reklama

Návrat k legendám: Zrození subnotebooků – Atari Portfolio

Na svou dobu to byl neuvěřitelný stroj - malý, mobilní, kompatibilní s PC a levný. Používal ho i John Connor než zachránil svět před Terminátory. Koupit si ho můžete i teď.
Kapitoly článku

Žijeme v době miniaturizace. Před pár lety si díky levným netbookům mohl malý počítač pořídit v podstatě kdokoliv. Dnešní trend „tenkosti“ ve stylu Macbooku Air stále ještě pokračuje. Zrodily se tablety, tedy počítače menší než obvyklý notebook. Pokud se ale někdo domnívá, že jde o něco naprosto nového, co dříve neexistovalo, je na omylu. Tato revoluce započala už před pětadvaceti lety.

Tedy, abychom byli přesní, už před oním rokem 1989 existovaly velmi malé přenosné počítače. On ostatně ani koncept tabletu není příliš nový, protože s ním přišel už v polovině čtyřicátých let Vannevar Bush. V osmdesátých létech se zrodily kapesní organizéry, případně platformy malých lehce přenosných počítačů s displejem. Rok 1989 v tomto směru neznamenal žádný přelom.

Pokud bychom se ale podívali na stroje kompatibilní s platformou IBM PC, tam byla situace přeci jen jiná. Po prvních přenosných počítačích ve stylu Compaq Portable či IBM Portable se objevily notebooky moderního střihu, který se označuje jako „clamshell“, tedy víko s displejem při zavření skryje klávesnici. Tyto stroje stvořili různí výrobci, postupně se z poněkud neohrabaných a hodně omezených podařilo dovést vývoj k slušně použitelným a fungujícím i nějakou tu hodinu na baterie. Ovšem všechny tehdejší notebooky byly dost těžké. Důvod byl jednoduchý – velká klávesnice, disketová jednotka, displej... To všechno vážilo, no a napájet tu disketovou jednotku a displej zase znamenalo mít pod kapotou solidní baterii.

Klepněte pro větší obrázek
Toshiba T3100 - jeden z nejkompaktnějších tehdejších notebooků (zdroj: Clasiccmp.org)

Nicméně, někdy roku 1988 napadlo jednoho z pracovníků firmy Psion, doktora matematiky Iana Cullimorea, že toto by se už s tehdejšími technologiemi dalo změnit. S dalšími kolegy Davidem Frodshamem a Peterem Baldwinem založil firmičku DIP Research, jejíž jméno oficiálně znamenalo Distributed Information Processing, ovšem neoficiálně se jednalo o zkratku z prvních písmen zakladatelů firmy – „David, Ian and Peter“.

Myšlenou bylo – stvořit počítač velikostí srovnatelný s tehdejšími prvními organizéry od Psionu, ovšem v co největší míře kompatibilní s IBM PC. To ovšem nebylo vše. Počítač pod jménem „DIB Portfolio“ dostal do vínku ještě jedno předsevzetí – musí být levný! Dílo nakonec licencovalo Atari, a tak se prodávalo jako Atari Portfolio.

O pozadí celého vývoje, záměrech tvůrců a postupném převodu snů do reality bohužel na rozdíl od jiných platforem nevíme nic. Něco ale lze vyčíst z výsledného produktu.

Především, tvůrci museli rezignovat na velký displej s obvyklou velikostí 80×25 znaků. To by jednak znamenalo příliš rozměrný stroj, ovšem za druhé by takový displej vyžadoval výkonnější baterie. Proto se dospělo k miniaturnímu displeji o rozměrech 40×8 znaků (který zná i grafické rozlišení 240×64). Díky tomu mohl být počítač mnohem menší.

Dalším trikem bylo vynechání disketové jednotky či pevného disku, což bylo nutné s ohledem na velikost, váhu i baterii. Místo toho tvůrci vymysleli šikovný způsob uchovávání dat v paměti počítače, která se rozdělila na „disk C:“ a na paměť, dostupnou programům. Samozřejmě, to předpokládalo, že jste z počítače nevytáhli baterie, nicméně v době jejich výměny byl obsah paměti zálohován po určitou dobu kondenzátorem, takže jste o nic nepřišli.

Klepněte pro větší obrázek
Dobová reklama na Atari Portfolio

Aby bylo možné data přenášet mezi různými stroji a navýšila se celková úložná kapacita, přišli tvůrci s revolučním řešením. Disketa nepřicházela vzhledem k váze mechaniky do úvahy, a tak se přišlo se speciálními paměťovými kartami, zálohovanými tenoučkou hodinkovou baterií.

Vzhledem k tomu, že Ian Cullimore se velmi zasazoval o vytvoření standardu pro PCMCIA karty, tak tento nápad příliš nepřekvapí, ovšem Portfolio vzniklo ještě před tímto standardem, a tak PCMCIA karty používat neumí. Jasné bylo použití procesoru i80C88, tedy šetřivější verze z původního PC, ovšem takt je poněkud vyšší, než v originálu – 4.9152 MHz. Těžko říci proč, ale díky tomu je i to maličké portfolio schopné občas solidní rychlosti. Vzhledem k velikosti se nelze divit, že se rezignovalo na jakékoliv sériové či paralelní porty, ovšem aby byl počítač vůbec použitelný, vymyslel se jeden univerzální rozšiřující port, pomocí kterého bylo možno připojit jak port sériový, tak port paralelní, případně rozšíření paměti (to ale při uvedení počítače ještě nebylo k dispozici).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Paměťová karta pro Portfolio 

Toto všechno bylo hezké, ovšem kamenem úrazu byla paměť. Portfolio ji mělo pouze 128kB, a jak jsme si řekli, část z ní, minimálně 8kB, musí být vždy vyhrazena jako disk C. Něco si vezme videopaměť displeje, takže ve výsledku máte k dispozici velikost lehce přesahující 100kB. To opravdu není mnoho a samozřejmě, i tato stovečka předpokládá, že všechny své programy a data schraňujete na výše zmíněných výměnných kartách, přičemž ta největší s pamětí jako Portfolio stála hned polovinu ceny počítače.

Témata článku: Počítače, Historie, Návrat k legendám, Software 602, Portfolio, FR, Atari, Interface, Baldwin, Znaky klávesnice, Bush, Co je hardware a software, Výměna klávesnice u notebooku, Paměti ram do notebooku

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • pseudografx 11. 2. 2015 10:40:11
    Portfolio jsem používal na SŠ někdy kolem roku 1994-5, byla to šikovná...
  • jankiecz 24. 6. 2014 10:06:40
    Já Portfolio používal jako organizér a poznámkový blok ještě na výšce (rok...
  • Pavel Tronner 24. 6. 2014 5:33:45
    Díky všem za komentáře! Mám sice trošku pocit, že někteří nechápou drobný...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama