reklama

Nejlepší programy pro USB klíčenku podle čtenářů

Jaké programy byste měli mít na své flashce vždy při sobě? Tipy dodávali čtenáři Živě.cz, z nichž jsme pak vybrali ty nejčastěji zmiňované a vytvořili pestrou nabídku portable aplikací.

Mít miniaturní USB flashku na klíčích, v peněžence či v kabelce je dnes zcela běžná věc. Kapacita těchto zařízení je také mnohonásobně větší, než tomu bylo před lety. Dali jsme vám na diskuzním fóru Živě.cz možnost navrhnout sadu různých programů, které je vhodné mít pořád s sebou.

Ty nejčastěji zmiňované a vyargumentované se dostaly do níže uvedeného přehledu a nabídky ke stažení. Přestože se v diskuzi objevilo mnoho tipů, do výčtu se dostal vždy jen jeden určený ke specifické činnosti. Samozřejmě existují alternativy, ale aby byla pestrost nabídky co nejvyšší, nabízíme pouze jeden program pro konkrétní účel.

Firefox

Mnoho přispěvatelů považuje za základ mít na USB flashce při sobě vlastní webový prohlížeč s potřebným nastavením, oblíbenými stránkami a dalšími položkami. U většiny významných prohlížečů existuje jejich přenositelná alternativa, takže si svého favorita vybere prakticky každý. Na fóru byl přesto nejčastěji doporučován právě Firefox.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Firefox Portable, freeware (17 MB)

Miranda

Další základní věcí, která by neměla chybět na flashce, je klient pro instant messaging. Miranda patří právem k těm nejpopulárnějším, protože krom nutné portable verze je také bezplatná, nabízí široké možnosti nastavení a přizpůsobení a také se s ní lze připojit na dlouhou řadu různých protokolů. Alternativou, která se sama nabízí, je známý QIP.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Miranda, freeware (3,1 MB)

KeePass

Internetové bankovnictví, přístup k e-mailu, webovým službám či vlastnímu počítači na dálku. K těmto a dalším úkonům potřebujete přístupové údaje, hesla a klíče. Mít je ale jen tak pohozené na flashce je bezpečnostní riziko. Mezi špičku k zabezpečení těchto dat patří KeePass, který má také svou přenositelnou verzi. Ani ztráta či krádež flashky tak nezpůsobí zneužití hesel.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout KeePass Portable, freeware (2,0 MB)

Foxit Reader

Kromě webu si budete možná chtít prohlížet a číst PDF dokumenty. Většina počítačů nějaký program k tomu určený obsahuje. Může se ale stát, že chybí a není možnost jej doinstalovat. Naštěstí můžete mít miniaturní, nenáročný a rychlý Foxit Reader vždy s sebou, což jsou nemalé výhody oproti molochu od Adobe. Navíc můžete pracovat s komentáři, snadno tisknout i vytahovat obyčejný text.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Foxit Reader Portable, freeware (10 MB)

The Gimp

Známý grafický editor, který bývá často označován za bezplatnou alternativu k Photoshopu, je populární napříč operačními systémy i v klasické verzi. V té přenosné pak představuje velice silný nástroj. Jedná se o pokročilý grafický editor, který osloví především pokročilejší ladiče obrázků nebo vlastních snímků. Ti jej tak mohou mít vždy s sebou.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout The Gimp portable, freeware (48,2 MB)

FreeRapid Downloader

Známý a nativně přenositelný download manager. Uživatel zadá pouze odkazy na požadované soubory a FreeRapid Downloader zařídí vše ostatní zcela za vás. Již žádné nepříjemné čekání na povolení soubor stahovat. Podporuje celou řadu stahovacích serverů (až 230), včetně mnoha českých. Příjemnou je přítomnost české lokalizace a verzí pro Linux a Mac OS X.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout FreeRapid Downloader, freeware (12 MB)

WinSCP

Ještě jednou se dostaneme k tématu bezpečnosti a to prostřednictvím českého volně šiřitelného programu pro bezpečný přenos dat skrze SSH. Jedná se o pokročilého FTP klienta, který je zároveň i souborovým manažerem. Můžete tak z nezabezpečeného či cizího počítače snadno odesílat bez obav citlivá data. Stačí mít tohoto malého a jednoduchého pomocníka s sebou na flashce.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout WinSCP, freeware (2,5 MB)

Speccy

Může se stát, že se svou flashkou přijdete k počítači, s nímž máte nějak pracovat, ale vůbec nevíte, co je zač. Přenosný Speccy podá detailní informace a statistiku o veškerém hardwaru zkoumaného počítače. Díky tomu tak budete vědět, zda bude poskytnutý výpočetní výkon dostatečný, co vše vám počítač nabídne a kde jsou jeho limity. Využít můžete funkčně osekanou bezplatnou verzi, nebo si připlatit za komerční a pokročilou.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout Speccy portable, freeware/shareware (4,7 MB)

CCleaner

Nejen hardware můžete u cizího počítače prozkoumat, ale také jeho softwarový obsah včetně operačního systému. Ten můžete s přenosným programem CCleaner pročistit, opravit a optimalizovat. Samozřejmě pokud máte k tomu dostatečná práva. Jestliže se tedy chcete chopit této práce, nově i ve Windows 8, můžete si s sebou přinést vhodný nástroj na flashce.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout CCleaner, freeware (3,5 MB)

VLC media player

Přestože v základní podobě není nijak oslnivě krásný, oplývá maximální funkčností a možnostmi přizpůsobení k naplnění představ uživatele většiny rozšířených operačních systémů. LC je typický svou nízkou hardwarovou náročností, čímž umožňuje kvalitní přehrávání i náročnějších videí na méně výkonných počítačích a v upravené verzi jej není třeba ani instalovat.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout VLC media player, freeware (36,2 MB)

 

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, USB, Downloader, Miranda, Gimp, VLC Media Player, Video Downloader

38 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jirka, madlo 20. 6. 2012 10:05:37
    FoxitReader nakynul, místo něj doporučuji SumatraPDF.
  • Filip Procházka 17. 6. 2012 13:51:05
    Trochu mi vadí, že uvádíte software jen pro Windows. Myslíte si snad že tu...
  • NuTTeR 17. 6. 2012 11:13:10
    Proc bych na flashce mel tahat takovej balast? Kdyz pracuju nekde na cizim...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 130

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama