Návrat ke kořenům: Na počítač s tužkou a svobodně

Březnový CeBIT byl přehlídkou všemožných technických hraček. Do Navisis TabletMouse jsem se však jako potenciální kupující nějakého tabletu na první pohled zamiloval. Navisis totiž za poměrně sympatickou cenu nabízí tablet, který nevyžaduje žádnou podložku ani drát. Kreslí se svobodným perem přímo na stůl.
Návrat ke kořenům: Na počítač s tužkou a svobodně

TabletMouse je komerční název pro výborné zařízení u nás nepříliš známé společnosti Navisis. Koncem března jsem na hannoverském veletrhu CeBIT narazil na její nenápadný zastrčený stáneček a jejími výrobky byl doslova uchvácen. Praktické využití některých je zpochybnitelné, nicméně do TabletMouse jsem se zamiloval na první pohled. Stačilo pár chvil přesvědčování, pár eur, příslib této recenze a už jsem měl v ruce svou vlastní lesklou krabičku s tímto zařízením.

Při smlouvání o TabletMouse jsem přesvědčoval jednoho z managerů Navisisu příslibem k napsání recenze, která by snad mohla podnítit nějakého českého importéra, aby začal výrobky této firmy dodávat na náš trh. Bohužel, je to tak. U nás si totiž TabletMouse ani žádné další výrobky této společnosti nekoupíte. Snad tento článek některého z dovozců k rozšíření nabídky vybudí. Ale k věci.

Černý kvádřík a černé pero

Navisis TabletMouse je tablet. Nelze jej řadit do sféry profesionálních zařízení, nicméně nabízí hodně muziky za obstojných 70-80 eur (2000-2300 korun v přepočtu, při dovozu na český trh bude jistě přes 3000 korun). Cenové rozpětí je udáno proto, že v době CeBITu ještě ani samotný výrobce nevěděl, za kolik bude své pero prodávat.

V balení najdeme základnovou stanici, pero, manuál, CD s ovladači, USB kabel a baterie do pera. Základnová stanice je čtrnáct centimetrů široký kvádr vyvedený v černé barvě. Na jeho vrchní straně najdeme červenou indikační diodu. Pokud je zařízení neaktivní, svítí, je-li v činnosti, poblikává. Komunikace je založena na infračerveném přenosu.

Klepněte pro větší obrázek

Základnová stanice

Komunikace musí být obousměrná, proto je patnáct centimetrů dlouhé a třináct milimetrů široké pero napájeno třemi malými bateriemi typu L736. Ty se mi ani po mnoha hodinách používání nepodařilo vybít. Hrot pera je samozřejmě aktivní, reaguje na stlačení. Naproti tomu na svrchní straně zařízení používané jako guma schází. Pero je vybaveno tlačítky fungujícími jako levé a pravé tlačítko myši. Nechybí šoupátko pro zajištění a vysunutí hrotu. Hrot je vyroben z měkkého plastu, hrozí tedy jeho opotřebení a rychlé zničení. Kreslí se totiž přímo po desce stolu.

Základnová stanice snímá signál v prostoru, který zhruba odpovídá rozměrům papíru formátu A4. Vykrývá se tak samozřejmě plocha obrazovky. Vysílání se aktivuje kliknutím hrotem pera. Celé zařízení funguje jako každý jiný tablet, s tím, že pohyb pera je samozřejmě snímán i do výšky zhruba deseti centimetrů nad deskou stolu. Dá se jím tudíž kreslit doslova do vzduchu.

Klepněte pro větší obrázek

A pero naživo

Ovládáme počítač tužkou

Zařízení bylo navrženo pro Windows XP TabletPC Edition, lépe však pro Windows Vista, která mají podporu TabletPC funkcí v edicích Home Premium, Business a Ultimate přímo integrovánu. Použít tak lze virtuální klávesnici. Bohužel v české verzi Windows Vista není využitelná funkce rozpoznávání písma. Dostanete-li se však k psaní anglického textu (či spíše kratších popisků), stačí přepnout na anglickou klávesnici a psát rukou. Perem lze samozřejmě kreslit v jakémkoli programu umožňujícím volné kreslení, včetně režimu kreslení Windows Live Messengeru atd. Využijeme jej i ve výrobcem dodávaném nástroji Office Annotator, který volné kreslení umožní v programech sady Microsoft Office. Přímá podpora TabletPC v operačním systému umožňuje také širokou konfiguraci pohybů a klepání perem.

Klepněte pro větší obrázek

Praktické využití

Výhoda bezpodložkového řešení je zjevná. Tablet je vždy připraven na stole, zároveň ale nezabírá takřka žádné místo. Tablet tak lze použít použít kdykoli, stačí jen ťuknout hrotem pera ve snímané ploše. Tomu nahrává i bezdrátové řešení pera, které lze a je (pro jeho deaktivaci a nespotřebovávání baterií) nutné vždy odklidit kamkoli stranou. Práce s TabletMouse je pohodlná a přesná, vyžaduje však určitý cvik. Pohodlí přispívá i zmíněná podpora ve Windows Vista.

Klepněte pro větší obrázek

Rozpoznávání písma ve Windows Vista
Klepněte pro větší obrázek
Malůvky za pomoci Office Annotatoru
Klepněte pro větší obrázek
Kreslená zpráva ve Windows Live Messengeru

Rozlišení zařízení činí 400 dpi. Ve Windows plně zastoupí myš. Potřeba je 500MHz a lepší procesor, 128 MB či více operační paměti a samozřejmě volný USB port. Doporučuje se stáhnout z webu výrobce novou verzi ovladačů.

Témata článku: Windows, Pero, Peru, Gumy, Česká klávesnice, Home Office

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • rosol 16. 5. 2007 22:00:53
    no to ano, souhlasím. Mě se spíš líbí, že dostanu pěkné tablet za...
  • Vlastimil Waic, Vlastimil Waic 16. 5. 2007 0:26:30
    Na CeBITu jsem všechny jejich výrobky zkoušel. Nejsou špatné, ale...
  • rosol 16. 5. 2007 0:07:57
    ahoj.Ono ani nejde tak moc o nahrazení tabletu, ale spíše udělat tablet pc...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 91

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5