reklama

Navštívili jsme pražskou pobočku společnosti Skype

… a vyzpovídali Philippa Bernarda, šéfa zdejšího vývojového centra. Jak se Skypu daří a co se v Praze všechno připravuje?
Kapitoly článku

Skype. Jedni ho milují, druzí naopak nenávidí a při sebemenší příležitosti kritizují uzavřenost protokolu, architekturu tzv. supernodů a neuspokojivé ekonomické výsledky. Faktem však zůstává, že se tomuto komunikačnímu programu vůbec nevede špatně. O tom nás přesvědčil i šéf pražské pobočky Philippe Bernard, se kterým jsme se setkali v posledním patře Paláce Křižík.

Skype se představuje

Skype je peer-to-peer program, který umožňuje provozovat internetovou telefonii, k čemuž používá svůj vlastní proprietární protokol. Všechny jeho funkce jsou zapouzdřeny do podoby běžného instantního messengeru, Skype si tedy poradí i s textovou komunikací a výměnou souborů. Jeho autory jsou Niklas Zennström a Janus Friis, tvůrci populárního softwaru Kazaa.

Skype umožňuje realizovat bezplatné konferenční hovory včetně videa, za poplatek lze telefonovat i do tradičních telefonních sítí. Zájemci si mohou v rámci služby SkypeIn pořídit své telefonní číslo a přijímat hovory z pevných i mobilních sítí. Skype na konci minulého roku používalo na 276 milionů uživatelů po celém světě.

(Nejen) o pražské pobočce Skype

Philippe Bernard absolvoval elektrotechniku a informatiku na Technické univerzitě v Ostravě. Od roku 2001 pracoval pro Alten Technologies v Paříži, později ve francouzské konzultantské firmě Infolink na pozici projektového manažera a nakonec jako divizní ředitel zdejší pobočky. Jak sám tvrdí, prací pro Skype si tak trochu splnil svůj sen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Interiéry Paláce Křižík a Philippe Bernard v sídle vývojového centra Skype Praha.

Skype na jaře loňského roku otevřel pobočku v Praze a od té doby hledá kvalitní programátory. Co se v Praze vlastně dělá, co Skype nabízí svým uživatelům a jak to dopadne se SkypeIn čísly pro české zákazníky? I na to jsme se nezapomněli zeptat.

Proč jste si vybrali právě Prahu? Co nabízí Praha oproti Varšavě nebo Vídni?

V konkurzu bylo asi dvanáct zemí, kde jsme mohli působit. Hledali jsme však zemi, která má blízko k estonské kultuře. Pobočka v Praze totiž úzce spolupracuje s vývojovým centrem v Talinnu. Česká republika ale především disponuje kvalitními profesionály a Praha samotná mimo jiné nabízí výborné letecké spojení s Londýnem a Talinnem.

Co se v Praze vlastně dělá?

V Praze se vyvíjí backend, což je srdce celého systému. Jedná se o kompletní „business logiku“ a dynamické webové aplikace v PHP. Práci našich programátorů tak třeba oceníte ve chvíli, kdy si objednáváte nový kredit. Dále tu máme také C/C++ programátory a ti pracují na vývoji centrálních služeb SkypeOut, SkypeIn, Call forwarding a dalších.

Kolik lidí v pražské pobočce pracuje a máte ještě nějaká volná místa?

V Praze dnes máme čtrnáct zaměstnanců. Tým je to převážně český, a ačkoliv stále hledáme nové PHP a C/C++ programátory, pečlivě si můžeme každého vybírat, což je naše výhoda. Nepotřebujeme pouze zaplnit volné židle v kanceláři, naopak hledáme ty nejlepší v oboru a zatím se nám to daří. Skype byl vytvořen inženýry, jsme „technology driven company“, a vývojáři jsou tak to nejcennější, co máme a podle toho si jich také vážíme a respektujeme jejich návyky. Každý si u nás může vybrat počítač i vývojové prostředí, se kterým bude pracovat dle charakteru technologie. Každý z našich zaměstnanců také vlastní podíl společnosti v podobě akcií. Výhod je celá řada.

Tip: Pokud chcete prostředí pražské pobočky Skype poznat na vlastní oči, navštivte webovou adresu jobs.skype.com.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tady se tvoří backend systém; videokonferenční obrazovka pro komunikaci s engineering centrálou v Talinnu.

Skype je evropská společnost. Kde všude máte na starém kontinentu své pobočky?

V estonském Talinnu pracuje v našem engineering centru asi tři stovky lidí. Kolem pětadvaceti lidí pracuje ve stockholmském audio/video vývojovém centru. V londýnské pobočce máme management a product management a v lucemburské centrále finanční centrum, kde pro nás pracuje asi pětatřicet lidí. Skype dohromady děláme asi v 507 lidech.

Co Skype dnes nabízí?

Pokud jsem Skype doposud nepoužíval, čím mě přesvědčíte, abych si ho nainstaloval?

Skype dnes nabízí širokou škálu služeb. V rámci vlastní sítě můžete volat zcela zdarma, na pevné a mobilní linky pak za velmi nízké tarify. Obrovská část Skype je založena na vysokokvalitním videu, sdílení dokumentů a posílání souborů. Je to víc než komunikace. Pro firemní zákazníky nabízíme komplexní službu Skype for Business, kterou si budou moci zákazníci sami spravovat ve speciálním administračním rozhraní bez složitého nastavování firewallu. Skype propojuje uživatele na celém světě.

Jaké platformy dnes Skype podporuje?

Skype je dnes dostupný na Windows s MSI installer, Windows Mobile, Linuxu, OS X, 3skypephone, Nokia N800/N810. Spolupracujeme s ekosystémem padesáti partnerů, Skype tak můžete použít například i na Sony PSP. Všichni se doplňujeme a stejně tak to funguje i v případě telekomunikačních společností. Nechceme být konkurencí, naopak usilujeme o partnerství.

Témata článku: Software, Download, Windows, Skype, Chci, Sip, Engineering, Janus, PSP, Sony PSP, Atlas software

54 komentářů

Nejnovější komentáře

  • joZCo 18. 4. 2008 16:39:22
    SIP sa so SKYPEom neda vobec porovnavat. SKYPE je nieco, co prislo a dalo...
  • pepek 18. 3. 2008 22:18:31
    Bohuzel ma:( Vetsina BFU nema o SIP ani paru. Stahne si blbej soft a je...
  • Vlad 18. 3. 2008 16:45:30
    Me by opravdu zajimalo, jak nastavit ucet tak, abych dostal regulerni...
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 34

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 37

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 127


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama