotismu nedá na Salamandera čtenář tele1, který si zakoupil licenci již před mnoha lety, dopustit.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Altap Salamander 2.54 (6,9 MB)


FAR Manager

Několikrát byl zmíněn i FAR manažer. Ten krom standardních dovedností nabízí jako speciální funkce zastavování procesů Windows a především dlouhou řadu nejrůznějších pluginů. Přestože se dříve jednalo o placený produkt, nyní je pod opensourcovou licencí, což opět tento zajímavý projekt přivedlo k životu. Již léta jej využívá např. crq666, který i přes svou spojenost vnímá možnosti jeho vylepšení.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program FAR Manager 2.0 build 1777 (3,4 MB)


Directory Opus

Další placený správce souborů. Jeho nastavení umožňuje přizpůsobit si jej vašim potřebám. Naleznete zde mnoho funkcí pro práci se soubory v počítači i na síti/FTP. Zajímavé je rozšiřování funkcionality pomocí modulů, díky kterým získáte podporu zobrazování náhledů na obsah různých typů souborů. Jiné moduly například rozšiřují podporu práce s archivy. Na tento program si v diskuzi vzpomněl čtenář s přezdívkou paolo.amigo.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Directory Opus 9.5.6.0 (17 MB)


XYplorer

Poslední z dnešní nabídky je souborový manažer ve stylu Průzkumníka, který ale přidává velké množství funkcí navíc. Jde zejména o záložkové rozhraní, zobrazování informací a náhledů k multimediálním souborům, práci s instalovanými fonty, náhled na HTML a PHP soubory a mnoho dalšího. Tuto softwarovou klasiku zmínil jako nejlepší diskutující Hoppus, podle nějž výrazně předčí i Total Commander.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program XYplorer 9.90.0600 (2,0 MB)


Témata článku: Software, GigaMania, Unicode, MD5, Commander, Total, Double, Salamander, RAR, Opus, Fort

59 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kubino 12. 1. 2011 9:34:51
    Zmínil bych bych ještě NexusFile http://xiles.net/downloads/#NexusFile Z...
  • MS.press 10. 1. 2011 20:30:35
    FreeCommander - od roku 2004 používám ke spokojenosti. Samozřejmě, že není...
  • Karel 2. 10. 1. 2011 14:58:59
    Velmi vyvážený článek. Osobně myslím, že rozdíl mezi nejvyspělejšími...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5