reklama

Nejlepší program pro práci s ovladači

Správné použití vhodných ovladačů může výrazně přispět ke stabilitě i rychlosti systému. Pro ulehčení jejich správy, hledání aktualizací i obnovu existují specializované programy.

Přestože mnohahodinové hrátky s ovladači hardwaru, které se vzájemně rušily a shazovaly, jsou většinou již ve Windows dávnou minulostí, vyplatí se mít přehled o jejich aktuálnosti. Nejnovější ovladače přímo od výrobce často zvyšují výkon či stabilitu hardwarových komponent a tím i celého systému. Rovněž možnost jejich zálohování a následné obnovy pro případ problémů se mnohdy hodí.

Během uplynulého týdně proběhla na fóru Živě.cz diskuze o tom, zdali čtenáři vůbec podobný druh softwaru používají, je-li vůbec potřeba, a pokud ano, tak jaký program jen ten nejlepší. Velká část diskutujících má v tomto jasno. Buďto si aktualizace hlídají a instalují ručně, nebo se inovací ovladačů nezabývají potud, pokud jejich hardware bez problémů běží. Někteří také plně spoléhají na automatické updatovací schopnosti Windows.

Pro ty, kteří stojí o nějakého pomocníka pro správu ovladačů, nabízíme několik tipů od přispěvatelů v diskuzi a rovněž pár programů z nabídky redakce.

Driver Genius Professional

Driver Genius Professional slouží k zálohování všech ovladačů instalovaných v systému. Po reinstalaci Windows je pak jednoduše zase vrátíte do původního stavu. Zálohy jsou vytvářeny a obnovovány pomocí přehledných průvodců do souborů ZIP nebo EXE. Kromě toho se od aplikace dočkáte i vyhledání nejaktuálnější verze ovladače nejen pro hardware počítače, ale také pro periferní zařízení typu myši, klávesnice, tiskárny atd.

Klepněte pro větší obrázek

Databáze serveru je pravidelně každý den aktualizována, takže máte záruku, že do svého počítače dostáváte opravdu ten nejnovější produkt. Přítomna je zde i užitečná funkce pro odinstalování starých a nepoužívaných ovladačů, pokud zůstaly zapomenuty trčet někde v systému. Program doporučuje uživatel LubošH, který je s ním léta spokojený a dokonce jej i jednou zachránil díky záloze ovladačů.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Driver Genius Professional 9.0.0.186 (13 MB)


DriverAgent

Jednoduchý napůl freewarový nástroj pro analyzování nainstalovaných ovladačů. Po stažení a spuštění programu dojde k prozkoumání počítače a následnému vyhodnocení nalezených údajů, které jsou odeslány na domácí server. Zde je uživateli nabídnuta zpráva s vyhovujícími a zastaralými ovladači. Server u problémových ovladačů automaticky nabídne nejnovější verzi.

Klepněte pro větší obrázek

Až potud je vše zdarma. Nyní se dostáváme k podivnému sousloví „napůl freeware“. Jestliže se rozhodnete ovladače z nabídky aktualizovat, za stáhnutí skrze DriverAgenta je již třeba autorům služby zaplatit. Platí se za roční užívání této nabídky. Přestože je k podobnému druhu programů skeptický, diskutér s přezdívkou Petr_S, pro svou kontrolu používá právě DriverAgenta.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program DriverAgent 2.2010.2.24 (560 kB)


Driver Magician

Posláním programu je identifikovat veškerý hardware v systému, podat uživateli dostatek informací o něm i o jeho ovladači a právě tento ovladač zálohovat. Po reinstalaci či upgradu systému pak lze ovladač pohodlně obnovit. Program je vhodný svým lehkým ovládáním i pro méně zkušené uživatele. Jednoduše po nainstalování a spuštění začne aplikace prozkoumávat počítač, shánět se po připojeném hardwaru, zobrazovat o něm detailní informace a především vypíše seznam použitých ovladačů.

Klepněte pro větší obrázek

Driver Magician je možné získat ve dvou verzích, přičemž zde nabízená Lite je zdarma. Placená a pokročilejší verze se od okleštěné Lite liší v množství nejrůznějších funkcí, které obsahuje navíc. Mezi ty hlavní dovednosti patří update stávajících ovladačů, jejich porovnávání s databázemi umístěnými na internetu, zálohování i dalších položek (dokumenty, registr) a také uložení všech zálohovaných ovladačů do samorozbalovacího .exe balíčku.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program Driver Magician Lite 3.74 (1,6 MB)


ServiWin

Miniaturní utilitka zobrazuje nejen seznam nainstalovaných ovladačů, ale také běžících služeb, čímž výrazně posunuje dál svou funkční užitnost. O každé položce v seznamu se dozvíte všechny důležité informace – popis služby či ovladače, jméno autora, číslo verze apod. S těmito položkami můžete v programu dále pracovat. Lze je zastavit, spustit, restartovat, změnit status při spuštění systému atd.

Klepněte pro větší obrázek

Veškeré prováděné kroky i seznam kontrolovaných ovladačů a služeb je možné vyexportovat do HTML. Aplikace sice nenabízí aktualizaci ovladačů, nicméně ji můžete používat zcela zdarma jako informativní pomůcku s tím, že v případě potřeby ovladače updatujete ručně.

stáhnout program ServiWin 1.45 (42 kB)


EVEREST

Přestože správa ovladačů není hlavní náplní EVERESTu, který slouží především k získávání informací o hardwaru a k jeho testování, dá se dobře použít i pro práci s ovladači. EVEREST zobrazuje seznam hardwaru a k němu příslušné ovladače s detailními informacemi. Po jejich aktualizaci či jiné změně bude program užitečný při testování stability i výkonu celého systému. Lze si tak ověřit, s jakou kombinací ovladačů je počítač nejvýkonnější a jestli některý ovladač nezpůsobuje nestabilitu.

Klepněte pro větší obrázek

stáhnout program EVEREST Ultimate Edition 5.50.2224 Beta (10 MB)


Během následujícího týdne bude na fóru Živě.cz otevřena diskuze týkající se tématu offline brouzdání po internetu a stahování webových stránek. Bude se tedy hledat ten nejlepší program pro tyto činnosti. I vy se můžete podílet na tvorbě příštího nedělního článku na Živě.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, GigaMania, Everest, Genius, Klávesnice genius

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • bezzle 12. 5. 2010 22:33:37
    Ovladace? Co to je? :-D
  • Mirek Strnad 11. 5. 2010 11:42:56
    aktivace win znamená akorát klepnout na tlačítko ověřit, tak co řešit ;)
  • Zuzana Sodomková 10. 5. 2010 21:52:13
    Docela se bojím aktualizovat ovladače od té doby, co jsem je aktualizovala...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama