reklama

Nejlepší programy pro USB klíčenku podle čtenářů

Jaké programy byste měli mít na své flashce vždy při sobě? Tipy dodávali čtenáři Živě.cz, z nichž jsme pak vybrali ty nejčastěji zmiňované a vytvořili pestrou nabídku portable aplikací.

Mít miniaturní USB flashku na klíčích, v peněžence či v kabelce je dnes zcela běžná věc. Kapacita těchto zařízení je také mnohonásobně větší, než tomu bylo před lety. Dali jsme vám na diskuzním fóru Živě.cz možnost navrhnout sadu různých programů, které je vhodné mít pořád s sebou.

Ty nejčastěji zmiňované a vyargumentované se dostaly do níže uvedeného přehledu a nabídky ke stažení. Přestože se v diskuzi objevilo mnoho tipů, do výčtu se dostal vždy jen jeden určený ke specifické činnosti. Samozřejmě existují alternativy, ale aby byla pestrost nabídky co nejvyšší, nabízíme pouze jeden program pro konkrétní účel.

Firefox

Mnoho přispěvatelů považuje za základ mít na USB flashce při sobě vlastní webový prohlížeč s potřebným nastavením, oblíbenými stránkami a dalšími položkami. U většiny významných prohlížečů existuje jejich přenositelná alternativa, takže si svého favorita vybere prakticky každý. Na fóru byl přesto nejčastěji doporučován právě Firefox.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Firefox Portable, freeware (17 MB)

Miranda

Další základní věcí, která by neměla chybět na flashce, je klient pro instant messaging. Miranda patří právem k těm nejpopulárnějším, protože krom nutné portable verze je také bezplatná, nabízí široké možnosti nastavení a přizpůsobení a také se s ní lze připojit na dlouhou řadu různých protokolů. Alternativou, která se sama nabízí, je známý QIP.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Miranda, freeware (3,1 MB)

KeePass

Internetové bankovnictví, přístup k e-mailu, webovým službám či vlastnímu počítači na dálku. K těmto a dalším úkonům potřebujete přístupové údaje, hesla a klíče. Mít je ale jen tak pohozené na flashce je bezpečnostní riziko. Mezi špičku k zabezpečení těchto dat patří KeePass, který má také svou přenositelnou verzi. Ani ztráta či krádež flashky tak nezpůsobí zneužití hesel.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout KeePass Portable, freeware (2,0 MB)

Foxit Reader

Kromě webu si budete možná chtít prohlížet a číst PDF dokumenty. Většina počítačů nějaký program k tomu určený obsahuje. Může se ale stát, že chybí a není možnost jej doinstalovat. Naštěstí můžete mít miniaturní, nenáročný a rychlý Foxit Reader vždy s sebou, což jsou nemalé výhody oproti molochu od Adobe. Navíc můžete pracovat s komentáři, snadno tisknout i vytahovat obyčejný text.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Foxit Reader Portable, freeware (10 MB)

The Gimp

Známý grafický editor, který bývá často označován za bezplatnou alternativu k Photoshopu, je populární napříč operačními systémy i v klasické verzi. V té přenosné pak představuje velice silný nástroj. Jedná se o pokročilý grafický editor, který osloví především pokročilejší ladiče obrázků nebo vlastních snímků. Ti jej tak mohou mít vždy s sebou.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout The Gimp portable, freeware (48,2 MB)

FreeRapid Downloader

Známý a nativně přenositelný download manager. Uživatel zadá pouze odkazy na požadované soubory a FreeRapid Downloader zařídí vše ostatní zcela za vás. Již žádné nepříjemné čekání na povolení soubor stahovat. Podporuje celou řadu stahovacích serverů (až 230), včetně mnoha českých. Příjemnou je přítomnost české lokalizace a verzí pro Linux a Mac OS X.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout FreeRapid Downloader, freeware (12 MB)

WinSCP

Ještě jednou se dostaneme k tématu bezpečnosti a to prostřednictvím českého volně šiřitelného programu pro bezpečný přenos dat skrze SSH. Jedná se o pokročilého FTP klienta, který je zároveň i souborovým manažerem. Můžete tak z nezabezpečeného či cizího počítače snadno odesílat bez obav citlivá data. Stačí mít tohoto malého a jednoduchého pomocníka s sebou na flashce.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout WinSCP, freeware (2,5 MB)

Speccy

Může se stát, že se svou flashkou přijdete k počítači, s nímž máte nějak pracovat, ale vůbec nevíte, co je zač. Přenosný Speccy podá detailní informace a statistiku o veškerém hardwaru zkoumaného počítače. Díky tomu tak budete vědět, zda bude poskytnutý výpočetní výkon dostatečný, co vše vám počítač nabídne a kde jsou jeho limity. Využít můžete funkčně osekanou bezplatnou verzi, nebo si připlatit za komerční a pokročilou.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Speccy portable, freeware/shareware (4,7 MB)

CCleaner

Nejen hardware můžete u cizího počítače prozkoumat, ale také jeho softwarový obsah včetně operačního systému. Ten můžete s přenosným programem CCleaner pročistit, opravit a optimalizovat. Samozřejmě pokud máte k tomu dostatečná práva. Jestliže se tedy chcete chopit této práce, nově i ve Windows 8, můžete si s sebou přinést vhodný nástroj na flashce.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout CCleaner, freeware (3,5 MB)

VLC media player

Přestože v základní podobě není nijak oslnivě krásný, oplývá maximální funkčností a možnostmi přizpůsobení k naplnění představ uživatele většiny rozšířených operačních systémů. LC je typický svou nízkou hardwarovou náročností, čímž umožňuje kvalitní přehrávání i náročnějších videí na méně výkonných počítačích a v upravené verzi jej není třeba ani instalovat.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout VLC media player, freeware (36,2 MB)

 

Témata článku: Software, Nejlepší programy, USB, GigaMania, Downloader, VLC Media Player, Miranda, Gimp

38 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jirka, madlo 20. 6. 2012 10:05:37
    FoxitReader nakynul, místo něj doporučuji SumatraPDF.
  • Filip Procházka 17. 6. 2012 13:51:05
    Trochu mi vadí, že uvádíte software jen pro Windows. Myslíte si snad že tu...
  • NuTTeR 17. 6. 2012 11:13:10
    Proc bych na flashce mel tahat takovej balast? Kdyz pracuju nekde na cizim...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

** Jmenuje se Rolf a chce práci ** Jeho životopis je ale trošku jiný ** Rolf je totiž ransomware

11.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

Včera | Jakub Čížek | 40


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama