Nejdůležitější software roku 2009

Rok 2009 byl bohatý nejen na webové služby ale také na nové programy. Vybrali jsme desítku těch nejdůležitějších, o kterých se psalo a diskutovalo napříč IT komunitou.

Minulý týden jste si mohli přečíst sumář desítky nejzásadnějších webových služeb roku, o kterých jsme psali na Živě.cz. Nyní na řadu přichází software – programy, nebo jejich aktualizace, které si zaslouží připomenutí, charakterizují totiž končící rok 2009.

Stejně jako v případě webových služeb platí, že se nejedná o žebříček s prvním a posledním místem a že desítku můžete dále rozšiřovat o své tipy v diskuzi pod článkem. Takže jdeme na to.

Microsoft Windows 7

Možná je to už trošku nuda, rok 2009 ale skutečně patřil Windows 7. O novém operačním systému od Microsoftu jsme psali průběžně po celý rok od první veřejně betaverze až po globální synchronizované uvedení 22. října. Na Živě.cz vznikl také tematický blog o Windows 7 a o posledním desktopovém systému od Microsoftu jsme se věnovali i ve speciálním seriálu. A co Windows samotný? Oproti Windows Vista se těší mnohem lepšímu renomé, je rychlejší, stabilnější a podle mnohých se jedná o nová „XPéčka“. No uvidíme.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 7 s novým hlavním panelem

Google Chrome

Webový prohlížeč Chrome byl sice představen už loni, ve skutečnosti mu ale patřil až letošní rok. Z verze 1.0 se vyšvihl až k testovací verzi 4.0, přibylo mu několik zásadních funkcí včetně synchronizace záložek a nedávno pak i slíbený systém rozšiřujících doplňků po vzoru Firefoxu. Díky jádru Webkit se nadále jedná o jeden z nejrychlejších prohlížečů na trhu. Do desítky se však dostal především díky četnosti uvádění nových sestavení – prakticky nebylo týdne, aby o sobě vývojáři nedali vědět.

Klepněte pro větší obrázek
Webový prohlížeč Chrome 4

Ubuntu 9

Linuxová distribuce Ubuntu vychází dvakrát do roka vždy na jaře a na podzim. Letos to byly verze 9.04 s kódovým označením „Jaunty Jackalope“ a 9.10 „Karmic Koala“. Ubuntu se dnes na poli linuxových systémů těší obrovské popularitě a pomalu se stává synonymem pro samotný Linux. Za svou oblíbenost vděčí především Debianu, ze kterého pochází, jednoduchosti a obrovské komunitě, která píše na webu návody, přispívá do fór a píše programy, které jsou uzpůsobeny pro instalační systém Ubuntu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ubuntu 9.10 a desktop Gnome 2.28

Opera Unite a Turbo

V roce 2009 se nových verzí dočkaly všechny webové prohlížeče, na tom ale není nic zvláštního. Přelomový bude s největší pravděpodobností až Firefox 4, situaci ale naštěstí zachránila Opera. Ne snad až tak desátou generací svého prohlížeče, ale exotickou funkcí Unite, která z prohlížeče vytvoří webový server pro snadné sdílení dat, a Turbo, která pro změnu pomocí speciálních proxy serverů optimalizuje webové stránky pro potřeby velmi pomalého připojení – třeba GPRS nebo stařičkého vytáčeného připojení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Správa vašeho Unite serveru a jeho veřejná podoba s přehledem povolených aplikací
Každou aplikaci si můžete libovolně přejmenovat včetně nastavení podoby webové adresy

Google Chrome OS

A opět ten Google! Na začátku léta se webem mihla informace o tom, že Google pracuje na svém vlastním operačním systému. Internet zaplavily nejrůznější spekulace od těch střízlivých až po ty naprosto divoké, které měly s realitou pramálo společného. A pak se to stalo a v listopadu Google skutečně přišel s prvními obrázky a ukázkami nového systému. Své úsilí nakonec korunoval uvolněním zdrojového kódu komunitní verze systému. Chrome OS nakonec není úplně nový systém, v praxi se totiž jedná „pouze“ o linuxové jádro obalené stejnojmenným prohlížečem. Google ovšem spustil opravdovou lavinu a z Chrome OS se stal fenomén.

Microsoft Office 2010

Stejně jako se po celý rok mluvilo o Windows 7 a od léta pak o Chrome OS, psalo se i o novém Office. V zimě se ještě jmenoval 14, pak ale získal stejně jako jeho dva předchůdci název podle roku vydání. Office 2010 se tedy na pulty obchodů dostane až příští rok, každý z vás si ale může vyzkoušet zkušební testovací verzi už dnes. Běžného uživatele svými novinkami asi příliš nenadchne, orientuje se totiž především na firemní a profesionální sféru, vzhledem k napojení na webový disk SkyDrive a Office Web Apps si ale své místo v desítce jednoznačně zaslouží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Word 2010 beta se na první pohled liší od letní verze jen novou ikonou a vylepšeným
dialogem Backstage s možností uložení dokumentu na web SkyDrive

Zoner Photo Studio 12

A co nějaké české programy? Co třeba Photo Studio od Zoneru? Správce fotek po letech dospěl do pozice skutečně velmi slušného editoru, trošku slabšího katalogu, v každém případě ale výborného balíku na úpravu a publikaci fotografií. V nové verzi je sice dle některých zbytečně nafouklý, druzí ale kontrují, že přibyl použitelný RAW editor, navigace v panelech, lepší funkce pro úpravu fotografií a tmavý profesionální design. Českých programů světové kvality pro domácnost není mnoho, Photo Studia si tedy važme – zasloužené místo v desítce.

Google Picasa 3.5

U grafiky ještě chvíli zůstaneme, společně s novým „Zonerem“ se totiž objevila i betaverze Picasa 3.5. Správce fotografií a jednoduchý editor fotek od Googlu v nové verzi nabídl plně automatický režim rozpoznávání osob na fotografiích. Ještě to ani zdaleka není dokonalé, jako jediný z konkurence ovšem dokáže osoby rozpoznávat a třídit bez potřeby složitého a zdlouhavého učení. Picasa 3.5 je tedy jakousi ochutnávkou fotografické automatizace, které bude jistě patřit příští rok.

VMware Workstation 7

Virtualizace není pouze pro velký server ve vychlazené místnosti, ale i pro desktop – zvláště dnes, kdy procesory disponují zabudovanou podporou virtualizace (Intel VT, AMD-V) a zpravidla už i více jádry. Díky tomu můžete celkem bez problému pracovat se dvěma systémy naráz. Ke špičce v desktopové virtualizaci patří Workstation od VMware. Jeho nová verze sice není zadarmo, za to si ale konečně poradí i s Windows Aero. Na takovém Linuxu tedy můžete mít v malém okénku spuštěné třeba i nové Sedmičky včetně akcelerovaného desktopu. Teď ještě zapracovat na kvalitnějším bezešvém módu a virtualizovat bude umět i moje babička.

Klepněte pro větší obrázek
Virtualizovaný Word 2010 spuštěný na Ubutnu pomocí bezešvého módu Workstationu 7
V praxi ale má ale bezešvý režim ještě mnoho děr a výkonostních překážek

Internet Explorer 8

Sice jsem o několik odstavečků výše psal, že výrobci webových prohlížečů vydávají své programy každý rok a není na tom nic zvláštního nebo přelomového, doposud to nebyl případ Internet Exploreru. Když se tedy na jaře objevila vytoužená Osmička, způsobilo to samozřejmě odezvy napříč médii i blogosférou. Osmička se sice zatím nemůže srovnávat s konkurencí – tedy alespoň co do způsobu a rychlosti vývoje, oproti předchozímu IE 7 to byl ale skutečně generační krok a Microsoft už pomalu dýchá konkurenci na záda.

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 8

A to je všechno. Možná se vám naše desítka nelíbí a máte jiné tipy, určitě se s nimi v takovém případě pochlubte v diskuzi pod článkem. Mějte ale na paměti, že hledáme pouze ty programy, které v roce 2009 způsobily v odborné komunitě skutečný poprask.

Témata článku: Software, Picasa, Backstage, Koala

63 komentářů

Nejnovější komentáře

  • SudruhStopa 31. 12. 2009 14:55:24
    meh, instalacia sa nekona, pise ze nenaslo Watsona, microsoft helpline...
  • SudruhStopa 31. 12. 2009 14:08:39
    tak to som fakt netusil. normalne ani netusim kde to ludia kupuju, ja som...
  • Petko Kotov 31. 12. 2009 0:48:39
    10% narychlo som nasiel tento zdroj, povodny zdroj na info sa mi nechce...
Určitě si přečtěte

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

24.  5.  2017 | Jakub Čížek | 58

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 97


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky