reklama

Návrat k legendám: Moderní periférie k Atari ST

Historické Atari ST jsme zakoupil, otřeli z něj prach, vyzkoušeli a konstatovali, že vše funguje tak, jak má. Skvělé! Ale jak teď do něj dostat data, hry či programy, kterých je plný internet?

Článek navazuje na předchozí díl seriálu Návrat k legendám.

První věcí, která mě po spuštění mého Atari 520STE velmi zarazila, byla neskutečná lenost myši. Samotný operační systém přitom nenabízí možnost rychlost pohybu ukazatele jakkoliv regulovat. Základ je tedy nainstalovat si nějakou šikovnou utilitku, která vám myš zrychlí – já použil Fast Mouse.

To samotné ale aspoň u mne nestačilo, proto jsem si pořídil neoriginální starou myš, použitelnou jak pro ST, tak pro Amigu. Další variantou, kterou jsem taktéž vyzkoušel, je konverze tavvva mouse, s pomocí níž připojíte k Atari či Amize PS/2 myš. Na našem Aukru ji občas prodává Ctirad Feřtr. Taktéž jsem zakoupil na ebay konverzi pro USB myš, ale v ní spočívá jistá zrada – lze provozovat pouze s těmi hlodavci, které vnitřně podporují PS/2 formát (i když jsou jinak připojeny přes USB). To obvykle platí pro již postarší myši, proto také na fotografiích můžete spatřit opravdu překonané veledílo. Moderní, například Mighty Mouse od Applu, většinou nefungují.

Klepněte pro větší obrázek
 Konverze tavvva mause (vlevo) a USB mouse

Když už budete vylepšovat myš či kupovat si konverzi, není vůbec od věci koupit si prodloužení kabelu. Vzhledem k tomu, že port pro myš a joystick je na počítači na dost nepřístupném místě pod klávesnicí, tak vám v případě používání nějaké konverze ani nic jiného nezbývá. Takovéto prodlužky se dají sehnat na ebay, stojí jen pár korun a šetří porty na počítači, které mají častým připojováním a odpojováním tendenci se vytrhávat.

 Klepněte pro větší obrázek
Detail počítače s instalovanými prodlužkami - ta s červenou nálepkou je pro myš

Už jsem výše naznačil, že dnes jsou mnohem lepší cesty, jak dostat do Atari data. Pokud nechcete vůbec utrácet, nemusíte věšet hlavu. Jde to i bez peněz. Dá se zde využít faktu, že datový formát disket Atari je PC kompatibilní. Stačí vám tedy nějaký postarší stroj s disketovou jednotkou a máte vyhráno. Tato varianta má ovšem svá úskalí.

Pokud vám jde o přenos jednotlivých souborů, dá se využít faktu, že Atari ST pracovalo s klasickým PC formátem FAT, takže PC diskety (pochopitelně o velikost DD, tedy 720kB), jsou na Atari ST bez problémů čitelné. HD diskety s kapacitou 1,44MB jsou už luxusní záležitostí, kterou podporovaly pouze některé stroje Mega STE s příslušnou verzí TOS a řadiče disketové jednotky. Pokud byste po této kapacitě zatoužili v amatérském STE, musíte vyměnit mechaniku a příslušný řadič. Většími detaily se tu nebudeme zabývat, zkrátka, na vyšší kapacitu je lepší zapomenout.

Klepněte pro větší obrázek
Takovouto kapacitu má disketa po zformátování - nemá smysl nad tím moc spekulovat, prostě to tak je

Na internetu lze sice sehnat obrovské množství softwaru, ovšem zpravidla ve formátu diskový obrazů, což jsou soubory s příponou ST či MSA, obsahující kompletní kopii celé diskety. Naštěstí, obnovit takovýto obraz na disketu není příliš složité. Stačí program pro klasická PC Windows Floppy Image (stáhnutelný zde). Ten ale, což je jistá zrada, funguje pouze s pevně zabudovanými disketovými mechanikami, nikoliv s těmi připojenými přes USB. Potřebujete tedy nějaký starší počítač, protože jinak vám program fungovat nebude. Druhou variantou je Jay MSA Archiver, za nějž vděčíme Stanislavu Opíchalovi a Honzovi Křupkovi. Ten pracuje na ST a je možné jednak s diskovým obrazem pracovat, extrahovat z něj soubory atd., případně jej obnovit na disketu.

 Klepněte pro větší obrázek
Floppy Image

Potíž ovšem můžete mít právě s disketami. Vzhledem k tomu, že klasické DD diskety jsou dnes již téměř nesehnatelné, budete mít jistě snahu použít HD diskety, které jsou v dolních geologických vrstvách našich skříní stále k mání. Zde je ovšem nutné, abyste pomocí nějaké neprůhledné lepící pásky přelepili otvor na levé straně diskety. Ne z důvodů estetických – počítač opravdu vzhled diskety až zas tak nezajímá. Problém je v tom, že klasické PC (s operačním systémem od WinXP výše) považuje jakoukoliv disketu za HD a v podstatě ani nezjišťuje, zda tomu tak skutečně je. Výše uvedený program je sice schopen s disketami pracovat korektně, ale osvědčilo se mi příslušným způsobem si je upravit, protože jinak se danému programu líbit nemusí.

Pokud chcete přenášet přímo soubory, nikoliv jen diskové obrazy, tak nejen potřebujete zalepit na disketě příslušný otvor, ale je nutné ji naformátovat a to přímo v počítači Atari ST. Klasické PC vám totiž (alespoň od systému WinXP, starší jsem nezkoušel) vůbec nepovolí použít jiný formát, než HD. Existuje sice možnost použít příkazovou řádku a při pečlivém nastavení se úspěch dostaví, ale pro méně počítačově gramotné je volba jasná – formátujte na Atari ST a máte to!

Klepněte pro větší obrázek
Formátování disku na Atari ST zvládne každý

Pokud zatoužíte po vyzkoušení mnoha počítačových her, narazíte na jistý problém. Není samozřejmě potíž tyto hry z internetu stáhnout ve formě diskových obrazů a ty následně obnovit na diskety. Něco takového je ale pomalé, časově náročné a spouštění vás bude jen zdržovat. Nebylo by mnohem jednodušší příslušnou hru zkopírovat na harddisk? (pokud jej tedy vlastníte).

Témata článku: Počítače, Historie, Návrat k legendám, Ono, Jimi, Atari, Proto, No, Hard, Hard Disk, PID, Floppy, PS 2, Co je software, Síťové kabely

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • cassul 10. 2. 2014 12:18:20
    Fascinuje mě, kolik času, úsilí a peněz je někdo schopen dát do takového...
  • Kartona 10. 2. 2014 11:02:41
    Já jsem ATARI ani Spektrum nepotřeboval, v práci jsme měli už v roce 1985...
  • Peter Machala 10. 2. 2014 10:31:10
    Mám a používam STF a Falcon MkII (aj s FDI), tieto switch2mac články...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 139

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama