Nejlepší programy pro zamykání souborů a složek

Potřebujete zabránit ostatním, aby byli schopni spustit nebo číst citlivé soubory či obsah složek, přičemž nemůžete zakázat přístup do celého počítače? Tipy na řešení vám dá tento článek.

Bezpečnost citlivých údajů je něco, co řešil asi každý uživatel počítače. Nemusí to být zrovna špionské informace, ani fotky milenky, abyste cítili potřebu riziková data ochránit před cizíma očima. Často nejjednodušším řešením je uzamknutí konkrétní složky nebo souboru, popř. učinit tyto položky neviditelnými. Jaký program je k tomuto účelu nejvhodnější, jsme se zeptali čtenářů Živě.cz v příslušné diskuzi na fóru.

Výsledkem byly nejen tipy na aplikace, ale také rady ohledně práce s přístupovými právy. Ne vždy ale má uživatel takovou moc nad konkrétním počítačem. Z toho důvodu ostatní čtenáři zmiňovali programy, které vám nyní níže nabízíme ke stažení. V přiložené anketě pak můžete svým hlasováním rozhodnout, který z nich je pro daný úkol ten nejlepší.

TrueCrypt

TrueCrypt je doslova legendou mezi programy zdarma určenými pro šifrování na Windows, Linux i Mac OS X. V jednoduchém uživatelském rozhraní dochází v podstatě k zabezpečení určitého prostoru (USB flashdisk, diskový oddíl i celý pevný disk) šifrováním. Jinou možností je pak vytvoření speciálního souboru, který může mít jakoukoli podobu i koncovku. Tento soubor, při jehož vytváření určíte jeho velikost, pak v rámci programu po nastavení šifrování a hesla připojíte jako novou diskovou jednotku.

true.png

TrueCrypt v diskuzi podpořilo nejvíce čtenářů, např. JarVe, TomasT a další. Svůj pohled na program shrnul tomulinek, podle nějž nástroj uživatele neotravuje, nabízí výborné možnosti práce, je stabilní, nezávislý na aktuální verzi Windows a především zdarma.

Folder Guard

Program, který zabrání neoprávněnému otevírání či čtení vybraných souborů a složek. Můžete je od úprav či smazání ochránit pomocí hesla, nebo nechat úplně skrýt. Lze takto zabránit manipulaci se systémovými soubory, disketovou či optickou mechanikou, menu Start, ovládacími panely i nainstalovanými programy. Používá 256-bitové AES a pečlivé smazání originálních dat při zašifrování, aby nedošlo k jejich obnovení, a přitom nezanechá v počítači po sobě žádné stopy. Nelze tak zjistit, že jej používáte.

folder-guard.jpg

Folder Guard na fóru zmínil ZED. Zmiňuje tu dovednost, že aplikace do chráněné složky uživatele pustí až po zadání hesla, ale zároveň je možné nastavit, aby vybrané programy měly k datům přístup bez hesla. Jako nevýhodu vnímá ZED, že do zabezpečené složky není možný přístup přes místní síť, leda by byla na cílovém počítači zrovna otevřena. Nevýhodou by pro někoho mohla být placená licence produktu.

Free Hide Folder

Tento program je určen ke schovávání, resp. skrývání složek před nechtěnými pohledy. Naplňuje se tak základní pravidlo, že kdo chce tajnost uchovat, musí skrýt, že vůbec vlastní tajnost k uchování. Samozřejmě obyčejné skrytí souborů, které nabízí Windows, z bezpečnostního hlediska nevyhovuje, protože je může odkrýt v podstatě kdokoli. Free Hide Folder funguje tak, že vybrané složky ukryje tak, že přístup k nim je možný pouze prostřednictvím tohoto programu.

free-hide-folder.jpg

Sám program je pak ochráněn před nezvanými uživateli heslem. Aplikace přitom nijak nemění adresářovou strukturu, pouze složky skrývá. Její uživatelské prostředí je přehledné a ovládání intuitivní, takže jej zvládnou i méně zkušení ukrývači. Sleepyboywalker program ke své spokojenosti používá už dlouho, navíc zmiňuje ochranu heslem také proti jeho odinstalování.

Stáhnout Free Hide Folder (870 kB)

Hide Folders

Na podobném principu, jako výše uvedený Free Hide Folder, funguje také program Hide Folders. I on je bezplatný (pro osobní užití), skrývá vybrané složky před zraky potenciálních zneuživatelů dat a přístup k nim je možný jen přes útroby programu, který je chráněn heslem. Jeho odinstalováním navíc nedojde k zobrazení skrytých složek. Hide Folders nabízí graficky pěkné prostředí a jednoduché ovládání. Také proto jej užívá čtenář s přezdívkou Nighthawk v kombinaci s TrueCryptem.

hide-folders.jpg

Stáhnout Hide Folders (1,4 MB)

Secure Folder

Program, který kombinuje více možností ochrany citlivých složek. V jeho jednoduchém a přehledném okně lze vybírat ze tří způsobů – uzamykání, skrytí a zašifrování. Maximální bezpečnost pak zaručuje kombinace všech tří možností naráz. Ke složce se poté dá dostat pouze po vložení správného hesla. Práce je o to rychlejší, že se dá umístit zamykání a odemykání do kontextového menu při manipulaci se složkami v jakémkoli souborovém manažeru. Tím ovšem případnému útočníkovi prozradíte, že si své údaje tímto nástrojem chráníte. Plusem aplikace je její bezplatnost.

secure-folder.png

Program Protector

Tato aplikace má poněkud jiný účel i cíl, než výše uvedené produkty. Zaměřuje se na zabránění spouštění vybraných programů, které opatří přístupovým heslem. Nechcete, aby někdo bez vašeho vědomí spouštěl jakýkoli EXE soubor? Stačí jej přetáhnout do prostředí aplikace, zabezpečit a při každém dalším pokusu o spuštění bude vyžadováno heslo. Ochranu nelze obejít ani přejmenováním souboru a navíc uživatel Program Protectoru bude z logu informován o každém pokusu o spuštění chráněné aplikace. Za bezpečí ale musíte autorům produktu zaplatit za licenci.

program-protector.png


Sledujte Živě na Facebooku

celkem 5

Poslední názory Názory

Skoda, ze ve clanku neni srovnani se standardnimi... Miroslav Pragl 4.  12.  2011 19:53
Niekedy pred 5-6 rokmi MS vypustil do sveta "MS... ludvik 4.  12.  2011 15:37
no aj pomocou programu Strazca systemu je mozne... Radoo.vesely 4.  12.  2011 14:22
Dnes už asi jo. Ale živě si pamatuju dobu, kdy ve... Phanosh 4.  12.  2011 14:02
LOL ty windows fakt nic neumej. Umej po instalaci... TravelAU 4.  12.  2011 4:52
Můj názor Zobrazit vše


Další podobné články

4 nejlepší aplikace pro stahování videí z internetu

4 nejlepší aplikace pro stahování videí z internetu

Ať už si chcete stáhnout oblíbený klip pro pozdější offline přehrání nebo zazálohovat písničku z webů jako Youtube, Vimeo nebo Dailymotion, máte hned několik způsobů.

Včera  |  Janů Stanislav  |  24

Kaspersky prý podsouval konkurenci falešný malware

Kaspersky prý podsouval konkurenci falešný malware

31.  8.  2015  |  Hodás Martin  |  9
Chrome od 1. září přestane zobrazovat flashové reklamy

Chrome od 1. září přestane zobrazovat flashové reklamy

28.  8.  2015  |  Polesný David  |  19
Google Chrome nebude využívat centrum akcí ve Windows 10

Google Chrome nebude využívat centrum akcí ve Windows 10

28.  8.  2015  |  Kupka Lukáš  |  17
Microsoft Snip: nový nástroj pro tvorbu chytrých screenshotů

Microsoft Snip: nový nástroj pro tvorbu chytrých screenshotů

28.  8.  2015  |  Kupka Lukáš  |  6