Nejlepší program pro správu hudební sbírky

Zástup mp3 souborů i vlastní hudební sbírka na CD může způsobovat chaos. Využití katalogizačního nástroje vytvoří pořádek i lepší přehled. Který program si z nabídky vyberete vy?

Na diskusním fóru Živě.cz jsme rozvířili debatu nad tím, který program je nejvhodnější ke správě hudební sbírky a zda je vůbec třeba jej používat. Názory i tipy byly pestré. Silný hlas měli ti uživatelé, kteří žádný specializovaný software nepotřebují a vystačí si pouze s vlastní prací s adresářovou strukturou a klasickým hudebním přehrávačem, popř. nativními programy Windows.

Jiní zase dávají přednost programům, které obsáhnou všechny funkce softwarového přehrávače, ovladače pro normální přenosný přehrávač, katalogizačního nástroje, aplikace pro úpravu ID3 tagů i programu pro nákup muziky on-line.

iTunes

Dobře známý jablíčkový program pro správu a přehrávání multimédií, který je díky popularitě přenosného přehrávače iPod rozšířený i mimo platformu Mac OS X. Vytváří vlastní knihovnu vaší sbírky hudby, podporuje funkci „drag and drop" pro snadnou správu, automaticky synchronizuje data s iPodem, generuje „chytré" playlisty, které vyhovují vašemu výběru hudby a další. Spolupracuje samozřejmě s iTunes Music Store, kde můžete nakoupit ohromné množství skladeb.

Klepněte pro větší obrázek

Program iTunes v diskusi začal vychvalovat čtenář s přezdívkou Sattero, kterému i další vyjadřovali podporu jeho argumentům. Podle něj má aplikace nejpřehlednější a nejucelenější pohled na velkou knihovnu hudby, dokáže pracovat s více interprety v jednom albu a obsahuje řadu přídavných skriptů. Rovněž jej poměřuje i s Amarokem, který má také v oblibě, pouze podle něj nezvládá práci s velkými knihovnami, a také s MediaMonkey, který považuje za velice podobný ale jemu méně vyhovující.

Microsoft Zune Software

Zmíníme-li iTunes od Applu, je třeba i podle tipů čtenářů zmínit konkurenční Zune od Microsoftu. Zabývá se správou hudební sbírky, kterou synchronizuje s přehrávačem, ale nabízí samozřejmě i přehrávání audia a videa i prohlížení obrázků. Rovněž v rámci programu lze sdílet data, vypalovat hudební CD, vytvářet playlisty a mnoho dalšího. Zune mnoho uživatelů zaujme moderním vzhledem.

Klepněte pro větší obrázek

Program si nejvíce vychvaloval čtenář viiitezslav. Mezi jeho hlavní požadavky na podobný typ softwaru patří rychlá, přehledná a pohodlná správa hudby a přívětivé, originální a neokoukané uživatelské rozhraní, což podle něj Zune splňuje. Navíc si pochvaluje, že program zvládne velkou většinu tagů sám doplnit a automaticky roztřídit. Jako nedostatky oproti tomu vnímá v pomalejším spouštění a absenci podpory pro Českou republiku.

MediaMonkey

Oblíbený hudební přehrávač i manažer audio souborů. K tomu nabízí i vypalování, konverzi mezi jednotlivými formáty, jukeboxové přehrávání, stahování muziky z internetu a mnoho dalšího. MediaMonkey nabízí spoustu automatický operací, kdy např. sám proskenuje celý disk (či jeho úsek) počítače, nalezené soubory roztřídí podle interpreta, názvu skladby, alba atd. Rovněž sám z internetu načte a doplní ID3 tagy, booklet atd. Máte-li tedy na disku v hudbě nepořádek, MediaMonkey jej zpřehlední.

Klepněte pro větší obrázek

To vše navíc dělá bez nároku na honorář, v líbivém prostředí a česky. Dokáže navíc synchronizovat databázi s některými mobilními telefony i přenosnými hudebními přehrávači. Program si v diskusi pochvaluje mimonaut, který u MediaMonkey vyzdvihuje oproti těžkopádnému iTunes především jeho rychlost. I uživatel BLOOD si pochvaluje jeho nenáročnost a rychlost.

Amarok

Populární hudební přehrávač i manažer známý především linuxové komunitě. Pracuje s kolekcí médií podobné knihovně Windows Media Playeru. Nově uložené hudební soubory jsou automaticky ukládány do kolekce a ta je implementována do podoby databáze v MySQL. Zvládá také stahování textů k písním, informací o albu i interpretovi z různých serverů na internetu. Na fóru jej doporučuje diskutující jxjl, který sice připouští nedostatky při úpravě ID3 tagů, ale zase vyzdvihuje dobré třídění sbírky do logické adresářové struktury.

Klepněte pro větší obrázek

MyMP3´s

My Mp3´s je program slovenské provenience určený především k práci s Mp3 tagy. Veškerá činnost, která v programu probíhá, by se dala shrnout takto – import skladeb popř. celého alba, zvolení titulu a úprava, případně vyplnění, informací o něm. Lze tak přejmenovávat samotné soubory, editovat informace v tagu, nastavit masky pro hromadnou úpravu souborů a další. Freewarová licence jen dopomáhá k lepšímu rozšíření aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

MusicBee

MusicBee je méně známý nástroj pro komplexní správu hudby. Zvládá katagolizování, organizování, vyhledávání, spravování i přehrávání. Zvládá i ripování hudebních CD, identifikaci nově uložených souborů pomocí digitálního hudebního podpisu a stahování informací o hudbě z internetu. Máte-li nějaký přenosný přehrávač, MusicBee s ním synchronizuje vytvořenou databázi. Celkově líbivé a přehledné prostředí je vám k dispozici zcela zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

JukeBox

Na závěr si ještě představíme malý a jednoduchý program z naší domoviny. Je zaměřen na správu sbírky hudebních CD. Evidenci můžete lehce zpracovávat, vyhledávat i procházet. K jednotlivým albům je možné přidávat vlastní komentáře i doprovodné fotografie a další. Příjemný je i vzhled klasického jukeboxu, po němž má program i své pojmenování. Nelze od něj ovšem čekat žádné pokročilé funkce pro správu tisíců mp3 souborů, které můžete nalézt u výše uvedených konkurentů.

Klepněte pro větší obrázek 

Témata článku: Software, Nejlepší programy, Download, GigaMania, Big, Zune, Alba, Album, Amarok, Jukebox, Muzika

47 komentářů

Nejnovější komentáře

  • west44 18. 7. 2011 18:22:12
    Výborný přehrávač obsahuje nové Ubuntu (11.04), jmenuje se Banshee...je...
  • Zdeněk Havlín 28. 6. 2011 11:04:40
    nejlepsim programem pro spravu hudebni (ale i jakekoliv jine) sbirky...
  • Poltergeist 26. 6. 2011 23:41:21
    já osobně jsem prohlásil, že žádný extra hyper mega super program...
Určitě si přečtěte

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

Včera | Pavel Tronner | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?