Nejlepší program pro střih a úpravu videa

Ať už jste amatérský filmař, či si jen chcete sestříhat video z dovolené, můžete k úpravě svého díla využít počítač a jeden ze sedmi nabízených programů různé náročnosti, kvality i ceny.

Střih videa na počítači se stal s nástupem digitálních videokamer pro většinu filmařů naprosto běžnou záležitostí. Rovněž cena potřebného hardwaru je na snesitelné úrovni. Výrazné rozdíly ale panují v použitém softwaru, či jak se říká – střihacím programu. Existuje pestrá škála začínající malými, jednoduchými aplikacemi, které jsou zdarma, a končící náročnými, složitými a profesionálními programy, jejichž pořízení přijde uživatele na pěkné peníze.

Protože každý má jiné nároky, znalosti i finanční prostředky, představy o tom nejlepším programu pro úpravu videa se mezi jednotlivými uživateli liší. Nejinak tomu je i na fóru Živě.cz, kde diskutující doporučují ostatním své favority, z nichž vybíráme sedm zajímavých programů tak, aby si zde toho svého vyvoleného našlo co nejvíce čtenářů.

Pozor! Nepřehlédněte náš aktualizovány článek:

7 nejlepších programů pro domácí střih videa

Videa z dovolené, rodinné snímky dětí či rodičů nebo třeba amatérské filmy. To bývají nejčastější projekty domácího střihače. Tomu by měla odpovídat i cena a náročnost pořízeného softwaru.

 

Pinnacle Studio

Zažitá klasika mezi filmovými amatéry i tvůrci rodinných snímků. Pinnacle Studio je videoeditor pro kompletní práci s domácími nahrávkami. V několika krocích lze projít od stažení videa do počítače ze záznamového zařízení, přes střih a editaci až po vypálení na DVD či Blu-ray (podporuje tedy HD). Jednoduchou a přehlednou formou se zde dají vytvořit titulky, ve schématu snímek sestříhat, doplnit o přechodové efekty, animace i filtry.

pinnacle.jpg

Program je typický zejména skloubením jednoduchého a přehledného ovládání, které zvládne i méně zkušený uživatel, s dobrou funkčností a množstvím nástrojů. Čtenář Dancek Pinnacle Studio používá především pro jeho střídmý design a pokročilé funkce, přestože přiznává, že jeho nevýhoda spočívá v dlouhém renderování, špatné kvalitě náhledu či nutnosti platit za licenci. Jendakol si oproti tomu stěžuje na vysokou náročnost a nestabilitu programu při práci s delšími snímky.

pinnacle2.jpg

stáhnout program Pinnacle Studio 14 final (1921 MB)


VideoSpin

Pro ty, kterým se filosofie Pinnacle líbí, ale preferují freewarové řešení, je tu produkt Pinnacle VideoSpin, který je zjednodušenou verzí střihové programu Studio. Program umožňuje základní úpravy a střih videa i tvorbu slideshow z digitálních fotografií. Jeho největším omezením je nemožnost stahovat video přímo z kamery, program tedy pracuje pouze s video soubory na disku počítače. Rovněž úprava audia je omezena jen na nejnutnější úkony a DVD s ním také nevypálíte

videospin.jpg

Jako jednoduché řešení zdarma pro střih videa z dovolené jej doporučuje diskutující s přezdívkou vladimir. Na sestříhání, vložení titulků, hudby na pozadí a komentáře podle něj plně dostačuje. Absence grabování videa z kamery a vypalování DVD lze bez problémů nahradit jinými aplikacemi.

stáhnout program Pinnacle VideoSpin 2.0 (162 MB)


Adobe Premiere Pro

Pro ty, kterým přijde Pinnacle příliš amatérský a funkčně nedostatečný, je tu software, který vymáčkne z vašeho počítače i 64-bitového operačního systému maximum. Obsahuje obrovské množství nástrojů, filtrů i efektů. Dále disponuje širokou podporou záznamových i komunikačních zařízení, zvládá práci s videem ve vysokém rozlišení (výstup na Blu-ray disk), doplňování počítačových animací do videa (včetně umělého pozadí) a nabízí pokročilou práci s ozvučením a mnoho a mnoho dalšího.

adobe1.png

Čtenář Brumer u Adobe Premier vyzdvihuje oproti Pinnacle pokročilejší práci s videem, a především možnost nahrávání pluginů od známých firem typu Boris FX nebo Red Giants. Medvidek_panda chválí u tohoto produktu poměry funkčnost, uživatelská přívětivost a cena.

adobe2.png

Jako klad aplikace vyzdvihuje koubelka podporu a provázanost mezi jednotlivými produkty Adobe, jako mínus pak uvádí při náročnějších a větších objemech videí její těžkopádnost i nižší stabilitu. „Premiéra“ je placeným produktem, vybrat si ale můžete z více verzí, které vyhovují vašim požadavkům i finančním možnostem.

stáhnout program Adobe Premiere Pro CS5 (344 kB)


Sony Vegas Pro

Jako největší konkurent vůči pokročilému Adobe Premier se v diskuzi ukázal program Vegas od Sony Media Software. Jedná se o profesionální nástroj pro úpravu videa, který podporuje velké množství zařízení, efektů, nástrojů i výstupů. Zvládá samozřejmě HD video, prostorový zvuk i vypalování na Blu-ray disky. Neomezuje uživatele počtem video a audio stop, nabízí na 190 upravitelných digitálních efektů, užitečný titulkovač, barevné korekce a mnoho dalšího.

sony.jpg

Aplikaci si pochvalují např. diskutéři Martimos, emme a BLOOD. Gloe jej pak hodnotí jako produkt s funkcemi a ovládáním na vysoké úrovni. Jako velkou výhodu pak spatřuje dobré propojení se sesterským projektem Sound Forge, s nímž lze účinně upravovat zvukovou stopu. Pro uživatele bude důležitým kritériem i cena. Ta je u verze Vegas Pro skutečně vysoká (700 dolarů), lze si ale vybrat i z méně pokročilých, jejichž finanční hodnota je podstatně nižší.

stáhnout program Sony Vegas Pro 9 (168 MB)


Avidemux

Nyní se dostáváme k alternativě, která sice funkčně nemůže konkurovat výše uvedeným produktům, ale její síla spočívá v její licenci. Avidemux je multiplatformní (Windows, Linux, Mac OS X, BSD) opensourcový editor videa určený k jednoduchému stříhání, filtrování, vyvažování barev i enkódování celé řady video formátů. Pro jeho jednoduchost, multiplatformitu a licenci jej pro nenáročný střih používá např. siddhi. PatrikChrz se k němu připojuje s výtkou, že mívá problém se synchronizací audia a videa, což siddhi také potvrzuje.

avidemux.png

stáhnout program Avidemux 2.5.5 (2,6 MB)


Cyberlink PowerDirector

Kompletní balík pro práci s digitálním videem. Obsahuje všechny funkce potřebné ke střihu, úpravě i vylepšení snímku. Nabízí práci s HD (i vytváření HD z klasického SD videa), prostorovým zvukem, počítačovými animacemi i prezentacemi fotografií. Samozřejmostí je aplikace filtrů i efektů a vkládání titulků. Klasické výstupy jsou obohaceny i o optimalizace pro přenosná zařízení typu Apple iPod či Sony PSP. Tento tip dodal čtenář Reno.Raines, který aplikaci používá převážně pro úpravu nahraného televizního vysílání.

cyber.png

stáhnout program Cyberlink PowerDirector 8 (237 MB)


AVS Video Editor

Posledním editorem, který vám umožní přenést obraz z digitální kamery a televizních tunerů do počítače, jeho sestříhání, vkládání množství efektů a ukládání do velkého množství formátů a samozřejmě také vypálení na DVD, je AVS Video Editor. Ten navíc zvládá také práci s videem ve vysokém rozlišení (výpal do Blu-ray), úpravy zvuku pro dokreslení pozadí, stabilizaci třesoucího se obrazu, vytváření menu atd.

AVS-VideoEditor.png

Program nedávno objevil uživatel DuckDaffy, který jej charakterizuje jako velmi jednoduchý nástroj pro začátečníky, který se jen místy neprakticky ovládá. Zato má podle něj perfektní storyboard a funguje svižně i na méně výkonných počítačích.

stáhnout program AVS Video Editor 5.2.1.170 (143 MB)


Pozor! Nepřehlédněte náš aktualizovány článek:

7 nejlepších programů pro domácí střih videa

Videa z dovolené, rodinné snímky dětí či rodičů nebo třeba amatérské filmy. To bývají nejčastější projekty domácího střihače. Tomu by měla odpovídat i cena a náročnost pořízeného softwaru.

 


Sledujte Živě na Facebooku

celkem 60

Poslední komentáře Komentáře

Osobně stříhám na tomhle počítači.... kalidasa 11.  8.  2014 13:59
Zdravím, neví někdo jaký program je nejlepší na... Daniel Dvořák 15.  4.  2013 11:37
Ahoj. Mohl by mi někdo poradit? Potřebuji... salver 29.  3.  2013 22:39
Střih bez rekomprese umí CyberLink PowerDirector,... mika.w 8.  10.  2010 23:13
No rad bych videl co ta karta za 199 umi. Pripada... Smiricky_T 6.  10.  2010 1:11
Přidat příspěvek Zobrazit vše


Další podobné články

Podívejte se: tak vypadá Office 2016

Podívejte se: tak vypadá Office 2016

Microsoft nedávno zveřejnil testovací Office 2016 pro podniky. Novou verzi kancelářského balíku si ovšem alespoň omezeně může vyzkoušet každý. Citelné je hlavně nové téma.

Před 18 hodinami  |  Čížek Jakub  |  13

Office od Microsoftu bude zdarma, ale jen pro malé displeje

Office od Microsoftu bude zdarma, ale jen pro malé displeje

26.  3.  2015  |  Polesný David  |  11
Bezplatný kancelářský balík LibreOffice dostane webovou verzi

Bezplatný kancelářský balík LibreOffice dostane webovou verzi

26.  3.  2015  |  Kováč Martin  |  8
Facebook ukázal budoucnost Messengeru. Zabije e-mail?

Facebook ukázal budoucnost Messengeru. Zabije e-mail?

Představte si IM komunikátor, jehož funkčnost rozšíříte pomocí aplikací a s jehož pomocí si třeba objednáte i tričko na e-shopu, aniž byste potřebovali e-mail. To je Messenger Platform.

26.  3.  2015  |  Čížek Jakub  |  35


DEJTE NÁM TIP NA ČLÁNEKAktuální číslo časopisu Computer
  • Testy nejnovějších produktů na českém trhu.
  • Informace ze světa internetu i bezpečnosti.
  • Plné verze programů zdarma pro všechny čtenáře.