reklama

Návrat ke kořenům: Na počítač s tužkou a svobodně

Březnový CeBIT byl přehlídkou všemožných technických hraček. Do Navisis TabletMouse jsem se však jako potenciální kupující nějakého tabletu na první pohled zamiloval. Navisis totiž za poměrně sympatickou cenu nabízí tablet, který nevyžaduje žádnou podložku ani drát. Kreslí se svobodným perem přímo na stůl.

TabletMouse je komerční název pro výborné zařízení u nás nepříliš známé společnosti Navisis. Koncem března jsem na hannoverském veletrhu CeBIT narazil na její nenápadný zastrčený stáneček a jejími výrobky byl doslova uchvácen. Praktické využití některých je zpochybnitelné, nicméně do TabletMouse jsem se zamiloval na první pohled. Stačilo pár chvil přesvědčování, pár eur, příslib této recenze a už jsem měl v ruce svou vlastní lesklou krabičku s tímto zařízením.

Při smlouvání o TabletMouse jsem přesvědčoval jednoho z managerů Navisisu příslibem k napsání recenze, která by snad mohla podnítit nějakého českého importéra, aby začal výrobky této firmy dodávat na náš trh. Bohužel, je to tak. U nás si totiž TabletMouse ani žádné další výrobky této společnosti nekoupíte. Snad tento článek některého z dovozců k rozšíření nabídky vybudí. Ale k věci.

Černý kvádřík a černé pero

Navisis TabletMouse je tablet. Nelze jej řadit do sféry profesionálních zařízení, nicméně nabízí hodně muziky za obstojných 70-80 eur (2000-2300 korun v přepočtu, při dovozu na český trh bude jistě přes 3000 korun). Cenové rozpětí je udáno proto, že v době CeBITu ještě ani samotný výrobce nevěděl, za kolik bude své pero prodávat.

V balení najdeme základnovou stanici, pero, manuál, CD s ovladači, USB kabel a baterie do pera. Základnová stanice je čtrnáct centimetrů široký kvádr vyvedený v černé barvě. Na jeho vrchní straně najdeme červenou indikační diodu. Pokud je zařízení neaktivní, svítí, je-li v činnosti, poblikává. Komunikace je založena na infračerveném přenosu.

Klepněte pro větší obrázek

Základnová stanice

Komunikace musí být obousměrná, proto je patnáct centimetrů dlouhé a třináct milimetrů široké pero napájeno třemi malými bateriemi typu L736. Ty se mi ani po mnoha hodinách používání nepodařilo vybít. Hrot pera je samozřejmě aktivní, reaguje na stlačení. Naproti tomu na svrchní straně zařízení používané jako guma schází. Pero je vybaveno tlačítky fungujícími jako levé a pravé tlačítko myši. Nechybí šoupátko pro zajištění a vysunutí hrotu. Hrot je vyroben z měkkého plastu, hrozí tedy jeho opotřebení a rychlé zničení. Kreslí se totiž přímo po desce stolu.

Základnová stanice snímá signál v prostoru, který zhruba odpovídá rozměrům papíru formátu A4. Vykrývá se tak samozřejmě plocha obrazovky. Vysílání se aktivuje kliknutím hrotem pera. Celé zařízení funguje jako každý jiný tablet, s tím, že pohyb pera je samozřejmě snímán i do výšky zhruba deseti centimetrů nad deskou stolu. Dá se jím tudíž kreslit doslova do vzduchu.

Klepněte pro větší obrázek

A pero naživo

Ovládáme počítač tužkou

Zařízení bylo navrženo pro Windows XP TabletPC Edition, lépe však pro Windows Vista, která mají podporu TabletPC funkcí v edicích Home Premium, Business a Ultimate přímo integrovánu. Použít tak lze virtuální klávesnici. Bohužel v české verzi Windows Vista není využitelná funkce rozpoznávání písma. Dostanete-li se však k psaní anglického textu (či spíše kratších popisků), stačí přepnout na anglickou klávesnici a psát rukou. Perem lze samozřejmě kreslit v jakémkoli programu umožňujícím volné kreslení, včetně režimu kreslení Windows Live Messengeru atd. Využijeme jej i ve výrobcem dodávaném nástroji Office Annotator, který volné kreslení umožní v programech sady Microsoft Office. Přímá podpora TabletPC v operačním systému umožňuje také širokou konfiguraci pohybů a klepání perem.

Klepněte pro větší obrázek

Praktické využití

Výhoda bezpodložkového řešení je zjevná. Tablet je vždy připraven na stole, zároveň ale nezabírá takřka žádné místo. Tablet tak lze použít použít kdykoli, stačí jen ťuknout hrotem pera ve snímané ploše. Tomu nahrává i bezdrátové řešení pera, které lze a je (pro jeho deaktivaci a nespotřebovávání baterií) nutné vždy odklidit kamkoli stranou. Práce s TabletMouse je pohodlná a přesná, vyžaduje však určitý cvik. Pohodlí přispívá i zmíněná podpora ve Windows Vista.

Klepněte pro větší obrázek

Rozpoznávání písma ve Windows Vista
Klepněte pro větší obrázek
Malůvky za pomoci Office Annotatoru
Klepněte pro větší obrázek
Kreslená zpráva ve Windows Live Messengeru

Rozlišení zařízení činí 400 dpi. Ve Windows plně zastoupí myš. Potřeba je 500MHz a lepší procesor, 128 MB či více operační paměti a samozřejmě volný USB port. Doporučuje se stáhnout z webu výrobce novou verzi ovladačů.

Témata článku: Windows, Pero

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • rosol 16. 5. 2007 22:00:53
    no to ano, souhlasím. Mě se spíš líbí, že dostanu pěkné tablet za...
  • Vlastimil Waic, Vlastimil Waic 16. 5. 2007 0:26:30
    Na CeBITu jsem všechny jejich výrobky zkoušel. Nejsou špatné, ale...
  • rosol 16. 5. 2007 0:07:57
    ahoj.Ono ani nejde tak moc o nahrazení tabletu, ale spíše udělat tablet pc...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama