reklama

Nejlepší programy pro bezpečnou e-mailovou komunikaci

Nemusíte být ani špion, ani paranoik, abyste chtěli zamezit případnému čtení své soukromé či obchodní korespondence. Který program k tomu ale použít?

Problematika bezpečné e-mailové komunikace se dá řešit různými způsoby. Lze to vypozorovat i z diskuze na fóru Živě.cz, kde diskutující doporučují nejrůznější postupy. Někteří využívají nativní šifrovací funkce Gmailu, jiní se spoléhají na osobní certifikáty a podpisy, další zase zapínají zabezpečené spojení SSL ve svých mailových klientech. Časté jsou také kombinace zmíněných i dalších způsobů, čímž se výsledná bezpečnost ještě násobí.

I z toho důvodu je problematické určit skutečně ten nejlepší nástroj, tím spíše program, pro bezpečnou e-mailovou komunikaci. Níže nabízené aplikace jsou tak koktejlem šifrovacích programů, anonymizérů i nástrojů k ověřování identity odesilatele a příjemce. Každý zvlášť poskytuje určitou úroveň ochrany, kterou zpravidla zesílíte použitím dalšího nabízeného produktu či služby, kterou není možné nabídnou ke stažení na GigaManii.cz.

Enigmail

Velice rozšířeným a také na fóru doporučovaným nástrojem je Enigmail. Jedná se o rozšíření (doplněk), které do oblíbeného poštovního klienta Thunderbirdu přidá podporu pro práci s šifrovanou poštou pomocí standardu OpenPGP. Díky této podpoře budete moci posílat poštu v šifrované podobě, což zajistí, že si vaši zprávu přečtou pouze pověřené osoby. Doplněk zvládá šifrování i podepisování zpráv, jejich nastavení zvlášť pro každý účet či adresáta, správu OpenPGP klíčů i získávat veřejné klíče z internetu.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání je velice jednoduché, protože do Thunderbirdu přidá dvě funkční tlačítka do panelu s nástroji. Ani nastavení doplňku není díky přehlednému nekolikakrokovému průvodci žádným problémem. K chodu rozšíření musíte ještě stáhnout a nainstalovat GnuGP, což je opensourocová alternativa ke kryptografickému softwaru PGP. Enigmail doporučují např. uživatelé Ahzs či trizzo, který tento systém dlouhodobě ke vší spokojenosti používá.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Enigmail 1.1.2 (1,4 MB)


Safetica

Safetica, dříve pod názvem DisCryptor, Personal je bezplatný bezpečnostní nástroj pro ochranu počítačového soukromí. Dokáže jednoduše zašifrovat soubory, složky a přílohy e-mailů, které lze hned odeslat, na jediné kliknutí. Zabezpečí přenosné flashky či USB disky pomocí nejmodernějších šifrovacích standardů. Obsahuje řadu pokročilých funkcí jako např. datová skartovačka pro bezpečné odstranění dat, průvodce tvorbou hesel a další. Přitom téměř vůbec nezatěžuje systémové prostředky počítače. Náročnější uživatelé si mohou připlatit za pokročilejší verze produktu.

Klepněte pro větší obrázek

Tor

Jak píše v diskuzi čtenář sputnikone, pro opravdové paranoiky je zde aplikace Tor. Tor je zajímavý projekt, který si klade za cíl ochránit soukromí a bezpečnost uživatele internetu. Snaží se zabránit sledování komunikace probíhající skrze protokol TCP. Tor projekt pracuje na komplikovaném systému rozdělování a přesměrování komunikace. Pokud bychom se celý proces snažili co nejvíce zjednodušit či vulgarizovat, lze mechanismus projektu popsat tak, že Tor rozebere internetové připojení uživatele na malé části, které pak procházejí přes mnoho do projektu připojených počítačů.

Klepněte pro větší obrázek

Vše probíhá anonymně a vzhledem k rozdělení komunikace nelze vysledovat kompletní požadavek původního počítače. Výsledek v podobě uživatelem navštívené webové stránky, textu odeslaného přes IM klienta či e-mailové komunikace je tak nespojitelný a nedohledatelný. Program tak lze využít i k zabezpečení přístupu k freemailovým službám skrze jejich zranitelné webové rozhraní. A to nejlepší na závěr – Tor lze používat bezplatně.

stáhnout program Tor 0.2.1.30 (1,6 MB)


TrueCrypt

Tam, kde se mluví či píše o šifrování, nemůže chybět ikona mezi programy zdarma – TrueCrypt. V jednoduchém uživatelském rozhraní dochází v podstatě k zabezpečení určitého prostoru šifrováním. Výběr tohoto prostoru je už čistě na uživateli, který za něj může zvolit USB flashdisk, diskový oddíl i celý pevný disk. Jinou možností je pak vytvoření speciálního souboru, který může mít jakoukoli podobu i koncovku. Tento soubor, při jehož vytváření určíte jeho velikost, pak v rámci programu po nastavení šifrování i hesla připojíte jako novou diskovou jednotku.

Klepněte pro větší obrázek

S ní pak lze zacházet klasickým způsobem – kopírování, přesouvání, ukládání i mazání dat. Po odpojení pak nepůjde soubor jakkoli otevřít a data v něm uložená získat bez opětovného připojení. Tento soubor je pak jak dělaný pro posílání v příloze mailu, zvlášť když jej lze uložit do jakéhokoli formátu. Trochu složitějším způsobem je možné díky programu vytvořit i tajný (a zabezpečený) operační systém. O šifrování se podle výběru postarají nejúčinnější, nejbezpečnější a nejmodernější šifrovací algoritmy AES, Serpent, Twofish či dokonce jejich vzájemné kombinace.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program TrueCrypt 7.0 (3,3 MB)


Vigenerova šifra

Jedná se o program, který zašifruje i dešifruje text, který napíšete. Jako šifrovací klíč použijte nějaké slovo, tohle slovo musíte použít i pro dešifrování. Vstupní text je text, který chcete šifrovat/dešifrovat. V oblasti výstupní text se zobrazuje výsledek šifrování/dešifrování. Text můžete psát bez diakritiky, protože ji program stejně odstraní. Velice jednoduchý program s velice snadným ovládáním.

Klepněte pro větší obrázek

Hodí se tak k tomu nejjednoduššímu způsobu šifrování e-mailové komunikace, tedy k zašifrování samotného textu. Je ovšem třeba mít na paměti, že Vigenerova šifra je mezi námi již několik století a není tak nerozbitným kódem jako nejmodernější algoritmy. Přesto jako nejjednodušší nástroj, který je navíc zdarma, své uplatnění jistě najde.

stáhnout program Vigenerova šifra 1.2 (275 kB)


ENIGMA Crypter

Jako poslední třešničku na dortu si představíme program ENIGMA Crypter. Ten, jak už název napovídá, slouží k dávkovému šifrování a dešifrování textu pomocí šifry Enigma používané během druhé světové války. Program používá stejný vnitřní mechanismus, takže je s prvotní verzí ENIGMY kompatibilní (dokáže dešifrovat německé válečné zprávy z počátku války). I tuto aplikaci můžete použít k zašifrování textu e-mailu před tím, než jej odešlete. Tento produkt je zdarma k dispozici jak všem historickým nadšencům, tak obyčejné veřejnosti toužící po určitém zabezpečení své komunikace.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program ENIGMA Crypter 1.1 (902 kB)


 

Témata článku: Software, Nejlepší programy, Bezpečnost, GigaMania, Enigma

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • akira.uzai 1. 8. 2010 20:06:26
    nejbezpečnější je komunikovat tak, aby o tom "nepřítel" nevěděl, takže...
  • trubab 1. 8. 2010 18:09:34
    jak funguje a jak se spousti nativni sifrovani v gmailu?
  • Lubosb 1. 8. 2010 13:16:30
    Za týždeň zistí princíp šifrovania a ďalších 52 miliónov týždňov to bude...
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 33

K čemu jsou v zimě dobré chytré hodinky? Z lyžování vám udělají datové orgie

K čemu jsou v zimě dobré chytré hodinky? Z lyžování vám udělají datové orgie

** Chytré hodinky našly uplatnění především ve sportu ** Běhání či jízdu na kole zvládnou všechny, ale co třeba lyžování? ** Podívejte se, jak jsou na zimní sporty připraveny hodinky Garmin Fenix 3

15.  2.  2017 | David Polesný | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama