Nedávná oprava Windows XP byla nešťastná chyba

Microsoft na konci dubna objevil chybu ve všech verzích Internet Exploreru. Nakonec vydal opravný balíček i pro Windows XP, přestože mu už dávno skončila podpora. To byla chyba.

Na konci dubna postrašila surfaře v Internet Exploreru kritická chyba, která mohla otevřít zadní vrátka do systému všemožné havěti, která by ovládla počítač. Jelikož se jednalo o klasickou zranitelnost typu zero-day, o které se Microsoft dozvěděl vlastním výzkumem, je pravděpodobné, že ji útočnici ani neznali a doposud nevyužili v nějakém skutečném viru (tedy až na NSA pochopitelně).

Prakticky okamžitě se však přesto strhla vlna paniky a v zámoří dokonce některé federální úřady varovaly před používáním Internet Exploreru jakožto hlavního webového prohlížeče, chyba se totiž vyskytovala napříč všemi jeho verzemi počínaje IE6 a konče IE11.

Microsoft si musel s opravným balíčkem opravdu pospíšit, ztráta renomé by totiž byla mnohem větší ranou než hypotetický útok hackera. Záplatu sestavil během několika málo dnů a do svého aktualizačního systému ji vypustil hned první květnový den.

Tak skončila podpora Windows XP, nebo ne?

Na tom všem by vlastně nebylo nic zvláštního – Microsoft a další softwaroví výrobci takto postupují naprosto běžně a není to ani první, ani poslední chyba v kódu. Mnohem podstatnější je spíše to, co všechno Microsoft opravil.

Záplata se totiž netýkala pouze podporovaných operačních systémů Windows a verzí Internet Exploreru, ale naprosto všech. Opravný balíček tedy dorazil i na Windows XP SP3 s Internet Explorerem 6.

Uživatele starých dobrých XPček to jistě potěšilo, dalo jim to totiž naději, že to s tím ukončením podpory asi nakonec nebude tak horké, jak se původně tvrdilo. Microsoft se sice dušuje, že se jednalo o naprosto výjimečnou situaci, která odpovídá závažnosti celého případu, nicméně takový případ se může za pár týdnu opět zopakovat. A opět bude kritický, více než měsíc po ukončení podpory Windows XP se totiž stále jedná o systém, který podle statistiky Netmarketshare najdete na každém čtvrtém počítači s internetovým připojením (26 % v dubnu 2014). Velmi silné postavení mají XP i v České republice. Podle polského Gemiusu, který měří návštěvníky všech velkých českých webů včetně Seznamu a zpravodajských portálů, je na přelomu dubna a května používalo k surfování 20 % tuzemských uživatelů – tedy každý pátý.

Klepněte pro větší obrázek 
Microsoft doufal, že touto dobou bude mít Windows XP už zanedbatelné postavení. To u nás ale může trvat ještě rok a v celosvětovém měřítku ještě déle. Graf znázorňuje tři aktuálně nejpoužívanější OS českých surfařů.

Nabízí se tedy otázka, jestli měl Microsoft dodržet slovo a Windows XP včetně prehistorického IE6 za každou cenu prostě ignorovat – každý měl přeci dostatek času se na tyto eventuality připravit, nebo by se naopak takový postup obrátil proti němu. Média by celou kauzu patřičně rozmazala a prostý člověk by si zapamatoval jediné poselství: Microsoft kdesi udělal chybu a odmítl ji opravit.

Z ajťáků jsou rázem lháři

Mnozí počítačoví specialisté však krátce po vydání záplaty začali Microsoft opravdu kritizovat, upozorňují totiž na skutečnost, že tento krok skutečně snižuje motivaci uživatelů s Windows XP hledat jiné řešení a stejně tak mohou mít mnohem obtížnější situaci i správci počítačových systémů v menších firmách.

Dlouhé měsíce přesvědčovali vedení o tom, že bude třeba z rozpočtu uvolnit nemalé peníze na nákup nových počítačů a softwaru, načež Microsoft porušil pravidla hry a svým způsobem z nich udělal lháře: „Podívejte se, tady se píše, že Microsoft vydal kritickou záplatu pro Windows XP, zatímco vy nás tu dlouhé měsíce přesvědčujete, že po 8. dubnu budeme používat nezabezpečené počítače a je třeba investovat desítky tisíc korun do nových!“

Klepněte pro větší obrázek
Windows XP patří do muzea

Microsoft se při svém rozhodování opravdu nacházel mezi mlýnskými kameny. Ať by se rozhodl jakkoliv, bylo by to vlastně špatné rozhodnutí. Počet uživatelů Windows XP meziměsíčně klesá relativně pomalu a nedávný krok může ke všemu leckoho utěšit, že kdyby se objevila další velká chyba, Microsoft bude opět přinucený reagovat, poněvadž Windows XP používá prostě příliš mnoho lidí. Takže proč odcházet? Podporou Windows XP mimo původní plán si zároveň Microsoft řeže větev pod sebou samotným, dodatečný vývoj opravy mu totiž nepřináší žádné příjmy. Kdo ví, kdyby Microsoft záplatu prostě nepřipravil, možná by si nejeden uživatel opravdu co nevidět pořídil nový počítač a systém, což by nakonec pomohlo celému propadajícímu se odvětví.

Microsoft vydání opravy obhajuje tvrzením, že podpora Windows XP skončila teprve nedávno. Nicméně podobné chyby se objevují relativně často. Jak tedy Microsoft zareaguje třeba za měsíc, dva? Co myslíte? Jednalo se opravdu o výjimku a Microsoft další opravu pro Windows XP už opravdu nevydá? Pochlubte se se svým názorem v diskuzi a hlasujte v anketě.

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Operační systémy, Internet Explorer, Kauzy, Windows XP

157 komentářů

Nejnovější komentáře

  • PatrikX6 18. 5. 2014 17:55:43
    Musel to udělat. Tady jde totiž o zákazníka. Nezapomeňte, že konkurence je...
  • Kott02 16. 5. 2014 21:45:49
    pokud se lidem nelíbí že ukončují velmi staré XP, tak mi se nelíbí že...
  • Fre ddy 15. 5. 2014 1:04:04
    Kubo, co to píšeš za hovadiny, nechápu. Proč by měli lidi kupovat další...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5