reklama

Nefunguje ICQ? Vyměňte jej!

Včera ráno mnoho z nás opět zaznamenalo několikahodinovou nefunkčnost ICQ. Nenechte se omezovat a vyzkoušejte některou z dalších volně dostupných alternativ. Vždyť možností je tolik! Zamyslete se konečně nad tím, proč standardního ICQ klienta ještě stále držíte v systému.
Kapitoly článku

Používáte-li k instantní komunikaci u nás asi nejoblíbenější protokol ICQ, mohli jste se v uplynulé době setkat několikrát s problémy během připojení k serveru. O to horší jsou situace, kdy problémy přetrvávají třeba po celý den a vaše firemní komunikace díky tomu neobyčejně vázne. Protože ICQ není placené, nemůžete si jeho funkčnost vynutit a jste tak zcela odkázáni na rychlost správců protokolu ICQ.

Pokud není ICQ funkční po delší dobu nebo jsou výpadky pravidelnějšího rázu, je možná čas popřemýšlet o možnosti výměny instant messengeru. Na výběr máte spoustu variant, některé známější, některé méně známé. Projděme si nyní několik aplikací, které se jeví jako nejlepší alternativa k právě zmiňovanému ICQ.

Tip: Pokud v přehledu nenajdete program, o kterém by ostatní určitě měli vědět, můžete na něj upozornit v diskusi pod článkem.

MSN Messenger

Druhým nejpoužívanějším messengerem je u nás produkt společnosti Microsoft – MSN Messenger. Už na první pohled je, stejně jako většina současných produktů Microsoftu, zaměřen na multimédia. Základem je samozřejmě textová komunikace. S novou verzí ale Microsoft přinesl spoustu vychytávek.

 

Hlavní okno * konverzace

Hlavním tahákem je možnost videokonference mezi uživateli. Má-li váš protějšek webovou kameru, můžete komunikovat nejen textově, ale i vizuálně. K dalším součástem funkční výbavy patří hlasové hovory, jednoduché sdílení a výměna souborů, grafické emotikony, zobrazování aktuálně hrané hudební skladby ve vašem přehrávači nebo jednoduché online hry.

Stáhnout: MSN Messenger 7.5.0324
Web: http://messenger.msn.cz/

Skype

Kapitola sama o sobě. Tento klient se během několika let dokázal vyšvihnout na špičku v oboru a je to právě Skype, který dnes jako jeden z mála udává trendy ve freewarové VoIP komunikaci. Kromě hlasových hovorů ale i Skype dokáže komunikovat textem.

 

Hlavní okno * konverzace

Kvůli zaměření na hlasové přenosy je textová komunikace u Skypu často přehlížena, ale faktem je, že v možnostech si Skype nic nezavdá s konkurencí. Mimo textové komunikace doplněné o práci s animovanými emotikony a možností více než dvou účastníků jsou to např. hovory na klasické telefonní přístroje, odesílání textových zpráv, přenosy souborů nebo videokonference. Výhodou jsou linuxové a macové porty.

Stáhnout: Skype 2.5.0.113
Web: http://www.skype.com/

Yahoo! Messenger

Další služby jsou již využívány spíše v zahraničí než u nás. Instant messenger vyhledávače Yahoo! patří k těm nejznámějším. Stejně jako MSN Messenger nebo ICQ 5 sází na grafické prostředí se spoustou detailně zpracovaných prvků.

 

Hlavní okno * konverzace

Hlavní novinkou, o kterou se Yahoo! u svého messengeru v poslední době opírá, jsou hlasové přenosy a to jak na počítačové, tak běžné telefonní stanice. Dalšími součástmi funkční výbavy je poslech rádia přímo z klienta, jednoduché sdílená souborů, práce s emotikony, možnost změny vzhledů, konferenční hovory nebo sdílení webových kamer s vašimi přáteli a známými.

Stáhnout: Yahoo! Messenger 7.5.0.814
Web: http://messenger.yahoo.com/

AOL Instant Messenger (AIM)

Gigantickou čtyřku alternativních možností uzavírá instant messenger americké společnosti AOL. Situace u AIM už není tak jednoduchá. K dostání jsou totiž hned dvě verze klienta. První, Classic AIM, především pro ty, kteří jsou na AIM zvyklí v jednodušší podobě a druhá, AIM Triton, pro uživatele, kteří chtějí od svého instant messengeru maximum.

 

Hlavní okno * konverzace

Ani AIM Triton nevybočuje z kolejí, které nastínil již popis funkcí konkurenčních klientů. Podporuje textovou komunikaci ve formě e-mailu, standardního instant messagingu nebo rychlejšího chatu, dokáže přenášet soubory a sdílet fotografie, při psaní si můžete pustit AOL Radio, cizí mu není ani videokomunikace nebo možnost volání jak ve směru PC-PC, tak PC-telefon.

Stáhnout: AIM Triton 2.2.71.1
Web: http://www.aim.com/

Výše zmíněné aplikace mají svoje výhody, ale i nevýhody. Mezi hlavní plusy originálních aplikací patří to, že se můžete kdykoliv spolehnout na to, že komunikace mezi dvěma stejnými klienty bude podporovat všechny nabízené služby. Nemůže se tak třeba stát, že dva stejné AIM mezi sebou nedokážou přenést datový soubor (samozřejmě je třeba vyloučit vnější vlivy – firewally, nekvalitní připojení apod.).

Na druhou stranu mi přijde, že se společnosti ze svých klientů snaží udělat co možná nejhezčí „omalovánky“. Ono je sice pěkné, když se obyčejný textový smajlík převede v okně konverzace na krásně prokreslenou ikonku, ale kvalitě komunikace to nepřidá a rychlosti procesoru graficky náročné prostředí naopak jen ubere.

Google Talk

Poměrně mladou službou, která však díky podpoře mateřské firmy vešla do podvědomí uživatelů velice rychle, je Google Talk. Krátký vývoj je ostatně znatelný i na funkční výbavě Talku. Přesto se díky možnosti komunikace přímo z prostředí googlovského e-mailu začíná pomalu stávat oblíbenou službou.

Google Talk oficiálně

Maximální potenciál z Talk získáte jen kombinací s dalšími službami Googlu. V návaznosti na GMail nebo Google Desktop se z Talku stává jedna ze součástí komplexní sady nástrojů pro práci s internetem. Samotný klient pak mimo textové komunikace podporuje i přenos hlasu. Ke komunikaci využívá Talk níže zmiňovaný univerzální protokol Jabber.

Tip: Google Talk: povídejte si přes Google

Stáhnout: Google Talk 1.0.0.92
Web: http://www.google.com/talk/


Znáte Jabber? V další kapitole si povíme více nejen o něm, ale i dalších alternativách standardního ICQ

Témata článku: Google, Messenger, Miranda, Transport, Triton, Pes, Yahoo Mail, Online Radio

201 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Holy True 18. 1. 2008 16:29:08
    HAHAHA, Trillian je ten největší ešus na světě, blbost a používaj ho jen...
  • ROMAN 8. 2. 2007 21:12:43
    Ty budeš blb už podle toho, že píšeš čárku za každým slovem
  • RISA 5. 2. 2007 23:47:24
    cau jak se mas
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 130

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama