Nejlepší programy na návrh bydlení pro neprofesionály

Nemusíte být architekt ani počítačový expert, abyste dokázali navrhnout budování či úpravy svého vysněného bydlení pomocí speciálních programů. Ty nejlepší vám zde nyní nabízíme.

Stavba domu, rekonstrukce bytu, stěhování, změna a posunování nábytku, malování pokojů a mnoho dalšího lze simulovat pomocí počítače dříve, než se do takové práce pustíte. Budete tak mít alespoň základní přehled o tom, jak bude výsledek vypadat, je-li realizovatelný, popř. jestli se vám takto bude líbit.

Mohlo by vás také zajímat:

Na diskusním fóru Živě.cz na toto téma řada uživatelů zmínila své tipy na programy s tímto zaměřením. Někteří doporučovali profesionální či poloprofesionální a drahé nástroje typu ArchiCAD, 3D CAD od SolidWorks či bezplatný DraftSight. Jedná se o pokročilé a náročné CADové systémy, s nimiž si začátečník toužící po přestavbě místností nemá šanci poradit.

Na druhé straně ale někteří čtenáři doporučovali programy jednoduché, s přívětivou licencí, snadným ovládáním, příjemným zobrazením a třeba i konkrétní specializací na některý úkon při návrhu bydlení. Ty vám nyní představíme a nabídneme ke stažení.

Sweet Home 3D

Nejvíce čtenářských ohlasů v diskusi utržil známý program pro tvorbu půdorysu domu, bytu či pokoje a následné umísťování zařízení, nábytku, elektroniky, dekorací atd. Získáte tím přesnou představu o rozložení a podobě vnitřku pokojů a díky zadávání přesných rozměrů také zjistíte, zda se vám vše do místností vůbec vejde.

Klepněte pro větší obrázek

Rozhraní programu se skládá ze čtyř oken. V prvním se zobrazují jednotlivé části vybavení umístitelné do pokoje, v druhém okně naleznete seznam všeho, co jste instalovali, třetí okno představuje jednoduchý plánek místnosti a ve čtvrtém je možný 3D pohled na výsledek. Ovládání jednoduché, výsledky výborné.

Klepněte pro větší obrázek

Čtenář s přezdívkou kuty.cz program doporučuje proto, že práce v něm je (oproti níže uvedenému Google SketchUp) rychlejší a snadnější, člověk nemusí dělat v CADu a výsledky jsou přesto dobré. Aplikaci doporučuje i jxjl, který v ní sice vidí jednoduchou jednoúčelovku, ale zato s dobrými a použitelnými výstupy.

Google SketchUp

Velkou popularitu mezi diskutujícími na fóru si získal 3D modelovací nástroj od Googlu. S tím lze vytvářet velice propracované a efektní návrhy staveb a interiérů. Díky tomu, že je program z rodiny Google aplikací se můžete těšit na provázání s dalšími jeho službami, např. Street View.

Klepněte pro větší obrázek

Modelování v programu přitom není až tak náročné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Oproti Sweet Home 3D a Room Arranger to sice složitější je, ale nemusíte mít pokročilé znalosti v modelování, abyste práci s aplikací zvládli. JohnyRicio považuje SketchUp za rychlý a intuitivní, lehce se s ním naučil a oceňuje také menší náročnost na výkonost počítače.

Room Arranger

Room Arranger je propracovaný program české provenience, jehož hlavním úkolem je poskytnout uživateli představu o tom, jak by jeho příbytek mohl vypadat. Aplikace totiž pracuje se zadanými parametry pokoje či bytu a umožňuje v něm rozestavovat nábytek a další věci. Je tak do značné míry podobný Sweet Home 3D.

Klepněte pro větší obrázek

Vytvoříte s ním půdorys pokojů, do nějž umístíte dveře, okna a jakýkoli předmět z velice dlouhé nabídky. Ne pouze jednu vanu, skříň či židli, ale několik kusů od každého druhu. Lze zde také upravovat tloušťku a barvu zdí, přidávat další patro a na závěr si vše prohlédnout ve 3D. Trojrozměrný náhled se promítne v rámci webového prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek

Program doporučuje např. JohnyA8, který si chválí intuitivnost ovládání, schopnost práce i s naskenovaným plánkem a tvorbu vlastních objektů na míru. Jako nejlepší aplikaci na toto téma Room Arranger zmiňuje i rasasak.

Floorplanner

Nyní se od klasických programů, které je nutné nainstalovat v počítači, dostáváme k softwaru dostupnému odkudkoli online. Jedná se o jakési pokročilé webové služby, které nabízejí profesionální řešení v kombinaci s jednoduchým ovládáním a absenci zacpávat si počítač nějakými aplikacemi.

Klepněte pro větší obrázek

Typickým představitelem této větve je Floorplanner, který se zaměřuje především na jednoduchost a nenáročnost na dovednosti a znalosti uživatele. Nečekejte profesionální návrhy, ale pro domácí užití naprosto postačí. Pohyb ve webové aplikaci je překvapivě svižný a na jeden projekt lze Floorplanner využít zcela zdarma.

Zkusit Floorplanner

FloorPAD

Další nástroj pro tvorbu půdorysu, trojrozměrného vymodelování stěn a následné přidávání zařízení a nábytku. Systém je shodný jak v případě Room Arranger, tak u Sweet Home 3D, akorát že je dostupný online. Krom plánku lze aktivovat virtuální prohlídku projektu, která je plně trojrozměrná a graficky povedená. Nejzákladnější varianta programu je po registraci pro osobní užití zdarma, přičemž je sice funkčně osekaná, ale nenáročnému uživateli postačí.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jste realitní makléř a chcete provázet své klienty virtuálně po nabízených bytech a domech, musíte si již zaplatit za pokročilejší a placenou verzi. Aplikaci doporučil DevAstor, kterému se s ní pracovalo jednoduše a rychle, ale zároveň varuje před očekáváním nějakých pokročilých funkcí. Doporučil ji také čtenář vrty.

Zkusit FloorPAD

Homestyler

Do třetice všeho dobrého nabízíme ještě jeden online produkt, který získal na fóru hned několik doporučení. Homestyler skrze webové rozhraní nabízí tvorbu návrhu do nejmenších detailů a ve velice podařené a realistické grafice. Stačí jednoduše přetahávat myší zařízení bytu do jeho 2D či 3D modelu. Výstupy jsou velice pěkné a škála typu zařízení velice široká.

Klepněte pro větší obrázek

Překvapí značná rychlost softwaru, který i při větším množství položek a velikosti projektu vykresluje návrh s minimálním zpožděním. Největší výhodou produktu je ale jeho plná bezplatnost, takže nejste ničím omezeni, snad jen vlastní fantazií. Službu doporučili kejki3 a BlackRider.

Zkusit Homestyler

Mohlo by vás také zajímat:

Témata článku: Software, Nejlepší programy, GigaMania, Room, Sweet, Sketchup, Byte, Prima, Button, Google Sketchup, Jak na myši v domě

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Michal Závora 27. 4. 2017 13:17:20
    U nás v http://designline.cz/ používáme klasiku AutoCAD
  • Osmnactka18 29. 1. 2017 19:05:58
    My jsme koupelnu navrhovali přímo přes nástroj obchodu...
  • Jan Pajerchin 10. 7. 2014 13:26:35
    Casto úplne postačí aj obyčajný Excel. Viď video návod:...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5