reklama

Návrat ke kořenům: Na počítač s tužkou a svobodně

Březnový CeBIT byl přehlídkou všemožných technických hraček. Do Navisis TabletMouse jsem se však jako potenciální kupující nějakého tabletu na první pohled zamiloval. Navisis totiž za poměrně sympatickou cenu nabízí tablet, který nevyžaduje žádnou podložku ani drát. Kreslí se svobodným perem přímo na stůl.

TabletMouse je komerční název pro výborné zařízení u nás nepříliš známé společnosti Navisis. Koncem března jsem na hannoverském veletrhu CeBIT narazil na její nenápadný zastrčený stáneček a jejími výrobky byl doslova uchvácen. Praktické využití některých je zpochybnitelné, nicméně do TabletMouse jsem se zamiloval na první pohled. Stačilo pár chvil přesvědčování, pár eur, příslib této recenze a už jsem měl v ruce svou vlastní lesklou krabičku s tímto zařízením.

Při smlouvání o TabletMouse jsem přesvědčoval jednoho z managerů Navisisu příslibem k napsání recenze, která by snad mohla podnítit nějakého českého importéra, aby začal výrobky této firmy dodávat na náš trh. Bohužel, je to tak. U nás si totiž TabletMouse ani žádné další výrobky této společnosti nekoupíte. Snad tento článek některého z dovozců k rozšíření nabídky vybudí. Ale k věci.

Černý kvádřík a černé pero

Navisis TabletMouse je tablet. Nelze jej řadit do sféry profesionálních zařízení, nicméně nabízí hodně muziky za obstojných 70-80 eur (2000-2300 korun v přepočtu, při dovozu na český trh bude jistě přes 3000 korun). Cenové rozpětí je udáno proto, že v době CeBITu ještě ani samotný výrobce nevěděl, za kolik bude své pero prodávat.

V balení najdeme základnovou stanici, pero, manuál, CD s ovladači, USB kabel a baterie do pera. Základnová stanice je čtrnáct centimetrů široký kvádr vyvedený v černé barvě. Na jeho vrchní straně najdeme červenou indikační diodu. Pokud je zařízení neaktivní, svítí, je-li v činnosti, poblikává. Komunikace je založena na infračerveném přenosu.

Klepněte pro větší obrázek

Základnová stanice

Komunikace musí být obousměrná, proto je patnáct centimetrů dlouhé a třináct milimetrů široké pero napájeno třemi malými bateriemi typu L736. Ty se mi ani po mnoha hodinách používání nepodařilo vybít. Hrot pera je samozřejmě aktivní, reaguje na stlačení. Naproti tomu na svrchní straně zařízení používané jako guma schází. Pero je vybaveno tlačítky fungujícími jako levé a pravé tlačítko myši. Nechybí šoupátko pro zajištění a vysunutí hrotu. Hrot je vyroben z měkkého plastu, hrozí tedy jeho opotřebení a rychlé zničení. Kreslí se totiž přímo po desce stolu.

Základnová stanice snímá signál v prostoru, který zhruba odpovídá rozměrům papíru formátu A4. Vykrývá se tak samozřejmě plocha obrazovky. Vysílání se aktivuje kliknutím hrotem pera. Celé zařízení funguje jako každý jiný tablet, s tím, že pohyb pera je samozřejmě snímán i do výšky zhruba deseti centimetrů nad deskou stolu. Dá se jím tudíž kreslit doslova do vzduchu.

Klepněte pro větší obrázek

A pero naživo

Ovládáme počítač tužkou

Zařízení bylo navrženo pro Windows XP TabletPC Edition, lépe však pro Windows Vista, která mají podporu TabletPC funkcí v edicích Home Premium, Business a Ultimate přímo integrovánu. Použít tak lze virtuální klávesnici. Bohužel v české verzi Windows Vista není využitelná funkce rozpoznávání písma. Dostanete-li se však k psaní anglického textu (či spíše kratších popisků), stačí přepnout na anglickou klávesnici a psát rukou. Perem lze samozřejmě kreslit v jakémkoli programu umožňujícím volné kreslení, včetně režimu kreslení Windows Live Messengeru atd. Využijeme jej i ve výrobcem dodávaném nástroji Office Annotator, který volné kreslení umožní v programech sady Microsoft Office. Přímá podpora TabletPC v operačním systému umožňuje také širokou konfiguraci pohybů a klepání perem.

Klepněte pro větší obrázek

Praktické využití

Výhoda bezpodložkového řešení je zjevná. Tablet je vždy připraven na stole, zároveň ale nezabírá takřka žádné místo. Tablet tak lze použít použít kdykoli, stačí jen ťuknout hrotem pera ve snímané ploše. Tomu nahrává i bezdrátové řešení pera, které lze a je (pro jeho deaktivaci a nespotřebovávání baterií) nutné vždy odklidit kamkoli stranou. Práce s TabletMouse je pohodlná a přesná, vyžaduje však určitý cvik. Pohodlí přispívá i zmíněná podpora ve Windows Vista.

Klepněte pro větší obrázek

Rozpoznávání písma ve Windows Vista
Klepněte pro větší obrázek
Malůvky za pomoci Office Annotatoru
Klepněte pro větší obrázek
Kreslená zpráva ve Windows Live Messengeru

Rozlišení zařízení činí 400 dpi. Ve Windows plně zastoupí myš. Potřeba je 500MHz a lepší procesor, 128 MB či více operační paměti a samozřejmě volný USB port. Doporučuje se stáhnout z webu výrobce novou verzi ovladačů.

Témata článku: Windows, Pero, Peru, Gumy, Česká klávesnice, Home Office

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • rosol 16. 5. 2007 22:00:53
    no to ano, souhlasím. Mě se spíš líbí, že dostanu pěkné tablet za...
  • Vlastimil Waic, Vlastimil Waic 16. 5. 2007 0:26:30
    Na CeBITu jsem všechny jejich výrobky zkoušel. Nejsou špatné, ale...
  • rosol 16. 5. 2007 0:07:57
    ahoj.Ono ani nejde tak moc o nahrazení tabletu, ale spíše udělat tablet pc...
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 36

K čemu jsou v zimě dobré chytré hodinky? Z lyžování vám udělají datové orgie

K čemu jsou v zimě dobré chytré hodinky? Z lyžování vám udělají datové orgie

** Chytré hodinky našly uplatnění především ve sportu ** Běhání či jízdu na kole zvládnou všechny, ale co třeba lyžování? ** Podívejte se, jak jsou na zimní sporty připraveny hodinky Garmin Fenix 3

15.  2.  2017 | David Polesný | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama