Nejlepší programy pro vytváření instalátorů

Podoba i průběh instalace bývají zpravidla to první, s čím uživatel programu přijde do styku. Je tedy žádoucí vytvořit funkční, jednoduchý, přehledný a třeba i líbivý instalátor.

Z diskuze na fóru Živě.cz, která se zabývala právě tímto tématem, jsme pro vás vybrali několik tipů na software, jehož účelem je tvorba instalátorů. Tyto programy se od sebe někdy i výrazně liší vzhledem, náročností na ovládání a znalosti, cílovou skupinou uživatelů a samozřejmě také licencí. Z následujícího koktejlu si tak můžete vybrat program podle jeho krátkého představení, charakteristiky i doporučení přispěvatelů na fóru. Své preference pak máte možnost demonstrovat na přiložené anketě či v diskuzi pod článkem.

Inno Setup

Tento program byl velice často diskutujícími zmiňován, protože v sobě kombinuje kvalitu, výkonnost a freewarovou licenci. Inno Setup podporuje všechna Windows a také instalace 64-bitových aplikací. Instalaci ukládá do jednoho .exe souboru, umožňuje samozřejmě plné odinstalování softwaru, výběr mezi nainstalování full, minimal a custom verzí a mnoho dalšího. Pro komprimaci používá BZip2 a LZMA, dále zvládá porovnávání stáří verzí programu, práci s registrem, knihovnami i fonty.

Klepněte pro větší obrázek

Dokáže samozřejmě vytvářet zástupce na ploše, v panelu Start i v dalších místech. V programu je integrováno pascalové skriptovací prostředí, takže programátoři si zde mohou ušít instalaci přesně na míru. Je zde také přítomna podpora ochrany heslem i šifrováním. Uživateli srobowak vyhovuje možnost kopírování souborů, zapisování do registru i do .ini souborů i nastavování práv. Riman zase vidí jako výhodu fakt, že není těžké s programem naučit pracovat.

stáhnout program Inno Setup 5.4 (1,5 MB)


Nullsoft Scriptable Install System

Dalším často zmiňovaným programem je opensourcový projekt známý pod zkratkou NSIS a postavený na skriptové bázi (vlastní skriptovací jazyk umožňuje prakticky neomezené možnosti úprav a tvorby) určený k vytváření instalátorů softwaru pro Windows (kompatibilní se všemi od Windows 95). NSIS byl vytvořen jako jednoduchý a především miniaturní nástroj, který ale nabízí velké množství dovedností. Pro kompresi je možné využít tří různých metod (ZLib, BZip2 a LZMA).

Klepněte pro větší obrázek

Příkazů ve skriptu je velké množství a program tak zvládá různě náročné úkoly od tvorby složky, přes restartování systému až po úpravy registru. Do aplikace je také dle potřeby možné dodat různé plug-iny, které si sami můžete vytvořit pomocí jazyků C, C++ či Delphi, nebo stáhnout ze stránek autora. Instalátor tak lze obohatit např. o možnost stahovat data z internetu, pracovat s DLL, patchovat existující soubory atd. Uživatel jetelina NSIS charakterizuje jako druhá věc po Winampu, kterou vývojáři z Nullsoft udělali dobře.

stáhnout program Nullsoft Scriptable Install System (NSIS) 2.46 (1,5 MB)


Advanced Installer

Populární program, který je nabízen v základní verzi zdarma, a za pokročilou si již musíte připlatit. V několika krokovém průvodci provedete všechna nastavení instalace od výběru zdrojových souborů po formát instalátoru (msi, exe, cd-rom, instalace z webu). Dále zde vyplníte informace o produktu, autorovi i technické podpoře. Dále určíte, do které složky se má aplikace nainstalovat, kam se umístí její zástupce, jestli je třeba k nainstalování administrátorského oprávnění, zdali má dojít k restartu počítače apod.

Klepněte pro větší obrázek

Nechybí zde ani možnost digitálního podpisu, automatického updatování i reakce instalátoru na jinou verzi programu.Svůj software můžete opatřit i jednodušší ochranou požadující vyplnění sériového čísla. Jakmile je vše nastaveno, stačí už pouze kliknout na tlačítko pro vytváření instalátoru. Jestli si ale výsledkem nejste příliš jisti, je možné spuštění projektu simulovat přímo v rozhraní programu. Jako vhodnou freewarovou alternativu k nákladným profesionálním nástrojům jej uvádí diskutující honza.skypala.

stáhnout program Advanced Installer Professional 7.7 (32 MB)


CreateInstall

I tento program vytváří instalátory pro váš software a také je distribuován ve více verzích. I nejnižší freewarová verze je dostatečně vybavená na to, aby naplnila všechny potřeby středně náročného programátora. CreateInstall vytváří samorozbalovací archivy ve formátu .exe. Tvorba instalátoru se provádí v několika krocích, kdy můžete uživateli nabídnout přečtení licenčního ustanovení či klasického souboru „čti mě“, rozbalení a nakopírování dat do počítače, provedení zápisů do registru a zavedení souborů .ini, vytvoření zástupců na plochu i do panelu Start, přidání možnost odinstalace atd.

Klepněte pro větší obrázek

Dále v programu můžete používat vlastní ikony, loga a obrázky, čímž vytvoříte originální prostředí instalace. Na výběr také máte mezi dvěma různými kompresními algoritmy. Prvním je PPMD, které účinně zabalí vaše data, ale případná dekomprese pak zabírá mnohem více času. Druhým je pak standardní ZIP. CreateInstall ve verzi Free v diskuzi zmínil např. uživatel PremaH.

stáhnout program CreateInstall Free 5.10 (1,7 MB)


PortableApps.com Installer

Trochu odlišnou službu nabízí tato aplikace, která je určena pro vytváření přenosných (portable) instalací programu. Během několika kliknutí myši a skrze jednoduchého průvodce dojde k vytvoření souboru s programem s koncovkou paf.exe, která se prakticky chová jako klasický spustitelný .exe soubor. Dojde tak k vytvoření aplikace, která může být po instalaci bez problémů přenášená, aniž by tak došlo k poškození její funkčnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Jak zmiňuje čtenář ms.press, který program čtenářům Živě.cz doporučil, portable instalace kromě mobility nabízí především čistý systém, jeho registr i pevný disk, které tak nebudou zapleveleny zbytečnými záznamy i daty.

stáhnout program PortableApps.com Installer 2.0.2 (1,5 MB)


EasySetup

Na závěr ještě přinášíme produkt, který se zaměřuje především na méně zkušené uživatele. Hlavní výhodou EasySetupu je jeho jednoduché ovládání, přehledné uživatelské prostředí a sada pouze těch nejzákladnějších funkcí. Plusem samozřejmě je i česká lokalizace programu, takže zde instalátor hravě vytvoří i neangličtináři, i když těch asi mezi programátory nebude zase tak moc. Za uživatelský komfort a BFU zaměření ale budete muset tvůrcům zaplatit.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program EasySetup 3.13 (1,2 MB)


Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr Toman 28. 7. 2010 15:50:01
    Já, coby amatér, je na své mini prográmky také nepotřebuji. Profi program...
  • Roman Langer 26. 7. 2010 7:51:21
    No, ono zkušených programátorů se tu určitě najde dost, ale naprostá...
  • Rudidlo 26. 7. 2010 7:13:00
    Dříve jsem ve Visual Studiu používal Installer project, nyní pro...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5