Nejlepší program pro klávesové i myší zkratky

Dlouhé proklikávání i zbytečné najíždění myší často zdržuje. Vhodným nastavením klávesových zkratek i gest myší můžete svou práci na počítači výrazně zefektivnit.

Jakkoli programy pro správu i vytváření klávesových i myších zkratek nepatří mezi nejčastěji používaný a rozšířený software, řada čtenářů Živě.cz jej má nainstalován a nedá na něj dopustit. Přestože se to může zdát jako drobnost, důkladným nastavením svůj pohyb po počítači výrazně urychlíte. Nejedná se přitom pouze o minimalizaci či zavření některého okna, ale o rychlý přístup k prakticky jakémukoli programu i jeho ovládání.

V diskuzi na fóru Živě.cz doporučovali čtenáři některé utilitky, s nimiž mají vlastní zkušenost, k vyzkoušení. Pestrému koktejlu nápadů i návrhů na zefektivnění práce dominovaly zejména dva programy s podobným názvem. Jedním je všeobecně známý a populární AutoHotkey, druhým miniaturní a účinný HotkeyP. Který z nich a všech dalších nabízených si vyberete vy?

AutoHotkey

Nastavte si klávesnici, joystick nebo myš zcela podle svých představ s pomocí populární opensourcové aplikace. Ta obsahuje „quick-start" tutoriál pro okamžité přiblížení hlavních funkcí a dovednosti i automatický zapisovač skriptů, který zaznamenává a poté zpětně provádí stisky kláves a tlačítek myši. Nabízí také pokročilou nápovědu. Program dokáže přemapovat snad všechny možné klávesy, tlačítka na joysticku a myši i vytvořit kombinace a klávesové zkratky.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatel má velký prostor nastavit si vše podle něj (ovládání hlasitosti, skrytí/obnovení/změnu velikosti oken, spouštění aplikací a mnoho dalšího). Užitečnou vlastností je i rozepisování zkratek. Napíšete-li třeba „atd“, program to ihned přetransformuje na „a tak dále“.

Čtenář pepak vidí jako hlavní výhodu možnost skriptování vlastních požadavků, takže není limitován dovednostmi, které mu nabízí autoři programu. Aplikaci si pochvaluje i DuckDaffy, který si s jeho pomocí upravil ovládání webového prohlížeče a ihned v diskuzi nadhazuje několik svých úprav.

HotkeyP

I s tímto programem české provenience můžete každému spustitelnému souboru, dokumentu nebo WWW stránce nastavit klávesovou, myší nebo joystickovou zkratku. Lze přiřadit funkce také všem multimediálním klávesám i dalším tlačítkům myši. Dále program umí měnit klávesové zkratky v jiných aplikacích, vypnout, zamknout nebo restartovat počítač, spouštět spořič obrazovky, měnit rozlišení monitoru i ovládat hlasitost.

Klepněte pro větší obrázek

Rovněž zvládá změnu priority procesů, ukončení programů, vysouvání dvířek CD mechaniky, nastavení rychlosti CD, smazání dočasných souborů, výměnu tapety, upravení průhlednosti oken, zobrazení lupy, vkládání data/času nebo libovolného textu atd.

Velkým zastáncem programu je Jarda.x, který za jeho největší výhodu považuje variabilitu freewarovou licenci i české prostředí. Jaandrle zase vyzdvihuje propracovaná makra a podporu přiřazení více událostí k jedné klávesové zkratce. Čtenář s přezdívkou checheche jej používá na mapování gamepadu pro ovládání počítače.

Executor

Aplikace určená pro rychlejší spouštění jiných programů i celkové ovládání počítače. Nabízí samozřejmě možnost nastavení klávesových zkratek, ale také rychlejší vypisování textu i webových adres. Executor slouží také jako rozcestník pro programy, které se již ztrácejí v záplavě nabídky v menu Start. Zde si je můžete řadit i škatulkovat podle vlastních požadavků a navíc rychle vyhledávat podle vepsaného hesla. Program také nabízí značné přizpůsobení vlastního vzhledu i ovládání. V diskuzi jej doporučili čtenáři marcus88 a wawi.

Klepněte pro větší obrázek

AutoIt

Program pro vytváření klávesových zkratek i automatizačních skriptů velice jednoduchým způsobem. Opakujete-li často nějakou sérii úkonů, lze si usnadnit práci vytvořením postupu spustitelného určitou kombinací, po čemž následuje definované stisknutí kláves, najetí i kliknutí myši atd. Program doporučuje uživatel bobo8, který k němu přešel od AutoHotkey, protože mu nabízí lepší strukturu skriptovacího jazyka i vývojové prostředí. Jinak jsou podle něj oba programy velice podobné a užitečné.

Klepněte pro větší obrázek

X-Mouse Button Control

Zajímavý prográmek pro úpravu funkcí tlačítek i kolečka myši. Uživatel si může vytvořit takovýto ovládací profil pro jakékoli okno libovolného programu. K aktivaci profilu pak dojde při najetí myši na toto okno. Tlačítka tak budou mít jinou funkci nad oknem webového prohlížeče, jak nad oknem textového editoru apod. O aplikaci se obšírně rozepisuje čtenář s přezdívkou BetonMAN. Ten píše o až sedmi funkčních vrstvách, které se dají přepínat dle potřeby, a také o možnosti nastavit ovládání okna, i když není zrovna aktivní.

Klepněte pro větší obrázek

Stáhnout X-Mouse Button Control (1,4 MB)

Just Gestures

Na závěr si představíme poněkud odlišný program. Just Gestures umožňuje uživateli ovládat počítač pomocí gest myší, které využívají některé webové prohlížeče. Program funguje tak, že po stisku pravého myšítka a naznačení předem definovaného a nastavitelného gesta, dojde k provedení příkazu spojeného s tímto gestem. Vše je možné ještě zpestřit nastavení kombinací s jinými stisknutými tlačítky myši i pohybem kolečka. Program navíc umožňuje na jedno gesto provést více různých akcí.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Download, GigaMania, Myši, Big, Joystick, Just, Justo, Button, Gamepad, Gamepady

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • robertchutney 15. 5. 2011 20:02:32
    Panove a Damy, kam ten spech, k cemu ty zkratky! Jsem pametnikem, kdy v...
  • M0RGAN 15. 5. 2011 19:04:38
    Na ovládání PC prostřednictvím Gamepadu používám Xpadder. Ten přiřazuje...
  • silverkeeper 15. 5. 2011 13:17:35
    na myš easystroke, na klávesy není žádnej spešl program potřeba
Určitě si přečtěte

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

24.  5.  2017 | Jakub Čížek | 59

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si bezdotykové ovládání PC za stokorunu

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si bezdotykové ovládání PC za stokorunu

** Vzpomínáte na Leap Motion? ** Dnes si postavíme něco podobného za zlomek ceny ** Pohrajeme si s optickým detektorem gest

28.  5.  2017 | Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky