Nejlepší programy pro počítání s počítačem

I když kalkulačka ve Windows prošla vývojem a nabízí vědecké, programátorské a statistické funkce, někdy to pořád nestačí. Najdou se potřeby i úkoly, kdy je zapotřebí něčeho výkonnějšího či specializovanějšího.

V uplynulém týdnu debatovali čtenáři Živě.cz o nejlepším programu pro práci s matematickými příkazy, složitými rovnicemi i náročnými operacemi. Velmi často byly zmiňovány velice užitečné aplikace i služby, které z licenčních, technických či jiných důvodů nelze nabízet ke stažení na GigaManii.cz. Mezi často zmiňované patří komerční produkt Matlab, což je v podstatě sofistikovaný programovací jazyk určený pro náročné numerické výpočty.

Dalším často zmiňovaným pomocníkem je WolframAlpha, což je v podstatě webová služba, pro kterou si můžete stáhnout pouze nástrojovou lištu do vašeho prohlížeče. WolframAlpha primárně slouží jako vyhledávač, přesto zvládá i převody jednotek a složité matematické výpočty. Více se o WolframAlpha dozvíte zde a o jeho početních schopnostech zase zde. Kromě těchto dvou nástrojů dodávali čtenáři i další tipy pro ostatní uživatele. Některé navíc přidává i redakce Živě.cz

SpeQ

SpeQ je malý freewarový program pro obsáhlé matematické výpočty s jednoduchým a intuitivním uživatelským rozhraním. Všechny kalkulace se vkládají na jeden list, v němž je můžete pohodlně upravovat, vkládat i nechat provádět. SpeQ obsahuje všechny běžné funkce, konstanty i jednotky. Můžete si také definovat své vlastní proměnné i funkce a vytvářet z nich grafy. Aplikace je malá a lze ji spouštět i z přenosných zařízení. Podporuje všechna Windows již od 95. Čtenář hekrhy jej charakterizuje jako jednodušší, ale naprosto dostačující Matlab.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program SpeQ 3.3 (540 kB)


QtOctave

Jedná se o grafický front-end pro aplikaci Octave/un. Jeho hlavním úkolem je provádění převážně číselných výpočtů, přestože se v něm dá dělat celá řada různých jiných věcí. Jedná se totiž v podstatě o programovací jazyk, který řada matematiků používá pro nejnáročnější kalkulace. Náročnost programu na zkušenosti a dovednosti uživatele jsou vyšší, takže začátečníkům jej doporučit nelze. Kromě Windows je aplikace dostupná i pro Linux. QtOctave bývá často využívána jako alternativa zdarma vůči rozšířenému programu Matlab, jak podotýká čtenář Tubler.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program QtOctave 0.8.2 (47 MB)


Calculatorium

Užitečný gadget do vašich Windows Vista či Windows 7, který začíná tam, kde klasická windowsová kalkulačka končí. Umožňuje vytváření vlastních proměnných i funkcí. Jeho hlavní výhodou je rychlá dostupnost přímo na ploše či v postranním panelu. Mem_ doporučuje Calculatorium v situacích, kdy člověk potřebuje mít po ruce rychlou a jednodušší kalkulačku, která zvládá i vyhodnocování výrazů.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Calculatorium 1.5.1 (96 kB)


SpeedCrunch

Kalkulačka, která působí jako širší alternativa k standardní kalkulačce Windows. Obsahuje historii i širokou škálu funkcí. Lze ji pohodlně ovládat pomocí klávesnice i myši. Pro větší přehlednost graficky zvýrazňuje syntaxe a ke zvýšení rychlosti zvládá i automatické doplňování používaných funkcí. Opravuje dokonce jednoduché chyby, které může uživatel při zadávání udělat. Program je dostupný i pro Linux a Mac OS X. Ke vší spokojenosti jej již několik let používá např. čtenář ms.press.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program SpeedCrunch 0.10.1 (2,5 MB)


HEXelon MAX

Freewarová kalkulačka polské provenience, která zvládá i spolupráci v českém jazyce. Slouží k práci s matematickými výrazy a funkcemi, zvládá binární, oktalový, decimální i hexadecimální číselný systém, vytváření uživatelských proměnných, historii a další. Jako bonus je zde umístěný i jednodušší konvertor jednotek, který dokáže pracovat se čtrnácti kategoriemi - délka, teplota, tlak atd. Přispěvatel xtraxtra vřele doporučuje tento program kvůli zobrazování celého příkladu, přítomnosti historie i příjemného vzhledu jako náhradu za klasickou kalkulačku.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program HEXelon MAX 6.07 (1,9 MB)


Deskcalc

Nyní se již dostáváme k redakčním tipům, které se v diskuzi ve fóru neobjevily. Deskcalc je elektronický kalkulátor pro profesionální počtáře. Plně nahrazuje klasické papírové účtařské kalkulátory. Program obsahuje všechny potřebné funkce a samozřejmě umožňuje i vytvořenou pásku vytisknout, uložit či exportovat data do Excelu. Obsahuje rovněž tlačítko pro výpočet daní a pracuje i s různými měnami. Deskcalc nabízí i přepnutí do klasické kalkulačky. Navíc můžete pracovat s obchodními výpočty (MU/MD) a cizími měnami.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Deskcalc 5.1.8 (4,3 MB)


IgCalc

Freewarová vědecká kalkulačka. Veškeré funkce jsou přístupné přes pravé myšítko. Při přepnutí módu umí kalkulačka vykreslit grafy dle stanoveného vzorce. Matematické výrazy se zadávají podobně, jak u ručních vědeckých kalkulaček nebo v tabulkových procesorech (MS Excel, OO Calc, apod.). Operátory a funkce mají standardní prioritu, kterou lze upravit použitím závorek (není-li závorka zprava ukončena, automaticky končí na konci výrazu). Kalkulačka zná důležité matematické/fyzikální konstanty a umí počítat v různých číselných soustavách (dvojkové, osmičkové, desítkové, šestnáctkové).

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program IgCalc 1.22 (120 kB)


Zlomek kalkulátor

Kalkulačka, která provádí jednoduché operace se zlomky, jako jsou sčítání, odčítání, násobení a dělení. Obsahuje také tlačítko na zkrácení zlomku a také má tahle kalkulačka vlastní paměť, kde můžete ukládat výsledky vašich výpočtů. Kalkulačka také pozná ve složitějším výrazu, že má první násobit a dělit a poté sčítat a odčítat. Kalkulátor má 3 displeje - jeden pro zobrazení zlomků, ve druhém se výpočty zobrazují jako desetinné čísla a ve třetím vidíte pouze výsledky. Mezi displeji lze libovolně přepínat. Program pracuje v Javě.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Zlomek kalkulátor 1.2 (429 kB)


Celý příští týden budeme hledat nejlepší program pro přehrávání internetových rádií. Masovým rozšířením vysokorychlostního internetu se do popředí dostává i jeho multimediální dimenze. Sledování televize a poslech rádií on-line je nyní samozřejmostí. Jaký software používáte k poslechu streamovaného rádiového vysílání? Diskutujte na fóru Živě.cz

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Nejlepší programy, Download, GigaMania, Kalkulačky, Matlab, Přepnutí klávesnice

34 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Marek Lutonský 19. 1. 2010 14:41:57
    I v tomto ohledu si troufám tvrdit, že vzhledem k normální populaci a...
  • Štěpán Trčka 18. 1. 2010 17:50:35
    Koukni do přidat/odstranit aplikace a napiš gcalctool, uvidíš že ji máš...
  • GeBu 18. 1. 2010 15:53:09
    Tak to je hodně dobrý prográmek. Přesně na to, co potřebuji - nic navíc....
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?