Nejlepší RSS čtečka podle čtenářů Živě.cz

Kdo by v dnešní době nepoužíval jednoduchou a efektivní službu pro získávání informací o novinkách na webových serverech? Jakou čtečku pro RSS ze záplavy aplikací použít?

Využití systému RSS se stává pro stále více uživatelů každodenní samozřejmostí. Snahou každého z nich je proto používat čtečku, která nabízí nejintuitivnější uživatelské rozhraní, potřebnou rychlost, kompatibilitu i dostatek funkcí v kombinaci s co možná nejmenšími finančními náklady.

Na fóru Živě.cz, na němž se rozvinula diskuze na toto téma, došlo k zatím nespatřené shodě naprosté většiny přispěvatelů ohledně té nejlepší možnosti, jak přijímat RSS zprávy. Na plné čáře zde zvítězila webová čtečka Google Reader. Jak píše čtenář s přezdívkou katro, na Google Reader není potřeba žádný speciální software, čímž je zaručena multiplatformita. Navíc nabízí i rozhraní přizpůsobené mobilním zařízením, např. telefonům.

Protože se jedná o webovou službu, nelze zde Google Reader nabídnout čtenářům ke stažení. Nicméně v diskuzi se vyskytly i další doporučení pro efektivní čtení RSS zpráv. Často bývá využíváno pluginů do webového prohlížeče či instant messengeru. Došlo ovšem i na klasické desktopové aplikace. Některé z nich, které čtenáři navrhli, i několik tipů redakce Živě.cz vám nyní níže nabízíme.

FeedDemon

Jedna z nejpopulárnějších desktopových čteček minulých let i současnosti. Nabízí všechny základní funkce typu ručního vkládání zdrojů, jejich importu z OPML souboru a nově také plnou synchronizaci se službou Google Reader, takže do jakéhokoli počítače kdykoli nahrajete aktuální vybrané RSS zdroje. Pohyb ve FeedDemonu je standardní, vlevo naleznete seznam RSS zdrojů, s nimiž lze dále pracovat (přeskupovat, umisťovat do složek atd.), a vpravo jednoduchý webový prohlížeč, který vás dle nastavení odešle na konkrétný stránku, nebo pouze zobrazí zvolenou zprávu.

Klepněte pro větší obrázek

Čtečka navíc vychází vstříc všem, kteří neradi za software platí, protože je šířena jako freeware. FeedDemon doporučuje ostatním čtenářům např. diskutující s jednoduchou přezdívkou X. Totéž dělá i Podhy, ovšem s dodatkem, že čtečku má napojenou na Google Reader.

stáhnout program FeedDemon 4.0.0.22 (3,9 MB)


FeedReader

Jednoduchá a efektivní RSS čtečka spartánského vzezření a s malými nároky na systém. Ovládání je velice podobné výše uvedenému FeedDemonu, stejně i jako celková funkčnost aplikace. Již zmíněný vzhled je optimalizován především v ohledu k zátěži počítače, nicméně uživatel si jej může výrazně sám upravit. To se ostatně týká celé řady dalších věcí – ovládání, přístupu k funkcím, zobrazování zpráv atd., které jsou do značné míry nastavitelné.

Klepněte pro větší obrázek

Takto můžete určit i podobu filtru na vybrané zdroje, pokud specifikujete podmínky, za nichž má být vámi žádaný obsah zobrazen. Na nové zprávy budete upozornění vyskakujícím oknem i zvukovou notifikací. FeedReader je i více přístupný neangličtinářům tím, že disponuje obstojnou českou lokalizací. K tomu všemu je zcela zdarma. Doporučuje jej Grollw, který jej charakterizuje jako jednoduchý a s lehkou správou. Líbí se mu přítomnost synchronizace se souborem i export nastavení.

stáhnout program FeedReader 3.14 (5,6 MB)


RSSOwl

Zajímavá, multiplatformní (Windows, Linux i Mac OS X), opensourcová RSS čtečka, která disponuje standardním ovládáním, uživatelsky přívětivým prostředím i slabými nároky na hardware počítače. Zvládá samozřejmě import kanálů i zobrazování zdrojového webu přímo v integrovaném prohlížeči. Nabízí i vybírání zdrojů tematicky či podle zadaných slov. Jednoduše při přidávání nového zdroje nekliknete na vyplňování adresy, ale na kolonku pro klíčová slova.

Klepněte pro větší obrázek

V dalším kroku zvolíte službu, kterou bude RSSOwl při vyhledávání informací používat. Máte tu tak populární Google News, Twitter, YouTube a další. Poté už jen můžete čekat, jak si aplikace poradí se ziskem dat dle vašeho zadání.

stáhnout program RSSOwl 2.1 (3,8 MB)


GreatNews

Minimalistická a velice rychlá RSS čtečka. Není zde třeba rozepisovat její ovládání, protože pracuje na obdobném principu jako její konkurenti. Disponuje přehledným a lehce navolitelným uživatelským prostředí, celkem povedenou českou lokalizací i možností exportovat i importovat RSS zdroje do a z OPML formátu. Nabízí rovněž přehledné statistiky o využívání a importu jednotlivých kanálů. To vše plní bez nároku na honorář. Její vývoj bohužel v poslední době nepokračuje příliš rychle.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program GreatNews 1.0 Build 386 (1,0 MB)


Feed Viewer

Feed Viewer je originální česká čtečka, která synchronizuje přečtené zprávy a odběry informačních kanálů mezi více počítači. Je schopná odebírat kanály ve formátu RSS i Atom. Umožňuje také stahovat jen některé kategorie kanálu a synchronizovat je s ostatními čtečkami podporující Windows RSS Platform. Nově zvládá i synchronizování i se službou Google Reader. Její hlavní předností je absolutní nenáročnost, miniaturnost, nerušivý vzhled i běh a bezplatnost.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Feed Viewer 3.9 (2,0 MB)


Awasu

Pokročilá RSS čtečka, která má mnohem větší ambice, než jen zůstat jednou z mnoha freewarových miniaturních nástrojů. Nabízí plně nastavitelné uživatelské prostředí, zálohování dat, podporu blogujícího uživatele či synchronizaci mezi jednotlivými čtečkami na různých přístrojích. V základní verzi Personal je možné ji s určitými funkčními omezeními užívat zdarma. Pokročilejší a placené edice Advanced a Professional poskytují služby v podobě práce s FTP či e-mailovým klientem, stahování ze zabezpečených zdrojů, blokování reklamy, pokročilé prohledávání kanálů a mnoho a mnoho dalšího.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Awasu Personal Edition 2.4 Final (8,4 MB)


Témata článku: Software, GigaMania, Čtečka, RSS, Feed, Import

33 komentářů

Nejnovější komentáře

  • volani.webnode.cz 20. 12. 2010 10:48:42
    Používám rssmonitor.cz, pravednes.cz a seznam homepage, Mozilla...
  • Jan Smetana 20. 12. 2010 9:39:10
    Ale Google Reader JDE nainstalovat jako aplikace. Mame tu preci Google...
  • MildaEvilda 19. 12. 2010 21:32:09
    Nejlepší na google readeru je synchronizace (teda vlastně to, že není...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5