Nejlepší program pro komunikaci přes LAN

Chcete komunikovat po uzavřené místní síti bez připojení k internetu, takže klasické on-line služby a klienti pro instant messaging jsou nepoužitelné? Existuje celá řada zajímavých nástrojů.

Ve vláknech na fóru Živě.cz zde a zde probíhala diskuse o vhodném programu pro textovou i hlasovou komunikaci po lokální síti, která nemá přístup k internetu, nebo účastníci této konverzace nechtějí využívat různých on-line služeb. Tento druh softwaru již pochopitelně nemůže zažívat takovou popularitu a rozmach jako v minulosti, kdy připojení k internetu pro každou pracovní stanici nebylo standardem.

Nicméně i dnes jsou situace či požadavky, kdy se takovýto program hodí. Nabízíme vám proto pestrý koktejl aplikací, z nichž každá disponuje různým uživatelským prostředím, funkcemi i dovednostmi, které byly doporučeny čtenáři Živě.cz a doplněny tipy naší redakce.

TeamSpeak

Program TeamSpeak je dobře známý především hráčské komunitě, která jej využívá ke komunikaci přion-line hraní i klasické LAN párty. Program je typický kvalitním přenosem hlasu, jednoduchým ovládáním a malými nároky na systém a hardware počítače, což právě hráči velice oceňují. Komunikace funguje na principu serveru a klientů, kdy jeden počítač je v pozici hostitele a ostatní se k němu připojují.

Klepněte pro větší obrázek

TeamSpeak lze bezplatně užívat na operačních systémech Windows a Linux. Existuje ovšem i neoficiální a nepodporovaný klient pro Mac OS X. V diskusi program zmiňovali čtenáři s přezdívkou Kobliha či Zdama. Zatím poslední stabilní verze je 2, kterou vám zde nabízíme ke stažení. Ovšem někteří čtenáři již bez problémů používají RC verzi 3, která je již nějakou dobu na světě.

Vypress Chat

Jednoduchý textový komunikátor pro psaní si po síti. Je uživatelsky přívětivý a lehce konfigurovatelný. Pracuje jak na protokolu TCP/IP, tak i na IPX/SPX. Přitom není třeba žádného nastavování, takže ihned po instalaci je Vypress Chat plně funkční. Lze vytvářet jak dvoustrannou komunikaci, tak i konferenční chat. Program se do značné míry inspiruje IRC (způsob komunikace, okno), či ICQ (ikona v systémové liště a práce s ní).

Klepněte pro větší obrázek

Program doporučil čtenář budis, který jako hlavní výhodu považuje skutečnost, že Vypress nepotřebuje ke svému chodu žádný server. Stačí, aby oba účastníci program spustili a okamžitě mohou psát.

Mumble

Opensourcový program známý rovněž mezi hráči počítačových her. Svým zaměřením je podobný TeamSpeaku, protože nabízí kvalitní a rychlou hlasovou komunikaci s minimálními nároky na systém i vytížení sítě. K tomu zvládá i nastavitelné dovednosti typu potlačování šumu, automatické volby hlasitosti atd. Pro použití při hraní jej doporučuje diskutující s přezdívkou Ilfirin. Píše o něm i testicko, který spolu s tím zmiňuje alternativu Ventrilo (viz níže).

Klepněte pro větší obrázek

Spark

Spark je opensourcový komunikátor dostupný pro Windows, Linux i Mac OS X optimalizovaný pro komunikaci ve firmách či různých organizacích. Zvládá textové spojení mezi dvěma subjekty, skupinový chat i hlasovou komunikaci., přičemž obsah je zabezpečený. Nalézt zde lze i podporu kontroly pravopisu, záložek pro jednotlivé chatovací místnosti atd. Program bývá kombinován se serverovým řešením Openfire, s nímž je společně vyvíjen.

Klepněte pro větší obrázek

Openfire (dříve známý jako Wildfire) je multiplatformní server na bázi XMPP (Jabber). Tuto možnost nabídl čtenář spider99, který je s kombinací Sparku a Openfiru naprosto spokojený.

Ventrilo

Další program fungující na principu klient a server a zaměřující se na co nejlepší poměr kvalita přenosu hlasu a minimální zátěž systému i sítě. To doplňuje celou řadu různě zajímavých funkcí. Např. komunikaci lze zabezpečit přístupovým heslem, vše se dá umlčet stisknutím tlačítka „mute“, je možné převést text na řeč, mluvit skupinově, ovládat program pomocí klávesových zkratek, zvládá různé druhy filtrování atd.

Klepněte pro větší obrázek

Diskutující pod přezdívkou petyx jej označuje za podobný program jako TeamSpeak, který mu sedí více. Konfigurace je podle něj jednoduchá a většina věcí se tak nastavuje jednoduše.

Net Send GUI

Základním nástrojem pro textovou komunikaci přes lokální síť byl po dlouhou dobu jednoduchý příkaz „net send“. Společnost Fomine Software tuto základní funkci vylepšila o grafický kabátek a dodává i upravitelný seznam kontaktů. Ke komunikaci využívá vlastní zabezpečený protokol na bázi TCP/IP místo na NetBIOSu. Používá ho fatman, který i tak dodává, že klasický net send z příkazového řádku byl rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek

Sendik

Na závěr ještě doplňujeme miniaturní prográmek české provenience, který je určen k nenáročnému či přímo domácímu posílání zpráv. Na jednom počítači je založen server a ostatní se na něj připojují pomocí vyplněné IP adresy. Při připojení klienta dojde ke stažení seznamu všech dalších přístupných uživatelů, s nimiž dále můžete komunikovat. V případě správného nastavení jde takto vzdálené počítače restartovat i vypínat.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Nejlepší programy, Download, GigaMania, Teamspeak, Big, Spark, Send

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • volani.webnode.cz 15. 6. 2011 0:47:36
    a co pouzit DC ? :-D
  • Rudolf Jelínek 13. 6. 2011 13:54:51
    Já na komunikaci po LAN používam: zvednout zadek ze židle a dojít vedle
  • Antonín Novák 13. 6. 2011 10:14:22
    U programu Spark je to popsáno poněkud nešťastně, nutnou podmínkou pro...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5