Nejlepší programy pro sledování výkonu počítače

Když chcete zjistit aktuální vytížení počítače, můžete použít ve Windows standardního Správce úloh, nebo sáhnete po nějaké atraktivní miniaplikaci či složitější utilitě.

Mít přehled o aktuálním zatížení procesoru, využití operační paměti, diskové aktivitě, práci grafické karty atd. se v mnoha chvílích hodí. Lze tak získat představu o nároku jednotlivých programů na systém a získaná data vyhodnotit k optimalizaci výpočetního výkonu do budoucna. Takové i jiné motivy k užívání programů pro sledování výkonu počítače mají čtenáři Živě.cz, kteří doporučovali v diskuzi na příslušném fóru podle nich ten nejlepší nástroj pro tuto práci.

Inspirování jejich diskuzí a argumenty vám zde nabízíme ty nejzajímavější a nejvíce zmiňované programy ke stažení a vyzkoušení. Svou spokojenost s tipy a jednotlivými programy můžete vyjádřit v přiložené anketě.

Rainmeter

Rainmeter je zajímavý soubor gadgetů na plochu, které umožňují efektivně měřit celý systém, nejen vytížení hardwaru počítače. Zvládá monitorovat operační paměť, procesor, volné místo na disku, využití baterie, vytížení sítě, příchozí e-maily, RSS zprávy a mnoho dalšího. Předností utility je výrazná možnost úprav podle chuti a potřeb uživatele – ovládání, uspořádání, nastavení i samotný vzhled. Navíc sám o sobě nezabírá ani příliš systémových prostředků a je možné jej užívat zcela zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

Na fóru se k němu kladně vyjadřuje čtenář s přezdívkou sachmo, který ihned vyjmenovává jeho hlavní dovednosti včetně sledování WiFi sítě, množství stažených a odeslaných dat, teploty CPU atd. Zmiňuje se o něm i asy55, který ovšem dodává, že aplikace je na ploše, takže při otevřeném okně informace nemůže sledovat. Vhodným rozvržením místa a využitím širokoúhlého displaye lze i tuto nevýhodu obejít.

AIDA64

Program AIDA64 je sada nástrojů pro měření a diagnostiku systému Windows i hardwaru počítače. Jeho smyslem je zisk informací, které lze následně využít k přetaktování, odhalování chyb, zjišťování důvodu přehřívání apod. Zvládá měřit procesor, paměť, teplotu, napětí a zdraví operačního systému, přičemž nabízí také sérii benchmarků. Program doporučuje hustakF , podle nějž zvládá monitorovat téměř vše, přičemž využívá postranní panel.

Klepněte pro větší obrázek

AddGadget.com

V diskuzi na fóru se dostalo řady doporučení miniaplikacím ze serveru AddGadget.com. Lze zde nalézt jednoduché měřiče výkonu a vytížení hardwaru, které lze umístit do postranního panelu nebo kamkoli na plochu, kde budou vždy po ruce, ale přitom neruší. Stáhnout si můžete aplikace pro monitoring využití CPU, bezdrátové i kabelové sítě, zátěže grafické karty, kapacity baterie, rychlost čtení i zápisu pevných disků a několika dalších drobností.

Klepněte pro větší obrázek

Diskutující Axeli_Machal využívá a zároveň doporučuje konkrétně miniaplikace All CPU Meter a Network Meter. Líbí se mu, že jsou jednoduché, přehledné a spolehlivé. Navíc pokud byla vydána novější verze, sama aplikace na ni upozorní. Gadgety používá rovněž Jan Gottwald, který je považuje za lehce nastavitelné a bezproblémové. Jen mu na jeho grafické kartě nefunguje aplikace GPU Meter.

Stáhnout miniaplikace z AddGadget.com

Core Temp

Core Temp je utilita specializovaná k jednomu účelu v podobě malého kompaktního programu, který monitoruje teplotu procesoru. Program navíc u vícejadrových procesorů měří každé jádro zvlášť a poskytuje kompletní informace o procesoru samotném a jeho vytížení. Core Temp také informuje uživatele o případném přehřátí procesoru, zaznamenává data a umožňuje ukládání těchto dat v podobě vlastního obrázku.

Klepněte pro větší obrázek

V diskuzi jej doporučuje diskutující FlanK3r. I hustakF jej zmiňuje jako vhodný nástroj pro měření teploty jader, s čímž může mít problém jím jinak doporučovaný AIDA64.

System Explorer

Pokročilejší Správce úloh. Tak by se jednoduše mohl System Explorer nazvat. Nabízí správu úloh a procesů v té podobě, jak je znáte z obyčejného Správce úloh. Jak úlohy, tak i procesy lze samozřejmě vypnout, pokud dělají problémy, nebo hlásí nečinnost. U procesů se ještě dozvíte, nakolik využívají procesor a operační paměť. Lze také určit jejich prioritu i afinitu, ukončit celý procesní strom, nechat jej obnovit či nastavit způsob startu.

Klepněte pro větší obrázek

Program ovšem nabízí také celou řadu dalších dovedností, které z něj činí komplexního pomocníka. Přepínáním záložek okna se dostanete k monitorování výkonu procesoru, operační paměti, sítě a dalších. Jiné okno nabízí seznam služeb, další zase aktuální připojení k internetu, zobrazení otevřených oken nebo soupis aplikací spouštěných po startu s možností jejich úpravy. Klasického Správce úloh System Explorerem nahradil třeba diskutující BlackRider.

Process Explorer

Zmíníme zde ještě druhého významného pokračovatele Správce úloh. Jedná se o Process Explorer, který ukazuje jak aktuální, tak i historicky naměřenou aktivitu procesů a operací po dobu běhu počítače, stejně jako vytížení jeho hardwaru. Aplikace je dobrá právě pro kombinaci obou částí, kdy lze zpětně vysledovat proces, který vám ubírá nejvíce z výkonu procesoru, operační paměti či grafické karty. Vše vám navíc vypíše do zřetelného grafu, s nímž můžete dál pracovat.

Klepněte pro větší obrázek

O dobrých službách programu je přesvědčen čtenář s přezdívkou Necroman, podle nějž další alternativy nejsou třeba. Pro hledání brzdících procesů jej doporučuje fatman, který jinak zmiňuje na rychlý přehled využití výše zmíněnou miniaplikaci All CPU Meter od AddGadget.com.

Témata článku: Software, Nejlepší programy, Download, GigaMania, Big, Tempo, Gadget

27 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Poltergeist 15. 8. 2011 14:20:58
    ten program z Adgadget mám a používám ho, ale je na howno, protože...
  • virsonina 15. 8. 2011 12:46:15
    STATBAR a je tam pro mě vše potřebné i shutdown.
  • bigboban 15. 8. 2011 7:25:40
    K čemu takové programy? Vždyť je to naprosto K NIČEMU! :-O Neřeknu na...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5